| CAS Number | 73220-39-0 |
| Catalog Number | AG003N5T(AGN-PC-00DQHD) |
| Chemical Name | 6-Chloro-3-iodo-4H-chromen-4-one |
| IUPAC Name | 6-chloro-3-iodochromen-4-one |
| InChI | InChI=1S/C9H4ClIO2/c10-5-1-2-8-6(3-5)9(12)7(11)4-13-8/h1-4H |
| InChI Key | GMONZFZWCHBAKU-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD09475515 |
| Molecular Formula | C9H4ClIO2 |
| Molecular Weight | 306.4843 |
| SMILES | C1C=C2C(C(=O)C(I)=CO2)=CC=1Cl |
| Synonyms | 6-Chloro-3-iodo-4H-chromen-4-one,
6-Chloro-3-iodochromone,
73220-39-0,
MFCD09475515,
ACMC-20alzd,
C9H4ClIO2,
6-chloro-3-iodo-chromone,
SCHEMBL1618340,
CTK8C5813,
DTXSID80470308,
GMONZFZWCHBAKU-UHFFFAOYSA-N,
5968AH,
ZINC15442834,
6-Chloro-3-iodo-4H-benzopyran-4-one,
FS-6176,
3-Iodo-6-chloro-4H-1-benzopyran-4-one,
FT-0736528,
A-7822,
6-chloro-3-iodo-chromen-4-one,
CID11666677,
|
| Complexity | 264 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 305.894g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 13 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 306.483g/mol |
| Monoisotopic Mass | 305.894g/mol |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Topological Polar Surface Area | 26.3A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 2.8 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard Class
|
|
|
Hazard statements
|
H302
|
|
Packing Group
|
|
|
Precautionary statements
|
P280-P305+P351+P338
|
|
Signal Words
|
warning
|
|
UN Code
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number