
Price
$0.00
No data
No data
No data
| CAS Number | 86227-47-6 |
| Catalog Number | AG003QE6(AGN-PC-0V33X5) |
| Chemical Name | cis-Eicosapentaenoic acid ethyl ester |
| IUPAC Name | ethyl (5Z,8Z,11Z,14Z,17Z)-icosa-5,8,11,14,17-pentaenoate |
| InChI | InChI=1S/C22H34O2/c1-3-5-6-7-8-9-10-11-12-13-14-15-16-17-18-19-20-21-22(23)24-4-2/h5-6,8-9,11-12,14-15,17-18H,3-4,7,10,13,16,19-21H2,1-2H3/b6-5-,9-8-,12-11-,15-14-,18-17- |
| InChI Key | SSQPWTVBQMWLSZ-AAQCHOMXSA-N |
| MDL Number | MFCD00673476 |
| Molecular Formula | C22H34O2 |
| Molecular Weight | 330.5042 |
| NSC Number | 759597 |
| SMILES | CCCCCCCCC/C=C/C=C/C=C/C=C/C=C/C(OCC)=O |
| UNII | 6GC8A4PAYH |
| Synonyms | 5,8,11,14,17-eicosapentaenoic acid, ethyl ester, (5Z,8Z,11Z,14Z,17Z)-,
AMR-101,
AMR101,
eicosapentaenoic acid ethyl ester,
EPA-E,
Epadel,
ethyl (5Z,8Z,11Z,14Z,17Z)-icosa-5,8,11,14,17-pentaenoate,
ethyl all-cis-5,8,11,14,17-icosapentaenoate,
ethyl eicosapentaenoate,
ethyl icosapentaenoate,
icosapent ethyl,
ethyl icosapentate,
ethyl eicosapentaenoate,
Epadel,
ICOSAPENT ETHYL,
Vascepa,
Eicosapentaenoic acid ethyl ester,
Timnodonic acid ethyl ester,
EPA ethyl ester,
86227-47-6,
Ethyl icosapentate [JAN],
Ethyl eicosapentaenoic acid,
ethyl icosapentaenoate,
cis-Eicosapentaenoic acid ethyl ester,
AMR101,
EPA-E,
all cis-5,8,11,14,17-Eicosapentaenoic Acid Ethyl Ester,
UNII-6GC8A4PAYH,
Eicosapentaenoic acid, ethyl ester,
ethyl (5Z,8Z,11Z,14Z,17Z)-icosa-5,8,11,14,17-pentaenoate,
AMR 101,
AMR-101,
Icosapent ethyl [USAN],
(all-Z)-5,8,11,14,17-Eicosapentaenoic acid ethyl ester,
ethyl all-cis-5,8,11,14,17-icosapentaenoate,
6GC8A4PAYH,
Ethyl (all cis)-5,8,11,14,17-icosapentaenoate,
CHEBI:80366,
SSQPWTVBQMWLSZ-AAQCHOMXSA-N,
C22H34O2,
Icosapent ethyl (USAN),
Ethyl (5Z,8Z,11Z,14Z,17Z)-eicosa-5,8,11,14,17-pentaenoate,
Ethyl all cis-5,8,11,14,17-Eicosapentaenoate,
Ethyl all-cis-5,8,11,14,17-icosapentaenoic acid,
(5Z,8Z,11Z,14Z,17Z)-Eicosapentaenoic acid ethyl ester,
(5Z,8Z,11Z,14Z,17Z)-Eicosapetaenoic acid ethyl ester,
ethyl-eicosapentaenoic acid,
ethyl-EPA,
Ethyl all cis-5,8,11,14,17-Icosapentaenoate,
icosapentate,
Ethyl EPA,
Vascepa (TN),
Epadel S (TN),
E-EPA,
Ethyl icosapentate, JAN,
cis-5,8,11,14,17-Eicosapentaenoic acid ethyl ester,
Ethyl icosapentate (JP17),
SCHEMBL123305,
GTPL7441,
MND 21,
CHEMBL2095209,
CHEBI:84883,
HMS2094K19,
Pharmakon1600-01300030,
Eicosapentaenoic acid (ethyl ester),
HY-B0747,
ZINC3785276,
1606AH,
LMFA07010877,
MFCD00673476,
NSC759597,
AKOS025295847,
AN-5630,
CCG-213714,
CS-5304,
DB08887,
NSC-759597,
OMEGA-3-ACID ESTERS (EPA shown),
LS-63776,
WE(22:5),
SBI-0206684.P002,
E0442,
E0853,
C16184,
D01892,
AB01563352_01,
all-cis-ethyl 5,8,11,14,17-icosapentaenoate,
EICOSAPENTAENOICACIDETHYLESTER(EPAEE)(SG),
