
Price
$0.00
No data
No data
No data
| CAS Number | 15761-39-4 |
| Catalog Number | AG003OI7(AGN-PC-0O4HXP) |
| Chemical Name | N-(tert-Butoxycarbonyl)-L-proline |
| EC Number | 239-848-3 |
| IUPAC Name | (2S)-1-[(2-methylpropan-2-yl)oxycarbonyl]pyrrolidine-2-carboxylic acid |
| InChI | InChI=1S/C10H17NO4/c1-10(2,3)15-9(14)11-6-4-5-7(11)8(12)13/h7H,4-6H2,1-3H3,(H,12,13)/t7-/m0/s1 |
| InChI Key | ZQEBQGAAWMOMAI-ZETCQYMHSA-N |
| MDL Number | MFCD00037324 |
| Molecular Formula | C10H17NO4 |
| Molecular Weight | 215.2463 |
| SMILES | O=C(O)[C@H]1N(C(OC(C)(C)C)=O)CCC1 |
| Synonyms | Boc-L-proline,
15761-39-4,
Boc-Pro-OH,
N-Boc-L-proline,
N-(tert-Butoxycarbonyl)-L-proline,
(S)-1-(tert-butoxycarbonyl)pyrrolidine-2-carboxylic acid,
Boc-L-Pro-OH,
N-(tert-Butyloxycarbonyl)-L-proline,
tert-Butoxycarbonyl-L-proline,
1-tert-Butoxycarbonyl-L-proline,
N-tert-Butoxycarbonylproline,
MFCD00037324,
(2S)-1-[(tert-butoxy)carbonyl]pyrrolidine-2-carboxylic acid,
tert-Butyloxycarbonyl-L-proline,
1-tert-Butyloxycarbonyl-L-proline,
NSC 164660,
BOC-L-PRO,
tert-Butoxycarbonylproline,
ZQEBQGAAWMOMAI-ZETCQYMHSA-N,
1,2-Pyrrolidinedicarboxylic acid, 1-(1,1-dimethylethyl) ester, (S)-,
N-alpha-t-Butyloxycarbonyl-L-proline,
1-(tert-Butyl) hydrogen (S)-pyrrolidine-1,2-dicarboxylate,
BOC-L-Proline, 99+%,
1,2-Pyrrolidinedicarboxylic acid, 1-(1,1-dimethylethyl) ester, (2S)-,
(S)-PYRROLIDINE-1,2-DICARBOXYLIC ACID 1-TERT-BUTYL ESTER,
(2S)-1-[(2-methylpropan-2-yl)oxycarbonyl]pyrrolidine-2-carboxylic acid,
1-(tert-butoxycarbonyl)-l-prolin,
boc-prolin,
Boc-proline,
BOC proline,
BocProOH,
N-Boc proline,
t-Boc-l-proline,
boc-(s)-proline,
N-Boc L-proline,
N-BOC-proline,
Boc-ProOH,
(S)-Boc proline,
Boc-(L)-proline,
EINECS 239-848-3,
t-butoxycarbonylproline,
(S)-N-Boc-proline,
N-Boc-(L)-proline,
N-Boc-L-Pro-OH,
BOC-PRO,
PubChem10505,
t-butoxycarbonyl proline,
N-t-butoxycarbonylproline,
t-butyloxycarbonyl-proline,
Boc-Pro-OH, 99%,
N-tert-Butoxycarbonylprolin,
AC1L38RU,
AC1Q5XO9,
N-BOC-(S)-PROLINE,
t-butyloxycarbonyl-L-proline,
SCHEMBL67044,
L-Proline, N-BOC protected,
MLS000862862,
N-t-butyloxycarbonyl-L-proline,
tert-Butoxycarbonylproline, L-,
N-Boc-3,4-dihydro-L-proline,
Jsp003117,
N-(t-butoxycarbonyl)-L-proline,
N-t-butoxycarbonyl-(S)-proline,
N-tert-butoxycarbonyl L-proline,
N-tert-butoxycarbonyl-L-proline,
CHEMBL1221957,
CTK5H0379,
ZINC56436,
(S)-N-tert-Butoxycarbonylproline,
1,2-Pyrrolidinedicarboxylic acid, 1-tert-butyl ester, L-,
UPCMLD00WGW001:001,
HMS2212B13,
N-tert-butoxycarbonyl-(L)-proline,
1-(tert-butoxycarbonyl)-L-proline,
91716-96-0,
ACT05614,
BCP13539,
KS-000002DR,
N-T-BUTOXYCARBONYL-L-PROLINE,
N-tert-Butoxycarbonylproline, (S)-,
ANW-21708,
FC0542,
SBB065759,
(S)-N-(tert-butoxycarbonyl)-proline,
N-(tert-butoxycarbonyl)-(L)-proline,
AKOS000281182,
AKOS005258729,
(TERT-BUTOXYCARBONYL)-L-PROLINE,
