
Price
$0.00
No data
No data
No data
| CAS Number | 302-84-1 |
| Catalog Number | AG003PUK(AGN-PC-0O8QHN) |
| Chemical Name | Dl-Serine |
| EC Number | 206-130-6 |
| IUPAC Name | 2-amino-3-hydroxypropanoic acid |
| InChI | InChI=1S/C3H7NO3/c4-2(1-5)3(6)7/h2,5H,1,4H2,(H,6,7) |
| InChI Key | MTCFGRXMJLQNBG-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00005993 |
| Molecular Formula | C3H7NO3 |
| Molecular Weight | 105.0926 |
| SMILES | NC(CO)C(O)=O |
| Synonyms | DL-Serine,
302-84-1,
2-Amino-3-hydroxypropanoic acid,
H-D-Ser-OH,
Serine DL-form,
SERINE, (L),
Serine, DL-,
serin,
H-DL-Ser-OH,
(DL-Serine),
2-Amino-3-hydroxy-propionic acid,
DL-2-Amino-3-hydroxypropionic Acid,
MFCD00064223,
MTCFGRXMJLQNBG-UHFFFAOYSA-N,
(+/-)-2-Amino-3-hydroxypropionic acid,
L-(1-13C)Serine,
L -2-Amino-3-hydroxypropionic acid,
.beta.-Hydroxyalanine,
6898-95-9,
D-2-Amino-3-hydroxypropanoic acid,
NSC77689,
CCRIS 5422,
d,l-serine,
NSC 9960,
EINECS 206-130-6,
PubChem11003,
ACMC-209hlf,
ACMC-209lsk,
ACMC-1AYBD,
DL-Serine, 99%,
bmse000222,
AC1L19MS,
AC1Q28JY,
AC1Q28JZ,
SCHEMBL1774,
NCIOpen2_000684,
L-SERINE, U.S.P.,
DL-HOCH2CH(NH2)COOH,
KSC223A7P,
DL-Serine, analytical standard,
ARONIS005072,
Poly-L-Serine(MW 2,200),
CHEBI:17822,
CTK1C3077,
NSC9960,
2-amino-3-hydroxy-propanoic acid,
DL-Serine, >=98% (TLC),
ACT07798,
BCP06311,
HY-Y0507,
KS-00003XP2,
NSC-9960,
D -2-Amino-3-hydroxypropionic acid,
2-?Amino-?3-?hydroxypropionic acid,
ANW-26814,
BBL012102,
LMFA01100045,
NSC-77689,
NSC118365,
NSC620355,
Propanoic acid, 2-amino-3-hydroxy-,
SBB061655,
STK125543,
DL -2-Amino-3-hydroxypropionic acid,
AKOS000120985,
AKOS016050524,
AKOS024264603,
MCULE-6460387318,
NSC-118365,
NSC-620355,
RTR-013012,
TRA0032422,
TRA0040043,
TRA0066971,
KS-000001C0,
AC-24074,
AK-41368,
AK-46543,
AK-73019,
AN-23373,
AS-10813,
BC205416,
BR-41368,
SC-09828,
SY002847,
SY003812,
SY005114,
TL806312,
.alpha.-Amino-.beta.-hydroxypropionic acid,
DB-047742,
DL-Serine, Vetec(TM) reagent grade, 98%,
ST2412850,
TR-013012,
989-EP2269988A2,
989-EP2269993A1,
989-EP2270001A1,
989-EP2270008A1,
989-EP2270011A1,
989-EP2270018A1,
989-EP2272517A1,
989-EP2272822A1,
989-EP2272825A2,
989-EP2272827A1,
989-EP2272832A1,
989-EP2274983A1,
989-EP2275102A1,
989-EP2277867A2,
989-EP2277876A1,
989-EP2277877A1,
989-EP2277881A1,
989-EP2277898A2,
989-EP2280003A2,
989-EP2280007A1,
989-EP2280011A1,
989-EP2280012A2,
989-EP2281815A1,
989-EP2284157A1,
989-EP2284178A2,
989-EP2284179A2,
989-EP2285797A1,
989-EP2289887A2,
989-EP2289888A2,
989-EP2289892A1,
989-EP2289893A1,
989-EP2292088A1,
989-EP2292589A1,
989-EP2292592A1,
989-EP2292593A2,