ethyl (5Z,8Z,11Z,14Z,17Z)-eicosapentaenoate,
ethyl (5Z,8Z,11Z,14Z,17Z)-icosapentaenoate,
SR-05000002595,
SR-05000002595-1,
5Z,8Z,11Z,14Z,17Z-Eicosapentaenoic acid, ethyl ester,
5-8-11-14-17-all cis-eicosapentaenoic acid ethyl ester,
Ethyl ester(all-Z)-5,8,11,14,17-Eicosapentaenoic acid,
UNII-D87YGH4Z0Q component SSQPWTVBQMWLSZ-AAQCHOMXSA-N,
5,8,11,14,17-Eicosapentaenoic acid, ethyl ester, (all-Z)-,
(5Z,8Z,11Z,14Z,17Z)-5,8,11,14,17-Eicosapentaenoic Acid Ethyl Ester,
Icosapent,
Icosapento,
Icosapentum,
Omacor,
Timnodonic acid,
ethyl eicosapent,
ethyl-eicosapent,
Icosapent [INN],
Icosapentaenoic acid,
Eicosapentaenoic acid,
Epadel (TN),
Ethyl eicosopentaenoate,
Icosapentum [INN-Latin],
Icosapento [INN-Spanish],
D0G2MW,
D0LW5J,
D0Q8BT,
BML3-B01,
C22-H34-O2,
CID9831415,
cis-5,8,11,14,17-EPA,
5,8,11,14,17-Icosapentaenoic acid,
BRN 4811237,
ETHYL ICOSAPENTATE (Benazolin-Ethyl),
cis-5,8,11,14,17-Eicosapentaenoic acid,
EICOSAPENTAENOIC ACID (20:5 n-3),
(5Z,8Z,11Z,14Z,17Z)-Eicosapentaenoate,
5Z,8Z,11Z,14Z,17Z-Eicosapentaenoic acid,
E0441,
(5Z,8Z,11Z,14Z,17Z)-Eicosapentaenoic acid,
(5Z,8Z,11Z,14Z,17Z)-Icosapentaenoic acid,
5,8,11,14,17-EICOSAPENTAENOIC ACID,
5,8,11,14,17-Eicosapentaenoic acid (6CI),
all cis-5,8,11,14,17-Eicosapentaenoic Acid,
all cis-5,8,11,14,17-Icosapentaenoic Acid,
all-cis-icosa-5,8,11,14,17-pentaenoic acid,
(all-Z)-5,8,11,14,17-Eicosapentaenoic acid,
(all-cis)-5,8,11,14,17-Eicosapentaenoic acid,
C035276,
C495711,
cis-Delta(5,8,11,14,17)-eicosapentaenoic acid,
(all-Z)-delta5,8,11,14,17-Eicosapentaenoic acid,
(Z,Z,Z,Z,Z)-5,8,11,14,17-eicosapentaenoic acid,
5,8,11,14,17-Eicosapentaenoic acid, (all-Z)-(8CI),
73310-10-8,
7F8BF016-B146-4F72-A52E-B9298BA3A9AB,
(5Z,8Z,11Z,14Z,17Z)-5,8,11,14,17-eicosapentaenoic acid,
(5Z,8Z,11Z,14Z,17Z)-icosa-5,8,11,14,17-pentaenoic acid,
cis, cis, cis, cis, cis-eicosa-5,8,11,14,17-pentaenoic acid,
ethyl (5E,8E,11E,14E,17E)-icosa-5,8,11,14,17-pentaenoate,
5,8,11,14,17-Eicosapentaenoic acid, (5Z,8Z,11Z,14Z,17Z)-(9CI),
Ethyl all cis-5,8,11,14,17-eicosapentaenoate, 99% - 100mg 100mg,
K85,
5,8,11,14,17-eicosapentaenoic acid, ethyl ester, (5Z,8Z,11Z,14Z,17Z)-,
10417-94-4,
|
| Complexity | 425 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 5 |
| Exact Mass | 330.256g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 24 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 330.512g/mol |
| Monoisotopic Mass | 330.256g/mol |
| Rotatable Bond Count | 15 |
| Topological Polar Surface Area | 26.3A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 6.3 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | H302-H315-H319-H335 |
| Precuationary statements | P261-P305+P351+P338 |
| Siginal words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

