
Price
$0.00
No data
No data
No data
| CAS Number | 672-87-7 |
| Catalog Number | AG003NSF(AGN-PC-0TNS2R) |
| Chemical Name | Alpha-Methyl-L-tyrosine |
| EC Number | 211-599-5 |
| IUPAC Name | (2S)-2-amino-3-(4-hydroxyphenyl)-2-methylpropanoic acid |
| InChI | InChI=1S/C10H13NO3/c1-10(11,9(13)14)6-7-2-4-8(12)5-3-7/h2-5,12H,6,11H2,1H3,(H,13,14)/t10-/m0/s1 |
| InChI Key | NHTGHBARYWONDQ-JTQLQIEISA-N |
| MDL Number | MFCD00064201 |
| Molecular Formula | C10H13NO3 |
| Molecular Weight | 195.2151 |
| SMILES | C[C@](N)(CC1=CC=C(C=C1)O)C(=O)O |
| UNII | DOQ0J0TPF7 |
| Synonyms | alpha Methyl p tyrosine,
alpha Methyl para tyrosine,
alpha Methyltyrosine,
alpha Methyltyrosine Hydrochloride,
alpha MPT,
alpha-methyl- DL-Tyrosine,
alpha-Methyl-p-tyrosine,
alpha-Methyl-para-tyrosine,
alpha-Methyltyrosine,
alpha-Methyltyrosine Hydrochloride,
alpha-Methyltyrosine, (+,-)-Isomer,
alpha-Methyltyrosine, (D,L)-Isomer,
alpha-Methyltyrosine, (L)-Isomer,
alpha-MPT,
Demser,
DL-Tyrosine, alpha-methyl-,
Hydrochloride, alpha-Methyltyrosine,
Metirosine,
Metyrosine,
Racemetirosine,
METYROSINE,
672-87-7,
alpha-Methyl-L-tyrosine,
Metirosine,
(S)-alpha-Methyltyrosine,
Methyltyrosine,
Demser,
alpha-Methyltyrosine,
(S)-2-Amino-3-(4-hydroxyphenyl)-2-methylpropanoic acid,
Metirosina,
Metirosinum,
L-alpha-Methyltyrosine,
L-alpha-Methyl-p-tyrosine,
Alpha-Methyl-L-P-Tyrosine,
(-)-alpha-Methyl-L-tyrosine,
UNII-DOQ0J0TPF7,
(2S)-2-amino-3-(4-hydroxyphenyl)-2-methylpropanoic acid,
alpha-Methyl-p-tyrosine,
MK 781,
MK-781,
alpha-Methyl-para-tyrosine,
DOQ0J0TPF7,
ALPHA-METHYL-L-TYR,
CHEBI:6912,
alpha-MPT,
MFCD00064201,
NCGC00094144-03,
Metirosinum [INN-Latin],
DSSTox_CID_3315,
Metirosina [INN-Spanish],
(S)-2-(4-Hydroxybenzyl)-2-aminopropanoic Acid,
DSSTox_RID_76972,
DSSTox_GSID_23315,
L-588357-0,
EINECS 211-599-5,
L-Metyrosine,
CAS-672-87-7,
(R)-alpha-Methyltyrosine,
alpha-methyl-paratyrosine,
Metyrosine [USAN:USP],
L 588357-0,
L-2-ME-TYR-OH,
(-)-(S)-2-Amino-3-(4-hydroxyphenyl)-2-methylpropionsaeure,
Metirosin,
L-Tyrosine, alpha-methyl-, (-)-,
alpha-Me-Tyr-OH,
L(-)-Metyrosine,
Metirosine [INN],
Metyrosine (USP),
L-?-Methyltyrosine,
Demser (TN),
L-|A-Methyltyrosine,
a-methyl-L-p-tyrosine,
L-AMPT,
L-Tyrosine, a-methyl-,
(S)-|A-Methyltyrosine,
Metirosine (JAN/INN),
L-|A-Methyl-p-tyrosine,
Spectrum3_001846,
A-METHYL-L-TYROSINE,
AC1L9B0V,
AC1Q29EO,
Lopac0_000811,
SCHEMBL50398,
BSPBio_003232,
L-|A-MT,
ZINC693,
SPECTRUM2300312,
GTPL6956,
CHEMBL1200862,
DTXSID6023315,
KBio3_002732,
NHTGHBARYWONDQ-JTQLQIEISA-N,
HMS3262D03,
Tox21_111253,
Tox21_500811,
Tox21_111253_1,
AB02561,
AM83582,
CCG-204895,
CM-2293,
DB00765,
FCH4035313,
LP00811,
MCULE-5340647798,
NCGC00015701-06,
NCGC00094144-01,
NCGC00094144-04,
NCGC00094144-05,
NCGC00094144-06,
NCGC00094144-07,
NCGC00261496-01,
AJ-07916,
AK164271,
alpha-Methyl-L-tyrosine, >=98% (TLC),
AS-47139,
CC-24015,
CPD000466921,
L-2-Methyl-3-(4-hydroxy-phenyl)alanine,
SAM001246895,
AX8022058,
TR-022622,
EU-0100811,
FT-0622266,
C07921,
D00762,
L-2-METHYL-3-(4-HYDROXYPHENYL)ALANINE,
M 8131,
672M877,
A835693,
C-23996,
Z1617901128,
UNII-X88TTO174Z component NHTGHBARYWONDQ-JTQLQIEISA-N,
(2S)-2-azanyl-3-(4-hydroxyphenyl)-2-methyl-propanoic acid,
Metyrosine, United States Pharmacopeia (USP) Reference Standard,
(S)-a-Methyl-4-hydroxy phenylalanine, (S)-a-Methyltyrosine (>98%, >98%ee),
Racemetirosine,
|A-Methyl-L-tyrosine,
l-alpha-MT,
Metyrosine [USAN],
DL-alpha-Methyltyrosine,
L-Tyrosine, .alpha.-methyl-,
C10H13NO3,
Tyrosine, .alpha.-methyl-, L-,
C10-H13-N-O3,
CID441350,
|A inverted exclamation mark-Methyl-L-Tyr,
658-48-0,
620-30-4,
672-86-6,
|
| Complexity | 211 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 195.09g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 14 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 195.218g/mol |
| Monoisotopic Mass | 195.09g/mol |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Topological Polar Surface Area | 83.6A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | -1.6 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | H302-H312-H332 |
| Precuationary statements | P261-P264-P270-P271-P280-P301+P312-P302+P352-P304+P340-P330-P363-P501 |
| Siginal words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

