
Price
$0.00
No data
No data
No data
| CAS Number | 61-80-3 |
| Catalog Number | AG003MOH(AGN-PC-07Y50K) |
| Chemical Name | 5-CHLOROBENZO[D]OXAZOL-2-AMINE |
| EC Number | 200-519-4 |
| IUPAC Name | 5-chloro-1,3-benzoxazol-2-amine |
| InChI | InChI=1S/C7H5ClN2O/c8-4-1-2-6-5(3-4)10-7(9)11-6/h1-3H,(H2,9,10) |
| InChI Key | YGCODSQDUUUKIV-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00005770 |
| Molecular Formula | C7H5ClN2O |
| Molecular Weight | 168.5804 |
| SMILES | NC1=NC2=CC(Cl)=CC=C2O1 |
| UNII | 9DOW362Q29 |
| Synonyms | Zoxazolamine,
Zoxazolamine,
61-80-3,
2-Amino-5-chlorobenzoxazole,
5-chlorobenzo[d]oxazol-2-amine,
5-Chloro-1,3-benzoxazol-2-amine,
Contrazole,
Flexin,
2-Benzoxazolamine, 5-chloro-,
Deflexol,
Flexilon,
Zoxamin,
Zoxine,
USAF MA-12,
McN-485,
5-Chloro-2-benzoxazolamine,
NSC 24995,
Zossazolamina [DCIT],
C7H5ClN2O,
Zoxazolaminum [INN-Latin],
Zoxazolamina [INN-Spanish],
UNII-9DOW362Q29,
BENZOXAZOLE, 2-AMINO-5-CHLORO-,
CHEBI:35053,
EINECS 200-519-4,
AI3-63120,
MLS002639033,
YGCODSQDUUUKIV-UHFFFAOYSA-N,
9DOW362Q29,
2-Amino-5-chlorobenzoxazole, 97%,
CAS-61-80-3,
NCGC00016280-02,
DSSTox_CID_25245,
DSSTox_RID_80772,
DSSTox_GSID_45245,
5-chlorobenzoxazole-2-ylamine,
Zossazolamina,
Zoxazolamina,
Zoxazolaminum,
SMR001233162,
SR-05000001893,
Zoxazolamine [INN:BAN],
Zoxaxzolamine,
Zoxazolamine [INN:BAN:NF],
Prestwick_897,
MFCD00005770,
PubChem12473,
Spectrum_001749,
SpecPlus_000767,
Prestwick0_000328,
Prestwick1_000328,
Prestwick2_000328,
Prestwick3_000328,
Spectrum2_000771,
Spectrum3_001663,
Spectrum4_000624,
Spectrum5_001390,
AC1L1LT9,
AC1Q3MT5,
AC1Q52ZZ,
2-Benzoxazolamine,5-chloro-,
5-Chlorobenzoxazol-2-ylamine,
BSPBio_000335,
BSPBio_003445,
KBioGR_001208,
KBioSS_002229,
2-amino-5--chlorobenzoxazole,
MLS002153778,
DivK1c_006863,
SCHEMBL251567,
SPECTRUM1504216,
SPBio_000842,
SPBio_002256,
5-chloro-benzooxazol-2-ylamine,
BPBio1_000369,
CHEMBL472566,
GTPL2327,
DTXSID1045245,
BCBcMAP01_000023,
CTK5B3744,
KBio1_001807,
KBio2_002229,
KBio2_004797,
KBio2_007365,
KBio3_002665,
WLN: T56 BN DOJ CZ HG,
HMS1569A17,
HMS1922F21,
HMS2093C16,
HMS2096A17,
HMS2234O12,
HMS3371M19,
HMS3652N17,
HMS3713A17,
Pharmakon1600-01504216,
ALBB-018399,
HY-B1307,
KS-000018UI,
NSC24995,
ZINC8614810,
Tox21_110346,
9267AB,
ANW-58181,
BBL023547,
BDBM50127011,
CCG-40150,
MMV003270,
NSC-24995,
NSC758690,
s4233,
SBB003874,
STL290662,
2-Benzoxazolamine, 5-chloro- (9CI),
5-Chloro-1,3-benzoxazol-2-amine #,
AKOS001063493,
Tox21_110346_1,
NSC-758690,
RL04341,
SMP1_000323,
NCGC00016280-01,
NCGC00016280-03,
NCGC00016280-04,
NCGC00016280-05,
NCGC00016280-07,
NCGC00095114-01,
NCGC00095114-02,
NCGC00095114-03,
NCGC00095114-04,
AJ-57745,
AN-41834,
LS-42127,
SC-15015,
TS-02286,
SBI-0052854.P002,
AB0049173,
DB-027769,
TC-146926,
AB00053350,
CS-0013070,
FT-0611160,
R1128,
ST45026642,
SW197017-3,
EN300-13203,
C13841,
AB00053350_09,
AB00053350_10,
005A770,
I14-4834,
J-517385,
SR-05000001893-1,
SR-05000001893-3,
BRD-K66353228-001-04-7,
BRD-K66353228-001-05-4,
BRD-K66353228-001-08-8,
InChI=1/C7H5ClN2O/c8-4-1-2-6-5(3-4)10-7(9)11-6/h1-3H,(H2,9,10,
36R,
zoxazolamin-,
Zoxazolamine [BAN:INN],
D0N0LB,
5-chloro-2-aminobenzoxazole,
C7-H5-Cl-N2-O,
CID6103,
AR-1D9056,
B1871,
2-Amino-5-chlorobenzoxazole, 97% - 1G 1g,
D015049,
6301-46-8,
|
| Complexity | 155 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 168.009g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 11 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 168.58g/mol |
| Monoisotopic Mass | 168.009g/mol |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Topological Polar Surface Area | 52A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 2.5 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | H302-H312-H315-H319-H332-H335 |
| Precuationary statements | P261-P280-P305+P351+P338 |
| Siginal words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