1-(tert-Butoxycarbonyl)proline, (L)-,
AB01652,
Boc-Pro-OH, >=99.0% (T),
CS-W019862,
MCULE-9470021003,
N-(tert-butyloxycarbonyl)-(S)-proline,
RTR-006624,
NCGC00165407-01,
AC-17113,
AJ-09258,
AN-14157,
AS-11199,
BR-46001,
SMR000472111,
AB0005296,
AB1000420,
ST2412704,
TL8001191,
A7815,
AM20080415,
B1188,
FT-0601709,
B-1554,
M03314,
N-(tert-Butoxycarbonyl)-L-proline; Boc-Pro-OH,
1-{[(1,1-dimethylethyl)oxy]carbonyl}-L-proline,
761B394,
J-300222,
Q-101638,
(S)pyrrolidine-1,2-dicarboxylic acid tert butyl ester,
pyrrolidine-1,2(S)-dicarboxylic acid 1-t-butyl ester,
(2S)-1-tert-butoxycarbonylpyrrolidine-2-carboxylic acid,
(2S)-pyrrolidine-1,2-dicarboxylic acid-1-t-butylester,
(S)-pyrrolidine-1,2-dicarboxylic acid 1-tertbutyl ester,
(S)pyrrolidine-1,2-dicarboxylic acid 1-tert-butyl ester,
F0001-2357,
Z1245635754,
(2S)-1-(tert-Butoxycarbonyl)pyrrolidine-2-carboxylic acid,
(5)-1-(tert-butoxycarbonyl)-pyrrolidine-2-carboxylic acid,
(5)-1-(tert-butoxycarbonyl)pyrrolidine-2-carboxylic acid,
(S)-1-(tert-butoxycarbonyl) pyrrolidine-2-carboxylic acid,
(S)-1-(tert-butoxycarbonyl)-pyrrolidine-2-carboxylic acid,
(S)-pyrrolidine-1,2-dicarboxylic acid-1-tert-butyl ester,
(2S)-1-[(tert-butyl)oxycarbonyl]pyrrolidine-2-carboxylic acid,
1,2-Pyrrolidinedicarboxylic acid, 1-tert-butyl ester, L- (8CI),
(2S)-1-[(2-methylpropan-2-yl)oxycarbonyl]pyrrolidin-2-carboxylic acid,
1,2-Pyrrolidinedicarboxylic acid, 1-(1,1-dimethylethyl) ester, (S)- (9CI),
N-(tert-Butoxycarbonyl)-L-proline; (S)-1,2-Pyrrolidinedicarboxylic acid 1-(1,1-dimethylethyl) ester,
N-Boc-D-prolinol,
BOC-D-PROLINOL,
N-?-t-Boc-L-Proline,
1-(tert-Butoxycarbonyl)proline,
C10H17NO4,
N-Boc-L-proline, 99% 5g,
N-(tert-Butoxycarbonyl)-D-prolinol,
KST-1B0758,
CID85083,
AR-1B3305,
C10-H17-N-O4,
ACN-033498,
Boc-L-proline, 98.5% - 25G 25g,
Boc-L-proline, 98.5% - 100G 100g,
A10087,
1-[(tert-butoxy)carbonyl]pyrrolidine-2-carboxylic acid,
(R)-tert-butyl 2-(hydroxymethyl)pyrrolidine-1-carboxylate,
(2R)-1-[(tert-butoxy)carbonyl]pyrrolidine-2-carboxylic acid,
83435-58-9,
1603-61-8,
(2S)-1-Boc-pyrrolidine-2-carboxylic acid; (2S)-1-tert-Butoxycarbonylpyrrolidine-2-carboxylic acid; N-Boc-(S)-proline; N-Boc-L-proline,
37784-17-1,
51154-06-4,
59433-50-0,
|
| Complexity | 269 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 215.116g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 15 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 215.249g/mol |
| Monoisotopic Mass | 215.116g/mol |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Topological Polar Surface Area | 66.8A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1.5 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | H315-H319-H335 |
| Precuationary statements | P261-P305+P351+P338 |
| Siginal words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

