
Price
$0.00
No data
No data
No data
| CAS Number | 77-67-8 |
| Catalog Number | AG003PYU(AGN-PC-07Y4KQ) |
| Chemical Name | Ethosuximide |
| EC Number | 201-048-7 |
| IUPAC Name | 3-ethyl-3-methylpyrrolidine-2,5-dione |
| InChI | InChI=1S/C7H11NO2/c1-3-7(2)4-5(9)8-6(7)10/h3-4H2,1-2H3,(H,8,9,10) |
| InChI Key | HAPOVYFOVVWLRS-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00072123 |
| Molecular Formula | C7H11NO2 |
| Molecular Weight | 141.1677 |
| SMILES | O=C(C(C)(CC)C1)NC1=O |
| Synonyms | Emeside,
Ethosuccimid,
Ethosuximide,
Ethylmethylsuccimide,
Ethymal,
Etosuximida Faes,
Faes, Etosuximida,
Petnidan,
Pyknolepsinum,
Suksilep,
Suxilep,
Zarontin,
ethosuximide,
Zarontin,
77-67-8,
Etosuximida,
2-Ethyl-2-methylsuccinimide,
Ethosuxide,
Ethosuccimide,
Ethosuccinimide,
Petnidan,
Suxinutin,
Atysmal,
Emeside,
Ethymal,
Suxilep,
Etosuximid,
Pentinimid,
Peptinimid,
Petinimid,
Pyknolepsinum,
Succimitin,
Zaraondan,
Capitus,
Mesentol,
Pemalin,
Simatin,
Succimal,
Suximal,
Thetamid,
Zarodan,
Zarondan,
Zartalin,
Asamid,
Etomal,
Pemal,
Ronton,
Suxin,
Aethosuximide,
Piknolepsin,
Thilopemal,
Epileo Petit MAL,
3-Ethyl-3-methylpyrrolidine-2,5-dione,
Zarondan-Saft,
Ethosuximidum,
Simatin(E),
3-Methyl-3-ethylsuccinimide,
Aethosuccimidum,
Etosuximide,
CI-366,
2,5-Pyrrolidinedione, 3-ethyl-3-methyl-,
Succinimide, 2-ethyl-2-methyl-,
2-Methyl-2-ethylsuccinimide,
PM 671,
PM-671,
Etosuccimide [DCIT],
3-Ethyl-3-methyl-2,5-pyrrolidinedione,
3-Ethyl-3-methylsuccinimide,
Aethosuximide [German],
CN-10,395,
N-Ethyl methylsuccinimide,
3-Methyl-3-ethylpyrrolidine-2,5-dione,
Ethosuximidum [INN-Latin],
Etosuximida [INN-Spanish],
alpha-Ethyl-alpha-methylsuccinimide,
alpha-Methyl-alpha-ethylsuccinimide,
C.I. 366,
gamma-Methyl-gamma-ethyl-succinimide,
H 940,
H-490,
Cl 366,
(+-)-2-Ethyl-2-methylsuccinimide,
CN-10395,
HSDB 1119,
gamma-ethyl-gamma-methyl-succinimide,
EINECS 201-048-7,
CI 366,
NSC 64013,
3-Ethyl-3-methylpyrroline-2,5-dione,
CHEMBL696,
.alpha.-Ethyl-.alpha.-methylsuccinimide,
BRN 0117054,
3-ethyl-3-methyl-pyrrolidine-2,5-dione,
CHEBI:4887,
HAPOVYFOVVWLRS-UHFFFAOYSA-N,
NSC64013,
MFCD00072123,
NSC-64013,
.gamma.-Methyl-.gamma.-ethylsuccinimide,
Ethosuccimid,
Etosuccimide,
Suksilep,
DSSTox_CID_3019,
DSSTox_RID_76832,
DSSTox_GSID_23019,
Ethylmethylsuccimide,
2,5-Pyrrolidinedione, 3-ethyl-3-methyl-, (+-)-,
Pyknole.psi.num,
Piknole.psi.n,
Zarontin (TN),
SR-01000075863,
Ethosuximide [USAN:INN:BAN:JAN],
Ethosuximid,
CAS-77-67-8,
NCGC00016320-01,
Prestwick_611,
Ethosuximide [USAN:USP:INN:BAN:JAN],
Spectrum_001385,
AC1L1FLN,
AC1Q2SOO,
Prestwick0_000165,
Prestwick1_000165,
Prestwick2_000165,
Prestwick3_000165,
Spectrum2_001483,
Spectrum3_000944,
Spectrum4_001051,
Spectrum5_001073,
E0746,
(.+/-.)-Ethosuximide,
2, 3-ethyl-3-methyl-,
E 7138,
NCIOpen2_000014,
Lopac0_000532,
SCHEMBL34212,
BSPBio_000029,
KBioGR_001342,
KBioSS_001865,
5-21-09-00595 (Beilstein Handbook Reference),
DivK1c_000218,
SPECTRUM1502196,
SPBio_001465,
SPBio_001950,
BPBio1_000033,
GTPL7182,
WLN: T5VMVTJ D2 D1,
DTXSID7023019,
SCHEMBL20541518,
CTK8B3160,
Ethosuximide (JP17/USP/INN),
