
Price
$0.00
No data
No data
No data
| CAS Number | 493-01-6 |
| Catalog Number | AG003OZZ(AGN-PC-0OAYF8) |
| Chemical Name | Cis-Decahydronaphthalene |
| IUPAC Name | 1,2,3,4,4a,5,6,7,8,8a-decahydronaphthalene |
| InChI | InChI=1S/C10H18/c1-2-6-10-8-4-3-7-9(10)5-1/h9-10H,1-8H2 |
| InChI Key | NNBZCPXTIHJBJL-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00064189 |
| Molecular Formula | C10H18 |
| Molecular Weight | 138.2499 |
| RTECS Number | QJ3150000 |
| SMILES | [H][C@@]12CCCC[C@]1([H])CCCC2 |
| UN Number | 1147 |
| Synonyms | decahydronaphthalene,
decalin,
decalin, (cis)-isomer,
decalin, (trans)-isomer,
naphthalane,
cis-Decahydronaphthalene,
DECAHYDRONAPHTHALENE,
Decalin,
trans-Decahydronaphthalene,
91-17-8,
493-01-6,
CIS-DECALIN,
Dekalin,
Naphthalene, decahydro-,
493-02-7,
Perhydronaphthalene,
Naphthalane,
Naphthan,
TRANS-DECALIN,
Dekalina,
Naphthane,
De-kalin,
Bicyclo[4.4.0]decane,
Naphthalene, decahydro-, cis-,
cis-Perhydronaphthalene,
trans-Perhydronaphthalene,
t-decalin,
cis-Bicyclo[4.4.0]decane,
trans-Bicyclo[4.4.0]decane,
Dekalina [Polish],
Naphthalene, decahydro-, trans-,
Decahydronaphthalene, trans-,
c-decalin,
Bicyclo(4.4.0)decane,
Decahydronaphthalin,
Dekahydronaphthalin,
cis-Bicyclo(4.4.0)decane,
MFCD00004130,
trans-Bicyclo(4.4.0)decane,
NSC 406139,
c-decahydronaphthalene,
CCRIS 3410,
HSDB 287,
EINECS 202-046-9,
UN1147,
Bicyclo(4.4.0) decane,
BRN 0878165,
AI3-01256,
(4ar,8ar)-decahydronaphthalene,
(4as,8as)-decahydronaphthalene,
CHEBI:38853,
NNBZCPXTIHJBJL-AOOOYVTPSA-N,
NNBZCPXTIHJBJL-MGCOHNPYSA-N,
NNBZCPXTIHJBJL-UHFFFAOYSA-N,
1,2,3,4,4a,5,6,7,8,8a-decahydronaphthalene,
UNII-88451Q4XYF,
88451Q4XYF,
Decahydronaphthalene, 98%, mixture of cis and trans,
trans decalin,
cis-decaline,
decahydronaphtalene,
Decahydronaphthalene, 99%, mixture of cis and trans, anhydrous, AcroSeal(R),
Naphthalene, cis-,
Decanhydronaphthalene,
EINECS 207-770-9,
EINECS 207-771-4,
NSC 77452,
NSC 77453,
ACMC-209kfq,
ACMC-209kfs,
ACMC-1CSGY,
(E)-Decahydronaphthalene,
(Z)-Decahydronaphthalene,
Decahydronaphthalene, cis,
AC1L1NVM,
AC1Q1HMX,
DSSTox_CID_4912,
EC 202-046-9,
Decahydronaphthalene, (E)-,
Decahydronaphthalene, (Z)-,
DSSTox_RID_77576,
WLN: L66TJ,
DSSTox_GSID_24912,
3-05-00-00245 (Beilstein Handbook Reference),
MLS001055339,
cis-Decahydronaphthalene, 99%,
Naphthalene,decahydro-, trans-,
CHEMBL1491920,
DTXSID1024912,
CHEBI:38860,
CHEBI:38863,
CTK3J2691,
CTK8B1744,
KS-00000UUQ,
trans-Decahydronaphthalene, 99%,
Decahydronaphthalene, cis + trans,
HMS3039O03,
KS-00000VF2,
NSC77452,
NSC77453,
STR05788,
ZINC8585868,
Tox21_200222,
6680AB,
ANW-30756,
ANW-30758,
MFCD00064189,
MFCD00064191,
NSC-77452,
NSC-77453,
NSC406139,
SBB060620,
STL280340,
AKOS009031622,
AKOS016010284,
AKOS025295369,
LS-1916,
LS40428,
NSC-406139,
UN 1147,
VZ33952,
CAS-91-17-8,
NCGC00090716-01,
NCGC00090716-02,
NCGC00257776-01,
AJ-57686,
AN-24209,
SC-74347,
SMR000673566,
INTRINISIC FACTOR CONCENTRATE,NF XI,
DB-051621,
DB-051622,
DB-057244,
RT-000907,
TC-119503,
TR-028577,
D0007,
D0008,
D0009,
D1738,
FT-0623872,
FT-0623939,
FT-0632224,
ST24030264,
ST51046767,
X6802,
A843747,
cis-Decahydronaphthalene, purum, >=98.0% (GC),
Decahydronaphthalene [UN1147] [Flammable liquid],
Decahydronaphthalene [UN1147] [Flammable liquid],
Decahydronaphthalene, mixture of cis + trans, 97%,
Decahydronaphthalene, mixture of cis + trans, 99%,
I14-6250,
W-109334,
I14-46536,
DECALIN (SEE ALSO TETRALIN (CAS: 119-64-2)),
Z1262252902,
UNII-88451Q4XYF component NNBZCPXTIHJBJL-AOOOYVTPSA-N,
UNII-88451Q4XYF component NNBZCPXTIHJBJL-MGCOHNPYSA-N,
Decahydronaphthalene, mixture of cis + trans, anhydrous, >=99%,
Decahydronaphthalene, mixture of cis + trans, reagent grade, 98%,
Decahydronaphthalene, mixture of cis + trans, >=99.0%, for electrophoresis,
Decahydronaphthalene, mixture of cis + trans, SAJ first grade, >=98.0%,
Decahydronaphthalene, mixture of cis + trans, SAJ special grade, >=99.0%,
InChI=1/C10H18/c1-2-6-10-8-4-3-7-9(10)5-1/h9-10H,1-8H,
Decaline,
Naphthalene, trans-,
Naftaleno, decahidro-,
DHN (CHRIS Code),
CID7044,
C10H18,
AR-1I3513,
NA1147,
C10-H18,
Decahydronaphthalene, cis-; (cis-Decalin),
Decahydronaphthalene, trans-; (trans-Decalin),
DEC,
Decahydronaphthalene, cis and trans, 98% 100ml,
Decahydronaphthalene (mixture of cis and trans isomers),
Decalin 98% for synthesis (Decahydronaphthalene) 500ml,
Decahydronaphthalene, 97.5%, mixture of cis and trans - 250G 250g,
Decahydronaphthalene, 99%, SuperDry, mixture of cis and trans, water</=20 ppm, J,
51570-78-6,
|
| Complexity | 80.6 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 138.141g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 10 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 138.254g/mol |
| Monoisotopic Mass | 138.141g/mol |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Topological Polar Surface Area | 0A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 4.6 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | H226-H304-H314-H331-H411 |
| Precuationary statements | P210-P280-P301+P310-P303+P361+P353-P304+P340+P310-P305+P351+P338-P331-P403+P233 |
| Siginal words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