989-EP2292614A1,
989-EP2292615A1,
989-EP2292617A1,
989-EP2295055A2,
989-EP2295401A2,
989-EP2295410A1,
989-EP2295412A1,
989-EP2295413A1,
989-EP2295416A2,
989-EP2295426A1,
989-EP2295427A1,
989-EP2295432A1,
989-EP2295550A2,
989-EP2298748A2,
989-EP2298780A1,
989-EP2301923A1,
989-EP2301928A1,
989-EP2301933A1,
989-EP2301939A1,
989-EP2301940A1,
989-EP2305250A1,
989-EP2305640A2,
989-EP2305671A1,
989-EP2305682A1,
989-EP2305689A1,
989-EP2305695A2,
989-EP2305696A2,
989-EP2305697A2,
989-EP2305698A2,
989-EP2305808A1,
989-EP2305825A1,
989-EP2308847A1,
989-EP2308858A1,
989-EP2308874A1,
989-EP2308877A1,
989-EP2308879A1,
989-EP2311453A1,
989-EP2311494A1,
989-EP2311810A1,
989-EP2311816A1,
989-EP2311817A1,
989-EP2311827A1,
989-EP2311837A1,
989-EP2311840A1,
989-EP2311842A2,
989-EP2311850A1,
989-EP2314574A1,
989-EP2316470A2,
989-EP2316830A2,
989-EP2316831A1,
989-EP2316834A1,
989-EP2316835A1,
989-EP2377849A2,
AM20090412,
CS-0015292,
FT-0625387,
ST45041850,
MFCD00004269 (98%),
MFCD00064223 (98%),
MFCD00064224 (98%),
A20660,
A20674,
C00716,
M-6118,
302S841,
L001012,
SR-01000075474,
I04-0185,
I04-0234,
I04-0235,
J-017856,
SR-01000075474-2,
Z57396986,
F1652-0637,
86DE1CCF-D642-4822-9B51-508B465A7DEC,
(s)-2-amino-3-hydroxypropanoicacid;2-Amion-3-hydroxypropionicacid,
D-(+)-Serine;d-serine;D-2-Amino-3-hydroxypropionic acid; (R)-2-Amino-3-hydroxypropionic acid,
DL-Serine, BioReagent, suitable for cell culture, suitable for insect cell culture, >=98% (HPLC),
serine,
D-serine,
L-serine,
3-Hydroxyalanine,
Serina,
H-Ser-OH,
D-Serin,
DL- serine,
beta-Hydroxyalanine,
(S)-Serine,
Serine, D-,
Serine, L-,
Allotetrahydrocortisol,
3-Hydroxypyruvic acid,
(-)-Serine,
L-(-)-Serine,
Propanoic acid, (S)-,
UNII-00PAR1C66F,
2-Amino-3-hydroxypropionic acid,
C3H7NO3,
DL-Serine, 99% 100g,
00PAR1C66F,
312-84-5,
CID617,
3-Hydroxy-2-Iminopropanoic Acid,
C3-H7-N-O3,
56-45-1,
DL-Serine 99% for synthesis 25gm,
AR-1J2900,
AR-1L4119,
Serine, 99% - 100G 100g,
ACN-033532,
S0034,
10308-82-4,
1073183-32-0,
1078-05-3,
3PY,
58-00-4,
85696-89-5,
MH6,
|
| Complexity | 72.6 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 105.043g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 7 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 105.093g/mol |
| Monoisotopic Mass | 105.043g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 83.6A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | -3.1 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | H315-H319-H335 |
| Precuationary statements | P261-P305+P351+P338 |
| Siginal words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

