
Price
$0.00
No data
No data
No data
| CAS Number | 3374-22-9 |
| Catalog Number | AG003PTP(AGN-PC-0O92JG) |
| Chemical Name | 2-Amino-3-mercaptopropanoic acid |
| IUPAC Name | 2-amino-3-sulfanylpropanoic acid |
| InChI | InChI=1S/C3H7NO2S/c4-2(1-7)3(5)6/h2,7H,1,4H2,(H,5,6) |
| InChI Key | XUJNEKJLAYXESH-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00004881 |
| Molecular Formula | C3H7NO2S |
| Molecular Weight | 121.1582 |
| SMILES | O=C(O)C(N)CS |
| Synonyms | Cysteine,
Cysteine Hydrochloride,
Half Cystine,
Half-Cystine,
L Cysteine,
L-Cysteine,
Zinc Cysteinate,
DL-Cysteine,
3374-22-9,
cysteine,
2-Amino-3-mercaptopropanoic acid,
DL-Cystein,
CYSTEINE, DL-,
2-amino-3-sulfanylpropanoic acid,
(+-)-Cysteine,
dl-Cysteina [Polish],
H-DL-Cys-OH,
2-Amino-3-mercaptopropionic acid,
NSC 63864,
EINECS 222-160-2,
MFCD00004881,
L-HSCH2CH(NH2)COOH,
(+/-)-2-Amino-3-mercaptopropionic acid,
CHEBI:15356,
XUJNEKJLAYXESH-UHFFFAOYSA-N,
2-amino-3-sulfanyl-propanoic acid,
DL-2-Amino-3-mercaptopropionic acid,
NSC647530,
DL-Cysteine, 97%,
NCGC00160365-01,
beta-Mercapto-L -alanine,
DL-Cysteine-3-13C,
DSSTox_CID_26988,
DSSTox_RID_82037,
DSSTox_GSID_46988,
( inverted exclamation markA)-2-Amino-3-mercaptopropionic acid,
dl-Cysteina,
(+)-2-Amino-3-mercaptopropionic acid,
DL-Cysteine hydrochloride hydrate,
CAS-3374-22-9,
150146-94-4,
C3H7NO2S,
Zystein,
laevo-cysteine,
Hcys,
CCRIS 8598,
d,l-cysteine,
Cysteine #,
[35s]cysteine,
(+/-)-Cysteine,
ACMC-209ret,
ACMC-209l2n,
AC1L19KV,
AC1Q50DL,
AC1Q50DM,
ACMC-1B03H,
DL-Cysteine, technical grade,
CHEMBL54943,
ARONIS005071,
DTXSID5046988,
BDBM86203,
CTK1C3156,
2-azanyl-3-sulfanyl-propanoic acid,
CAS_5862,
KS-00003XP1,
NSC_5862,
NSC63864,
Tox21_111766,
BBL012104,
HTS009036,
NSC-63864,
STK123088,
AKOS000120488,
AKOS016050520,
AKOS034832415,
Tox21_111766_1,
AM81649,
MCULE-1666411258,
NSC-647530,
RTR-014077,
TRA0049609,
VC30869,
TRA-0204905,
NCGC00160365-02,
NCGC00248803-03,
AK-48312,
AK-51501,
AK114510,
AN-25320,
BS-11080,
LS-58979,
SC-09428,
SY009625,
SY033653,
AB1006767,
DB-048483,
DB-052203,
ST2416359,
TR-014077,
4CH-013535,
4CH-013699,
FT-0625452,
MFCD00004881 (95%),
MFCD00066461 (97%),
2330-EP1441224A2,
2330-EP2270000A1,
2330-EP2270004A1,
2330-EP2270005A1,
2330-EP2272972A1,
2330-EP2272973A1,
2330-EP2277867A2,
2330-EP2277872A1,
2330-EP2279741A2,
2330-EP2280003A2,
2330-EP2284157A1,
2330-EP2284178A2,
2330-EP2284179A2,
2330-EP2286811A1,
2330-EP2287152A2,
2330-EP2289887A2,
2330-EP2289888A2,
2330-EP2289892A1,
2330-EP2292088A1,
2330-EP2292596A2,
2330-EP2292630A1,
2330-EP2295055A2,
2330-EP2295410A1,
2330-EP2295550A2,
2330-EP2301933A1,
2330-EP2301939A1,
2330-EP2305689A1,
2330-EP2305808A1,
2330-EP2308844A2,
2330-EP2308845A2,
2330-EP2308846A2,
2330-EP2311453A1,
2330-EP2311827A1,
2330-EP2311850A1,
2330-EP2316470A2,
2330-EP2316937A1,
2494-EP2272972A1,
2494-EP2272973A1,
2494-EP2277872A1,
A-8892,
C-9610,
C00736,
Z00059,
374C229,
A821916,
SR-01000944791,
I04-0069,
I04-0845,
I09-0225,
I14-5268,
SR-01000944791-1,
F1652-0636,
967F57EB-6B67-4DBB-B592-83B1465053AE,
L-cysteine,
D-cysteine,
cisteina,
Thioserine,
Cystein,
Cysteine, L-,
L-(+)-Cysteine,
UNII-5CM45Q5YAF,
5CM45Q5YAF,
CID594,
Cysteine, 98% - 1G 1g,
2-Amino-3-mercaptopropionicacid,
52-90-4,
C3-H7-N-O2-S,
ACN-033106,
2-Amino-3-mercaptopropionic acid HCl salt,
[14C] alpha-amino-beta-thiolpropionic acid,
921-01-7,
Cys,
4371-52-2,
|
| Complexity | 75.3 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 121.02g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 7 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 121.154g/mol |
| Monoisotopic Mass | 121.02g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 64.3A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | -2.5 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | H302 |
| Precuationary statements | P280-P305+P351+P338 |
| Siginal words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

