
Price
$0.00
No data
No data
No data
| CAS Number | 108-93-0 |
| Catalog Number | AG003P4T(AGN-PC-00H0NG) |
| Chemical Name | Cyclohexanol |
| EC Number | 203-630-6 |
| IUPAC Name | cyclohexanol |
| InChI | InChI=1S/C6H12O/c7-6-4-2-1-3-5-6/h6-7H,1-5H2 |
| InChI Key | HPXRVTGHNJAIIH-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00003855 |
| Molecular Formula | C6H12O |
| Molecular Weight | 100.1589 |
| NSC Number | 403656 |
| RTECS Number | GV7875000 |
| SMILES | OC1CCCCC1 |
| UNII | 8E7S519M3P |
| Synonyms | Cyclohexanol,
Cyclohexanols,
CYCLOHEXANOL,
108-93-0,
Cyclohexyl alcohol,
Hexahydrophenol,
Hydrophenol,
Hydroxycyclohexane,
Hexalin,
1-Cyclohexanol,
Hydralin,
Adronal,
Naxol,
Adronol,
Anol,
Cykloheksanol,
Cicloesanolo,
Phenol, hexahydro-,
Cicloesanolo [Italian],
Cykloheksanol [Polish],
Cyclohexanone cyclohexanol mixture,
Cyclohexan-1-ol,
HSDB 61,
NSC 403656,
UNII-8E7S519M3P,
CCRIS 5896,
EINECS 203-630-6,
MFCD00003855,
BRN 0906744,
AI3-00040,
CHEBI:18099,
HPXRVTGHNJAIIH-UHFFFAOYSA-N,
8E7S519M3P,
Cyclohexanol, 98%,
CXL,
Cyclohexanols,
DSSTox_CID_1894,
DSSTox_RID_76390,
DSSTox_GSID_21894,
CAS-108-93-0,
Cylcohexanol,
cyclohexyl-alcohol,
Cyclohexane, hydroxy-,
BDBM5,
AC1L1PYO,
Cyanomethylthioacetic acid,
ACMC-1BU4Y,
bmse000431,
WLN: L6TJ AQ,
EC 203-630-6,
AC1Q7AM2,
SCHEMBL5545,
4-06-00-00020 (Beilstein Handbook Reference),
KSC175M7H,
MLS001055343,
BIDD:ER0291,
CHEMBL32010,
Cyclohexanol, p.a., 99.0%,
DTXSID4021894,
Cyclohexanol, analytical standard,
HMS3039K08,
ZINC1532765,
Tox21_201481,
Tox21_302803,
BBL013186,
Cyclohexanol, ReagentPlus(R), 99%,
LS-474,
NSC403656,
SBB060483,
STL163965,
AKOS000119038,
ZINC100502981,
DB03703,
MCULE-8217921343,
NSC-403656,
RP18714,
TRA0058880,
TRA0078627,
NCGC00090982-01,
NCGC00090982-02,
NCGC00256434-01,
NCGC00259032-01,
AJ-26810,
AN-42916,
CJ-05270,
CJ-24252,
SC-47179,
SMR000677941,
Cyclohexanol, puriss., >=99.0% (GC),
Cyclohexanol, SAJ first grade, >=95.0%,
DB-040851,
TC-167349,
TR-002010,
603-EP2270113A1,
603-EP2272817A1,
603-EP2272849A1,
603-EP2272935A1,
603-EP2275411A2,
603-EP2275469A1,
603-EP2277861A1,
603-EP2280005A1,
603-EP2281810A1,
603-EP2284154A1,
603-EP2284157A1,
603-EP2286811A1,
603-EP2287158A1,
603-EP2287165A2,
603-EP2287166A2,
603-EP2287940A1,
603-EP2289884A1,
603-EP2289965A1,
603-EP2292620A2,
603-EP2298746A1,
603-EP2298828A1,
603-EP2301918A1,
603-EP2301983A1,
603-EP2305033A1,
603-EP2308471A1,
603-EP2308812A2,
603-EP2308857A1,
603-EP2308926A1,
603-EP2309564A1,
603-EP2311815A1,
603-EP2311820A1,
603-EP2314558A1,
603-EP2374783A1,
603-EP2380568A1,
Cyclohexanol, JIS special grade, >=98.0%,
FT-0624192,
ST51046660,
Cyclohexanol, Vetec(TM) reagent grade, 98%,
C00854,
Q-200903,
I14-16591,
I14-20888,
F0001-0184,
phenol,
Sykloheksanol,
Ciclohexanol,
Tramadol,
Cyclohexanol-d12,
Alcool cyclohexylique,
CYCLOHEXANONE,
CHN (CHRIS Code),
OC1CCCCC1,
D08DGW,
Cyclohexanol, 99% 100ml,
C6H12O,
CID7966,
(1R,2R)-cyclohexane-1,2-diol,
(1S,2S)-cyclohexane-1,2-diol,
C6-H12-O,
c0175,
Cyclohexanol 99% extra pure 500ml,
NA1993,
UN1993,
Cyclohexanol Delisted January 25, 2002,
Cyclohexanol Delisted January 25, 2002,
3,4-dimethyl-3'-pyrrolidinomethyl benzophenone,
D003511,
2-(2-Acetylamino-acetylamino)-3-phenyl-propionic acid ethyl ester,
104-28-9,
104296-63-1,
108-94-1,
108-95-2,
3ZQ,
40O,
CYH,
|
| Complexity | 46.1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 100.089g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 7 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 100.161g/mol |
| Monoisotopic Mass | 100.089g/mol |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Topological Polar Surface Area | 20.2A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1.2 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | H302-H315-H319-H335-H350-H360 |
| Precuationary statements | P261-P305+P351+P338 |
| Siginal words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

