
Price
$0.00
No data
No data
No data
| CAS Number | 22232-54-8 |
| Catalog Number | AG003OP9(AGN-PC-0QYURK) |
| Chemical Name | Carbimazole |
| EC Number | 244-854-4 |
| IUPAC Name | ethyl 3-methyl-2-sulfanylideneimidazole-1-carboxylate |
| InChI | InChI=1S/C7H10N2O2S/c1-3-11-7(10)9-5-4-8(2)6(9)12/h4-5H,3H2,1-2H3 |
| InChI Key | CFOYWRHIYXMDOT-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00027421 |
| Molecular Formula | C7H10N2O2S |
| Molecular Weight | 186.2315 |
| NSC Number | 758966 |
| SMILES | O=C(N1C=CN(C)C1=S)OCC |
| UNII | 8KQ660G60G |
| Synonyms | Carbimazole,
Carbimazole Henning,
Neo Tomizol,
Neo-Mercazole,
Neo-Thyreostat,
Neomercazole,
Carbimazole,
22232-54-8,
Athyromazole,
Carbimazol,
Neomercazole,
Carbethoxymethimazole,
Carbinazole,
Neo-Thyreostat,
Basolest,
Carbimazolum,
Thyrostat,
Neo-Mercazole,
Atirozidina,
Carbotiroid,
Mertiran,
Carbimazol spofa,
Neo-Tireol,
TYRAZOL,
Carbimazolum [INN-Latin],
Carbimazol [INN-Spanish, French],
Ethyl 3-methyl-2-thioimidazoline-1-carboxylate,
1-Ethoxycarbonyl-3-methyl-2-thioxo-4-imidazoline,
Carbimazole [INN:BAN:DCF],
1H-Imidazole-1-carboxylic acid, 2,3-dihydro-3-methyl-2-thioxo-, ethyl ester,
UNII-8KQ660G60G,
1-Ethoxycarbonyl-3-methyl-2-thioimidazol,
CHEBI:617099,
EINECS 244-854-4,
MFCD00027421,
CG1,
3-Methyl-2-thioxo-4-imidazoline-1-carboxylic acid ethyl ester,
Ethyl 3-methyl-2-thioxo-2,3-dihydro-1H-imidazole-1-carboxylate,
4-Imidazoline-1-carboxylic acid, 3-methyl-2-thioxo-, ethyl ester,
BRN 0144339,
CHEMBL508102,
8KQ660G60G,
Ethyl 3-methyl-2-thionoimidazoline-1-carboxylate,
1H-Imidazole-1-carboxylic acid, 2,3-dihydro-3-methyl-2-thioxo, ethyl ester,
Carbimazole, 98%,
ethyl 3-methyl-2-sulfanylideneimidazole-1-carboxylate,
NCGC00016760-01,
CAS-22232-54-8,
DSSTox_CID_2736,
DSSTox_RID_76708,
DSSTox_GSID_22736,
W-107493,
Carbimazole (INN),
cg 1,
ethyl 3-methyl-2-thioxo-4-imidazolinecarboxylate,
SR-01000872660,
Carbimazol henning (TN),
Carbimazolo,
Prestwick_788,
AC1L1KVD,
Prestwick0_000439,
Prestwick1_000439,
Prestwick2_000439,
Prestwick3_000439,
Spectrum2_001251,
Spectrum3_001968,
3-methyl-1-ethoxycarbonylimidazoline-2-thione,
Epitope ID:116890,
AC1Q7F0E,
SCHEMBL44211,
BSPBio_000458,
BSPBio_003568,
4-24-00-00064 (Beilstein Handbook Reference),
MLS004734638,
SPECTRUM1505323,
SPBio_001182,
SPBio_002397,
BPBio1_000504,
ZINC1091,
DTXSID9022736,
CTK3J2013,
KBio3_002918,
KS-00000FVA,
CFOYWRHIYXMDOT-UHFFFAOYSA-N,
HMS1569G20,
HMS1922D12,
HMS2096G20,
HMS3652G04,
HMS3713G20,
Pharmakon1600-01505323,
BCP12935,
HY-B0558,
Tox21_110596,
Tox21_302320,
ANW-42276,
BDBM50275889,
CCG-39106,
FCH918546,
NSC758966,
s4048,
SBB058031,
AKOS001647527,
Tox21_110596_1,
AC-8348,
AM84794,
AN-8076,
API0001851,
CS-2668,
DB00389,
MCULE-1170558032,
NSC-758966,
NCGC00016760-02,
NCGC00016760-03,
NCGC00016760-04,
NCGC00016760-05,
NCGC00016760-08,
NCGC00095167-01,
NCGC00095167-02,
NCGC00177988-01,
NCGC00177988-02,
NCGC00255133-01,
AK546619,
AS-13267,
BC200548,
CC-25401,
H765,
LS-79591,
SC-80990,
SMR001233183,
ZB000245,
SBI-0207026.P001,
AB0013243,
RT-000149,
FT-0602919,
ST50825250,
SW196926-3,
A16427,
C07615,
D07616,
ethyl 3-methyl-2-thioxo-imidazole-1-carboxylate,
A816030,
C-07519,
I06-0843,
SR-01000872660-1,
SR-01000872660-2,
BRD-K87156652-001-05-1,
BRD-K87156652-001-06-9,
ethyl 3-methyl-2-sulfanylidene-imidazole-1-carboxylate,
3-methyl-2-sulfanylidene-1-imidazolecarboxylic acid ethyl ester,
Ethyl 3-methyl-2-thioxo-2,3-dihydro-1H-imidazole-1-carboxylate #,
ethyl 3-methyl-2-sulfanylidene-2,3-dihydro-1H-imidazole-1-carboxylate,
Ethyl 3-methyl-2-thioxo-2,3-dihydro-1H-imidazole-1-carboxylate, AldrichCPR,
1H-Imidazole-1-carboxylic acid, 2,3-dihydro-3-methyl-2-thioxo-, ethyl ester Ethyl 3-methyl-2-thioimidazoline-1-carboxylate,
Fenobucarb,
Bassa,
Neo Tomizol,
Carbimazol henning,
Carbimazole Henning,
BPMC,
D02CKX,
C7H10N2O2S,
Carbimazole [BAN:DCF:INN],
CID31072,
C7-H10-N2-O2-S,
c1080,
ACN-054087,
CS-O-01238,
B1905,
1-ethoxycarbonyl-3-methyl-2-thio-4-imidazoline,
D002231,
2,3-Dihydro-3-methyl-2-thioxo-1H-imidazole-1-carboxylic acid ethyl ester,
|
| Complexity | 240 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 186.046g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 12 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 186.229g/mol |
| Monoisotopic Mass | 186.046g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 64.9A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 0.7 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | H302 |
| Precuationary statements | P280-P305+P351+P338 |
| Siginal words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