Ethosuximide, analytical standard,
HMS500K20,
KBio1_000218,
KBio2_001865,
KBio2_004433,
KBio2_007001,
KBio3_002008,
AOB5337,
NINDS_000218,
HMS1568B11,
HMS1921L14,
HMS2092D20,
HMS2095B11,
HMS3261L05,
HMS3712B11,
Pharmakon1600-01502196,
HY-B1378,
Ethosuximide 1.0 mg/ml in Methanol,
Tox21_110370,
Tox21_500532,
(+/-)-2-ethyl-2-methylsuccinimide,
ANW-41860,
BDBM50240424,
CCG-39217,
NSC758192,
s4626,
3-ethyl-3-methylazolidine-2,5-dione,
AKOS005261742,
Tox21_110370_1,
CS-7976,
DB00593,
LP00532,
MCULE-4034034545,
NE54559,
NSC-758192,
.alpha.-Methyl-.alpha.-ethylsuccinimide,
IDI1_000218,
NCGC00015418-02,
NCGC00015418-03,
NCGC00015418-04,
NCGC00015418-05,
NCGC00015418-06,
NCGC00015418-08,
NCGC00015418-09,
NCGC00093923-01,
NCGC00093923-02,
NCGC00093923-03,
NCGC00093923-04,
NCGC00261217-01,
3-Ethyl-3-methyl-2, 5-pyrrolidinedione,
AN-23917,
AS-16859,
SC-65415,
SBI-0050515.P003,
2, 5-Pyrrolidinedione, 3-ethyl-3-methyl-,
LS-147585,
AB00052288,
AK01050738,
EU-0100532,
FT-0668060,
ST51037248,
C07505,
D00539,
AB00052288_04,
zarontin3-Ethyl-3-methyl-pyrrolidine-2,5-dione,
SR-01000075863-1,
SR-01000075863-3,
SR-01000075863-5,
W-109273,
3-Ethyl-3-methyl-pyrrolidine-2,5-dione(Ethosuximide),
BRD-A99633051-001-04-7,
BRD-A99633051-001-05-4,
3-Ethyl-3-methyl-pyrrolidine-2,5-dione (ethosuximide),
Z2379802739,
3-ethyl-5-hydroxy-3-methyl-3,4-dihydro-2H-pyrrol-2-one,
4-ethyl-5-hydroxy-4-methyl-3,4-dihydro-2H-pyrrol-2-one,
Ethosuximide, European Pharmacopoeia (EP) Reference Standard,
Ethosuximide, United States Pharmacopeia (USP) Reference Standard,
Ethosuximide solution, 1.0 mg/mL in methanol, ampule of 1 mL, certified reference material,
N-(4-fluorobenzyl)-5-hydroxy-1-methyl-2-(2-(2-methyl-1,3,4-oxadiazole-5-carboxamido)propan-2-yl)-6-oxo-1,6-dihydropyrimidine-4-carboxamide,
Etosuximida Faes,
ethosuximid-,
Faes, Etosuximida,
Ethosuximide-d3,
UNII-5SEH9X1D1D,
LAB Brand of Ethosuximide,
D0Q4XQ,
Faes Brand of Ethosuximide,
Raltegravir (MK-0518),
C7H11NO2,
5SEH9X1D1D,
Pfizer Brand of Ethosuximide,
Desitin Brand of Ethosuximide,
Katwijk Brand of Ethosuximide,
Jenapharm Brand of Ethosuximide,
Fortbenton Brand of Ethosuximide,
Ethosuximide (JP15/USP/INN),
CID3291,
Wernigerode Brand of Ethosuximide,
Parke Davis Brand of Ethosuximide,
United Drug Brand of Ethosuximide,
gamma-Methyl-gamma-ethylsuccinimide,
C7-H11-N-O2,
Ethosuximide [USAN:BAN:INN:JAN],
Warner Lambert Brand of Ethosuximide,
Warner-Lambert Brand of Ethosuximide,
3-Ethyl-3-methyl-2, 5-pyrrolidinedion,
D005013,
1189703-33-0,
518048-05-0,
|
| Complexity | 188 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 141.079g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 10 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 141.17g/mol |
| Monoisotopic Mass | 141.079g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 46.2A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 0.4 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | H302 |
| Precuationary statements | P264-P270-P301+P312+P330-P501 |
| Siginal words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

