
Price
$0.00
No data
No data
No data
| CAS Number | 434-03-7 |
| Catalog Number | AG003PYT(AGN-PC-0RRQKU) |
| Chemical Name | Ethisterone |
| EC Number | 207-096-5 |
| IUPAC Name | (8R,9S,10R,13S,14S,17R)-17-ethynyl-17-hydroxy-10,13-dimethyl-2,6,7,8,9,11,12,14,15,16-decahydro-1H-cyclopenta[a]phenanthren-3-one |
| InChI | InChI=1S/C21H28O2/c1-4-21(23)12-9-18-16-6-5-14-13-15(22)7-10-19(14,2)17(16)8-11-20(18,21)3/h1,13,16-18,23H,5-12H2,2-3H3/t16-,17+,18+,19+,20+,21+/m1/s1 |
| InChI Key | CHNXZKVNWQUJIB-CEGNMAFCSA-N |
| MDL Number | MFCD00003656 |
| Molecular Formula | C21H28O2 |
| Molecular Weight | 312.4458 |
| SMILES | O=C1CC[C@]2(C)[C@@]3([H])CC[C@]4(C)[C@](O)(C#C)CC[C@@]4([H])[C@]3([H])CCC2=C1 |
| UNII | P201BVY1MJ |
| Synonyms | 17 alpha Ethynyltestosterone,
17 alpha-Ethynyltestosterone,
Anhydrohydroxyprogesterone,
Ethisterone,
Pregneninolone,
ethisterone,
434-03-7,
Pregneninolone,
17alpha-Ethynyltestosterone,
Aethisteronum,
Ethisteronum,
Etisterona,
Ethinyl testosterone,
Aethisteron,
Anhydrohydroxyprogesterone,
Nugestoral,
Progestoral,
Ethynyltestosterone,
UNII-P201BVY1MJ,
17alpha-Ethinyltestosterone,
Anhydroxyprogesterone,
17alpha-Ethinyl testosterone,
Progestolets,
Syngestrotabs,
Ethinone,
Prodroxan,
Produxan,
Progestab,
Trosinone,
Ora-Lutin,
Ethinyltestosterone,
P201BVY1MJ,
Praegninum,
Colutoid,
Gestoral,
Nalutoral,
Pregnin,
Prodoxan,
Prolutol,
Prone,
Lucorteum Oral,
MLS000069396,
CHEMBL241694,
Lutidon Oral,
Progestin P,
Primolut C,
Proluton C,
CHEBI:34749,
(17alpha)-17-hydroxypregn-4-en-20-yn-3-one,
17alpha-Ethynyl-17beta-hydroxyandrost-4-en-3-one,
Etisterone [DCIT],
17-beta-Hydroxy-17-alpha-ethynyl-4-androsten-3-one,
MFCD00003656,
17-Ethinyltestosterone,
SMR000058320,
17-Ethinyl testosterone,
DSSTox_CID_3016,
Ethisteronum [INN-Latin],
Etisterona [INN-Spanish],
17-Ethynyl-17beta-hydroxyandrost-4-en-3-one,
Testosterone, 17-ethynyl-,
17-alpha-Ethynyltestosterone,
DSSTox_RID_76831,
DSSTox_GSID_23016,
(8R,9S,10R,13S,14S,17R)-17-ethynyl-17-hydroxy-10,13-dimethyl-2,6,7,8,9,11,12,14,15,16-decahydro-1H-cyclopenta[a]phenanthren-3-one,
Etisterone,
NSC 9565,
EINECS 207-096-5,
Ethisterone anhydrohydroxyprogesterone,
BRN 1889895,
AI3-26421,
17-Hydroxy-17-alpha-pregn-4-en-20-yn-3-one,
Androst-4-en-3-one, 17alpha-ethynyl-17-hydroxy-,
Ethisterone [INN:BAN:NF],
NCGC00095023-01,
NCGC00159363-02,
CAS-434-03-7,
17 beta-Hydroxy-4,17alpha-pregnen-20-yn-3-one,
AC1NR4OD,
17-alpha-Pregn-4-en-20-yn-3-one, 17-hydroxy-,
Opera_ID_1078,
Prestwick3_000261,
17|A-Ethynyltestosterone,
EC 207-096-5,
SCHEMBL24475,
BSPBio_000102,
4-08-00-01225 (Beilstein Handbook Reference),
