
Price
$0.00
No data
No data
No data
| CAS Number | 6893-26-1 |
| Catalog Number | AG003PAA(AGN-PC-0OGO7A) |
| Chemical Name | H-D-Glu-OH |
| IUPAC Name | (2R)-2-aminopentanedioic acid |
| InChI | InChI=1S/C5H9NO4/c6-3(5(9)10)1-2-4(7)8/h3H,1-2,6H2,(H,7,8)(H,9,10)/t3-/m1/s1 |
| InChI Key | WHUUTDBJXJRKMK-GSVOUGTGSA-N |
| MDL Number | MFCD00063112 |
| Molecular Formula | C5H9NO4 |
| Molecular Weight | 147.1293 |
| SMILES | O=C(O)[C@H](N)CCC(O)=O |
| UNII | Q479989WEA |
| Synonyms | Aluminum L Glutamate,
Aluminum L-Glutamate,
D Glutamate,
D-Glutamate,
Glutamate,
Glutamate, Potassium,
Glutamic Acid,
Glutamic Acid, (D)-Isomer,
L Glutamate,
L Glutamic Acid,
L-Glutamate,
L-Glutamate, Aluminum,
L-Glutamic Acid,
Potassium Glutamate,
D-glutamic acid,
6893-26-1,
H-D-Glu-OH,
(R)-2-aminopentanedioic acid,
D-Glu,
(2R)-2-aminopentanedioic acid,
D-glutamate,
D(-)-Glutamic acid,
D-2-Aminopentanedioic acid,
Glutamic acid D-form,
D-Glutamicacid,
D-2-Aminoglutaric acid,
D-Glutaminic acid,
D-(-)-Glutamic acid,
R-(-)-Glutamic acid,
D-Glutaminsaeure,
MFCD00063112,
UNII-Q479989WEA,
L(+)-Glutamic acid,
Gamma-D-Glutamic Acid,
Tocris-0217,
Lopac-G-2128,
CHEMBL76232,
CHEBI:15966,
WHUUTDBJXJRKMK-GSVOUGTGSA-N,
Q479989WEA,
(r)-glutamic acid,
glutamate,
Glutamic acid, D-,
DGL,
GLUTAMIC ACID,
NCGC00024501-02,
(r)-1-aminopropane-1,3-dicarboxylic acid,
138-16-9,
D(-)-Glutamic acid, 99+%,
delta-Glutamate,
gammaDPGA,
delta-Glutaminate,
Glutamic acid #,
glutamic acid d-,
delta-Glutamic acid,
delta-Glutaminsaeure,
E620,
D-2-Aminoglutarate,
EINECS 230-000-8,
NSC 77686,
R-(-)-Glutamate,
PDGA,
delta-Glutaminic acid,
poly(D-glutamicacid),
Lopac-gamma-2128,
delta-2-Aminoglutarate,
D-2-Aminopentanedioate,
PubChem10977,
AI3-09072,
(R)-2-aminopentanedioate,
delta-2-Aminopentanedioate,
D-alpha-Aminoglutaric acid,
Biomol-NT_000169,
delta-2-Aminoglutaric acid,
poly-D-gamma-glutamic acid,
(R)-2-Aminoglutaric acid,
D-[14C]Glu,
DSSTox_CID_28601,
DSSTox_RID_82871,
gamma-poly(D-glutamic acid),
D-Glutamic acid, >=99%,
DSSTox_GSID_48675,
SCHEMBL43222,
KSC491O5N,
(2R)-2-aminopentanedioicacid,
delta-2-Aminopentanedioic acid,
AC1L2M41,
BPBio1_001130,
GTPL4708,
BDBM26431,
CHEBI:53375,
CTK3J1756,
ZINC895124,
ACT08602,
KS-00000A9T,
D-Glutamic acid, >=99% (TLC),
Tox21_113052,
ANW-35567,
PDSP1_000131,
PDSP1_001486,
PDSP2_000130,
PDSP2_001470,
SBB006707,
AKOS015854118,
CS-6255,
DB02517,
RP21121,
RTC-066721,
NCGC00015470-01,
NCGC00024501-01,
NCGC00024501-03,
NCGC00024501-04,
AC-15064,
AC-24113,
AJ-24146,
AS-12791,
BR-47369,
gamma-poly(D-glutamic acid) macromolecule,
SC-09473,
SC-49449,
ST075000,
TL806175,
CAS-6893-26-1,
AB0010642,
AB1001986,
HY-100805,
ST2406765,
TC-066721,
AM20100640,
FT-0624571,
G0057,
EN300-78764,
R-(-)-1-Aminopropane-1,3-dicarboxylic acid,
R-(?)-1-Aminopropane-1,3-dicarboxylic acid,
C00217,
M02964,
Z-0144,
893G261,
SR-01000597732,
D-Glutamic acid, Vetec(TM) reagent grade, >=99%,
Q-100774,
SR-01000597732-1,
UNII-61LJO5I15S component WHUUTDBJXJRKMK-GSVOUGTGSA-N,
(R)-2-Aminoglutaric acid; (R)-2-Aminopentanedioic acid; D-Glu; R-(-)-1-Aminopropane-1,3-dicarboxylic acid,
D-glutaminate,
L-glutamic acid,
ACID,
H-DL-Glu-OH,
L-(+)-glutamic acid,
2-Amino-4-fluorophenol,
D0O1AK,
D0YB9P,
Poly-gamma-D-glutamic acid,
(2R)-2-aminopentanedioate,
C5H9NO4,
(-)-2-Aminopentanedioic acid,
C5-H9-N-O4,
CID23327,
ACN-033148,
D-Glutamic acid, 99% - 100G 100g,
(-)-1-Aminopropane-1,3-dicarboxylic acid,
A7179,
(2R)-2-Aminopentanedioic acid; (2R)-Glutamic acid; (R)-(-)-Glutamic acid,
138-15-8,
56-86-0,
FGA,
glu,
|
| Complexity | 145 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 147.053g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 10 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 147.13g/mol |
| Monoisotopic Mass | 147.053g/mol |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Topological Polar Surface Area | 101A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | -3.7 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | H315-H319-H335 |
| Precuationary statements | P261-P305+P351+P338 |
| Siginal words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

