
No data
No data
No data
| CAS Number | 98-09-9 |
| Catalog Number | AG003O14 |
| Chemical Name | Benzenesulfonyl Chloride |
| EC Number | 202-636-6 |
| IUPAC Name | benzenesulfonyl chloride |
| InChI | InChI=1S/C6H5ClO2S/c7-10(8,9)6-4-2-1-3-5-6/h1-5H |
| InChI Key | CSKNSYBAZOQPLR-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00007426 |
| Molecular Formula | C6H5ClO2S |
| Molecular Weight | 176.6207 |
| NSC Number | 2864 |
| SMILES | ClS(=O)(=O)c1ccccc1 |
| UN Number | 2225 |
| UNII | OI9V0QJV9N |
| Synonyms | benzenesulfonyl chloride,
BENZENESULFONYL CHLORIDE,
98-09-9,
Phenylsulfonyl chloride,
Benzene sulfochloride,
Benzenesulfonic chloride,
Benzenosulfochloride,
Benzene sulfonechloride,
Benzenosulfochlorek,
Benzenesulfochloride,
Benzenesulfonic acid chloride,
Benzenesulphonyl chloride,
Benzolsulfochloride,
BENZENE SULFONYL CHLORIDE,
BSC-refine D,
Benezenesulfochloride,
Benzenosulphochloride,
Benzenesulfonic(acid)chloride,
Benzenesulfon chloride,
UNII-OI9V0QJV9N,
RCRA waste number U020,
NSC 2864,
Benzenosulfochlorek [Polish],
phenylsulfonylchloride,
Benzenesulfonic (acid) chloride,
HSDB 6004,
phenyl sulfonyl chloride,
Benzene sulphonyl chloride,
EINECS 202-636-6,
UN2225,
OI9V0QJV9N,
RCRA waste no. U020,
benzene-1-sulfonyl chloride,
BRN 0606926,
AI3-18043,
Benzenesulfonyl chloride, 99%,
CSKNSYBAZOQPLR-UHFFFAOYSA-N,
MFCD00007426,
benzolsulfonylchlorid,
PhSO2Cl,
phenylsufonyl chloride,
benzenesulfonyichloride,
benzenesulfonyl chlorde,
benzenesulfonyl choride,
benzenesulfonyl cloride,
Benzenesulfonylchloride,
benzenesulonyl chloride,
benzensulfonyl chloride,
bezenesulfonyl chloride,
benzenesulphonylchloride,
benzene sulfonylchloride,
benzenesulfonyl-chloride,
phenylsulphonyl chloride,
benzenesuIfonyl chloride,
PubChem10441,
phenyl-sulfonyl chloride,
benzene sulphonylchloride,
benzenesulfonoyl chloride,
benzene-sulfonyl chloride,
phenyl sulphonyl chloride,
WLN: WSGR,
AC1L1OLS,
AC1Q3VLY,
m-benzenesulfonyl chloride,
4-benzenesulfonyl chloride,
DSSTox_CID_6619,
Chlorosulfonated polystyrene,
EC 202-636-6,
phenylsulfonic acid chloride,
4-benzene sulfonyl chloride,
AC1Q6V2L,
DSSTox_RID_78165,
DSSTox_GSID_26619,
SCHEMBL17223,
benzenesulphonic acid chloride,
Benzenesulfonyl chloride, 96%,
Sulfonyl chloride polymer-bound,
CHEMBL1479161,
DTXSID1026619,
KS-00000YJQ,
NSC2864,
BENZENESULFONYL CHLORIDE KIT,
CS-D1402,
NSC-2864,
ZINC8100887,
Tox21_200143,
ANW-13664,
AR3950,
MFCD00211665,
SBB040880,
STL283941,
Benzenesulfonyl chloride polymer-bound,
AKOS000118823,
EBD2202248,
MCULE-6288986714,
RP23822,
RTR-017685,
TRA0097403,
CAS-98-09-9,
NCGC00090988-01,
NCGC00090988-02,
NCGC00090988-03,
NCGC00090988-04,
NCGC00257697-01,
AN-24476,
AS-14034,
BC204660,
LS-32134,
SC-65367,
B0036,
B1211,
FT-0622639,
ST50214477,
9585-EP2308872A1,
9585-EP2316829A1,
22543-EP2275407A1,
22543-EP2275412A1,
22543-EP2277880A1,
22543-EP2280000A1,
22543-EP2284157A1,
22543-EP2292593A2,
22543-EP2292610A1,
22543-EP2295406A1,
22543-EP2295414A1,
22543-EP2295416A2,
22543-EP2295433A2,
22543-EP2298738A1,
22543-EP2298748A2,
22543-EP2298779A1,
22543-EP2301918A1,
22543-EP2305646A1,
22543-EP2311842A2,
22543-EP2314581A1,
22543-EP2314593A1,
38267-EP2270006A1,
38267-EP2311802A1,
60463-EP2298734A2,
60463-EP2308873A1,
Benzene sulfonyl chloride [UN2225] [Corrosive],
Benzenesulfonyl chloride, for HPLC derivatization,
112943-EP2295437A1,
112943-EP2298775A1,
A845807,
Benzene sulfonyl chloride [UN2225] [Corrosive],
Benzenesulfonyl chloride, purum, >=97.0% (AT),
Amberlite® XE-305 sulfonic acid chloride form,
I01-1994,
J-519686,
F2190-0562,
I14-111457,
InChI=1/C6H5ClO2S/c7-10(8,9)6-4-2-1-3-5-6/h1-5,
chlorophenylsulfone,
benzensulfonylchlorid-,
C6H5ClO2S,
BSC (CHRIS Code),
Benzenesulfonyl-chloride-,
BENXENESULFONYL CHLORIDE,
C6-H5-Cl-O2-S,
CID7369,
AR-1H8866,
NA2225,
Benzenesulfonyl chloride, 98% 250g,
Benzenesulfonyl chloride, 99% - 1KG 1kg,
4-11-00-00049 (Beilstein Handbook Reference),
Benzenesulphonyl Chloride for synthesis 500ml,
Benzenesulfonic acid chloride; (Benzenesulfonyl chloride),
2040-07-5,
|
| Complexity | 186 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 175.97g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 10 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 176.614g/mol |
| Monoisotopic Mass | 175.97g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 42.5A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1.3 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | H302+H332-H314-H317-H334-H290-H302-H318 |
| Precuationary statements | P260h-P301+P330+P331-P303+P361+P353-P501a-P234-P260-P264-P270-P301+P330+P331+P310-P303+P361+P353+P310+P363-P304+P340+P310-P305+P351+P338+P310-P390-P405-P406-P501-P261-P280-P305+P351+P338-P310 |
| Siginal words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