MLS001076282,
BPBio1_000114,
DTXSID2023016,
Ethisterone, >=99% (HPLC),
CHNXZKVNWQUJIB-CEGNMAFCSA-N,
HMS2090E14,
HMS2095F04,
HMS2234J08,
HMS3712F04,
(8R,9S,10R,13S,14S,17R)-17-ethynyl-17-hydroxy-10,13-dimethyl-6,7,8,9,10,11,12,13,14,15,16,17-dodecahydro-1H-cyclopenta[a]phenanthren-3(2H)-one,
BCP23355,
HY-B0487,
ZINC3881635,
Tox21_111393,
Tox21_111604,
Tox21_302324,
BBL028141,
BDBM50198711,
s2611,
STK801873,
AKOS005622724,
Tox21_111604_1,
AC-2170,
BCP9000664,
CCG-220261,
CS-2603,
MCULE-2690578106,
NCGC00021466-03,
NCGC00021466-05,
NCGC00021466-06,
NCGC00255184-01,
AS-13381,
I034,
BCP0726000218,
AB2000700,
4,17alpha-Pregnen-17beta-ol-20-yn-3-one,
AB00490005,
B1502,
E0040,
17-hydroxy-17alpha-pregn-4-en-20-yn-3-one,
C14487,
17beta-Hydroxy-4,17alpha-pregnen-20-yn-3-one,
AB00384255-11,
AB00384255-13,
AB00384255_14,
Ethisterone, VETRANAL(TM), analytical standard,
434E037,
A826270,
SR-01000002984,
17alpha-ethynyl-17beta-hydroxy-androst-4-en-3-one,
SR-01000002984-2,
BRD-K03981224-001-02-9,
17alpha-Pregn-4-en-20-yn-3-one, 17-hydroxy- (8CI),
Pregn-4-en-20-yn-3-one, 17-hydroxy-, (17-alpha)- (9CI),
Pregn-4-en-20-yn-3-one, 17-hydroxy-, (17alpha)- (9CI),
(8R,9S,10R,13S,14S,17R)-17-ethynyl-10,13-dimethyl-17-oxidanyl-2,6,7,8,9,11,12,14,15,16-decahydro-1H-cyclopenta[a]phenanthren-3-one,
(8R,9S,10R,13S,14S,17R)-17-ethynyl-17-hydroxy-10,13-dimethyl-1,2,6,7,8,9,10,11,12,13,14,15,16,17-tetradecahydro-3H-cyclopenta[a]phenanthren-3-one,
(8R,9S,10R,13S,14S,17S)-17-ethynyl-17-hydroxy-10,13-dimethyl-1,7,8,10,11,12,13,15,16,17-decahydro-2H-cyclopenta[a]phenanthren-3(6H,9H,14H)-one,
Lutocylol,
Pranone,
null,
Ethisterone [BAN:INN],
Ethisterone [INN:BAN],
17 alpha Ethynyltestosterone,
17 alpha-Ethynyltestosterone,
C21H28O2,
ACN-032011,
C21-H28-O2,
CID5284557,
D005003,
Pregn-4-en-20-yn-3-one, 17-hydroxy-, (17a)-,
Pregn-4-en-20-in-3-ona, 17-hidroxi-, (17alfa)-,
Pregn-4-en-20-yn-3-one, 17-hydroxy-, (17alpha)-,
Ethisterone, 98%, a progestogen hormone being considered to treat prostate cancer - 1G 1g,
|
| Complexity | 638 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 6 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 312.209g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 23 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 312.453g/mol |
| Monoisotopic Mass | 312.209g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 37.3A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 3.5 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | H317-H319 |
| Precuationary statements | P280-P305+P351+P338 |
| Siginal words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

