
Price
$0.00
No data
No data
No data
| CAS Number | 59433-50-0 |
| Catalog Number | AG003OGL(AGN-PC-0LE874) |
| Chemical Name | BOC-DL-PRO-OH |
| IUPAC Name | 1-[(2-methylpropan-2-yl)oxycarbonyl]pyrrolidine-2-carboxylic acid |
| InChI | InChI=1S/C10H17NO4/c1-10(2,3)15-9(14)11-6-4-5-7(11)8(12)13/h7H,4-6H2,1-3H3,(H,12,13) |
| InChI Key | ZQEBQGAAWMOMAI-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00520915 |
| Molecular Formula | C10H17NO4 |
| Molecular Weight | 215.2463 |
| SMILES | O=C(C1N(C(OC(C)(C)C)=O)CCC1)O |
| Synonyms | 59433-50-0,
Boc-DL-Pro-OH,
1-(tert-butoxycarbonyl)pyrrolidine-2-carboxylic acid,
N-Boc-DL-proline,
1-(tert-Butoxycarbonyl)proline,
BOC-DL-Proline,
1-[(tert-butoxy)carbonyl]pyrrolidine-2-carboxylic acid,
Pyrrolidine-1,2-Dicarboxylic Acid 1-Tert-Butyl Ester,
Boc-3,4-dihydro-D-proline,
ZQEBQGAAWMOMAI-UHFFFAOYSA-N,
MFCD00520915,
1-[(2-methylpropan-2-yl)oxycarbonyl]pyrrolidine-2-carboxylic acid,
(+/-)-1-BOC-PYRROLIDINE-2-CARBOXYLIC ACID,
58617-29-1,
tert-Butoxycarbonylproline,
1,2-Pyrrolidinedicarboxylic acid, 1-(1,1-dimethylethyl) ester,
PubChem12001,
ACMC-209dge,
ACMC-209ivg,
AC1Q5XOJ,
AC1L6KC4,
Cambridge id 5211805,
SCHEMBL67045,
KSC609S4N,
MLS000060917,
N-alpha-t-BOC-L-PROLINE,
N-t-butoxycarbonyl-DL-proline,
1, 1-tert-butyl ester, L-,
ARONIS005821,
CHEMBL1702785,
CTK5A9946,
1-(tert-Butoxycarbonyl)proline #,
HMS1609D11,
HMS2397P09,
HMS3343H11,
N-Boc-pyrolidin-2-carboxylic acid,
91716-96-0,
ALBB-006185,
KS-00003Y9Q,
ANW-52294,
BBL001494,
HTS001533,
NSC108689,
NSC164660,
NSC334360,
STK120235,
AKOS000120822,
AKOS016042464,
AKOS024264606,
(+/-)-N-(tert-Butoxycarbonyl)proline,
1-N-Boc-Pyrrolidine-2-carboxylic acid,
AB06403,
BS-4221,
CS-W014893,
MCULE-4415330069,
NSC-108689,
NSC-164660,
NSC-334360,
RP04959,
RTR-037209,
TRA0013271,
TRA0100909,
KS-0000050H,
(S)-1-Boc-pyrrolidine-3-carboxylicacid,
AK-43467,
AK-44458,
AK-46001,
AN-14158,
BP-10507,
BR-43467,
SC-09809,
SC-19756,
SMR000069145,
SY005295,
SY015413,
SY020387,
N-tert-Butoxycarbonyl-2-carboxypyrrolidine,
1, 1-(1,1-dimethylethyl) ester, (S)-,
DB-007842,
TR-037209,
A3025,
AM20100450,
BB 0241854,
FT-0600221,
ST24032184,
ST45042594,
MFCD00037324 (99%),
MFCD00063226 (98%),
MFCD00520915 (98%),
N-t-butoxycarbonylpyrrolidin-2-carboxylic acid,
A26492,
C-5184,
M03315,
1-(t-butoxycarbonyl)pyrrolidine-2-carboxylic acid,
1-(tert-butoxycarbonyl)pyrrolidine-2-carboxylic ac,
1-tert-butoxycarbonylpyrrolidine-2-carboxylic acid,
A832313,
AG-205/15424478,
1-(tert-Butoxycarbonyl)-2-pyrrolidinecarboxylic acid,
I04-0173,
I04-3904,
I05-0146,
Pyrrolidine-1,2-dicarboxylic acid 1-tert-butylester,
(S)-1-(tert-Butoxycarbonyl)pyrrolidine-2-carboxylicacid,
1-[(tert-butyl)oxycarbonyl]pyrrolidine-2-carboxylic acid,
F0918-0581,
(RS)-pyrrolidine-1,2-dicarboxylic acid 1-tert-butyl ester,
N-(TERT-BUTOXYCARBONYL)PYRROLIDINE-2-CARBOXYLIC ACID,
1,2-Pyrrolidinedicarboxylicacid, 1-(1,1-dimethylethyl) ester,
1-[(2-methylpropan-2-yl)oxy-oxomethyl]-2-pyrrolidinecarboxylic acid,
Pyrrolidine-1,3-dicarboxylic acid 1-tert-butyl ester;(S)-1-N-Boc-belta-proline,
Boc-L-proline,
Boc-Pro-OH,
N-Boc-D-proline,
Boc-D-proline,
Boc-D-Pro-OH,
Boc-L-Pro-OH,
N-tert-Butoxycarbonylproline,
tert-Butoxycarbonyl-L-proline,
15761-39-4,
tert-Butyloxycarbonyl-L-proline,
1-tert-Butoxycarbonyl-L-proline,
C10H17NO4,
1-tert-Butyloxycarbonyl-L-proline,
KST-1B9276,
N-(tert-Butoxycarbonyl)-L-proline,
N-(tert-Butyloxycarbonyl)-L-proline,
AR-1B3309,
CID268472,
37784-17-1,
ACN-041748,
(R)-1-(tert-butoxycarbonyl)pyrrolidine-2-carboxylic acid,
(S)-1-(tert-butoxycarbonyl)pyrrolidine-2-carboxylic acid,
1,2-Pyrrolidinedicarboxylic acid, 1-(1,1-dimethylethyl) ester, (2S)-,
1,2-Pyrrolidinedicarboxylic acid, 1-(1,1-dimethylethyl) ester, (S)-,
92575-67-2,
1-(tert-Butoxycarbonyl)pyrrolidine-2-carboxylic acid; 1-tert-Butyl 1,2-pyrrolidinedicarboxylate; N-(tert-Butoxycarbonyl)pyrrolidine-2-carboxylic acid; N-tert-Butoxycarbonyl-DL-proline;Pyrrolidine-1,2-,
140148-70-5,
|
| Complexity | 269 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 215.116g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 15 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 215.249g/mol |
| Monoisotopic Mass | 215.116g/mol |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Topological Polar Surface Area | 66.8A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1.5 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | H315-H319-H335 |
| Precuationary statements | P261-P305+P351+P338 |
| Siginal words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

