
Price
$0.00
No data
No data
No data
| CAS Number | 130-26-7 |
| Catalog Number | AG003MOE(AGN-PC-0JK6CO) |
| Chemical Name | 5-Chloro-7-Iodoquinolin-8-ol |
| EC Number | 204-984-4 |
| IUPAC Name | 5-chloro-7-iodoquinolin-8-ol |
| InChI | InChI=1S/C9H5ClINO/c10-6-4-7(11)9(13)8-5(6)2-1-3-12-8/h1-4,13H |
| InChI Key | QCDFBFJGMNKBDO-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00006787 |
| Molecular Formula | C9H5ClINO |
| Molecular Weight | 305.4996 |
| SMILES | Oc1c2c(c(cc1I)Cl)cccn2 |
| UNII | 7BHQ856EJ5 |
| Synonyms | 5 Chloro 7 iodo 8 quinolinol,
5-Chloro-7-iodo-8-quinolinol,
Chinoform,
Chloroiodoquine,
Clioquinol,
Entero Septol,
Entero Vioform,
Entero-Septol,
Entero-Vioform,
Enteroquinol,
EnteroSeptol,
EnteroVioform,
Iodochlorhydroxyquin,
Iodochloroxyquinoline,
Vioform,
clioquinol,
130-26-7,
5-Chloro-7-iodoquinolin-8-ol,
Iodochlorhydroxyquin,
Chinoform,
Chloroiodoquin,
5-Chloro-8-hydroxy-7-iodoquinoline,
Chloroiodoquine,
Iodochloroxyquinoline,
Cliquinol,
Vioform,
Iodochlorohydroxyquinoline,
Chlorojodochin,
Enteroquinol,
Iodochloroquine,
Iodochloroxine,
Iodoenterol,
7-Iodo-5-chloroxine,
5-Chloro-7-iodo-8-quinolinol,
Entero-Vioform,
Iodochlorhydroxyquinoline,
Iodoxyquinoline,
Alchloquin,
Barquinol,
Budoform,
Cifoform,
Dermaform,
Dioquinol,
Domeform,
Eczecidin,
Enteroseptol,
Enterozol,
Enterseptol,
Entrokin,
Iodenterol,
Lekosept,
Mycoquin,
Quinambicide,
Quinoform,
Rheaform,
Amebil,
Amoenol,
Bactol,
Emaform,
Nioform,
Rometin,
5-Chloro-7-iodo-8-hydroxyquinoline,
Entero-Bioform,
Iodochlorohydroxyquin,
Hi-Enterol,
Iodochlorhydroxyquinol,
Hydriodide-enterol,
Quin-O-Creme,
Chinoformum,
Cliochinolum,
Clioquinolum,
Entero-Septol,
Enterum locorten,
Domeform-HC,
8-Quinolinol, 5-chloro-7-iodo-,
7-Iodo-5-chloro-8-hydroxyquinoline,
5-Chloro-7-iodo-quinolin-8-ol,
Enterovalodon,
Alioform,
Chloro-8-hydroxyiodoquinoline,
Enteritan,
Jodchloroxychinolinum,
Corque,
Cortin,
Oralcer,
Iodo,
Iodochloroxychinolinum,
Cremo-quin,
Entero-bio form,
Entero-Vioformio,
Ala-Quin,
Quinoform (antiseptic),
UAD Lotion,
Vioform n.n.r.,
Cliochinolo,
Cliochinolo [DCIT],
Caswell No. 193,
5-Chlor-7-jod-8-hydroxy-chinolin,
Formtone-HC,
Lidaform-HC,
Quinoform (VAN),
Clioquinolum [INN-Latin],
Quinoline, chloro-8-hydroxyiodo-,
loquinol,
C9H5ClINO,
Vioformio,
Hi-eneterol,
Rheaform boluses,
Iodochlorhydroxyquin Cream,
Vioform-Hydrocortisone Mild,
UNII-7BHQ856EJ5,
Rheaform Boluses (Veterinary),
CCRIS 6050,
HSDB 6843,
5-Chlor-7-jod-8-hydroxy-chinolin [German],
NSC 3531,
EINECS 204-984-4,
MFCD00006787,
EPA Pesticide Chemical Code 024001,
BRN 0153637,
AI3-16451,
7BHQ856EJ5,
CHEBI:74460,
QCDFBFJGMNKBDO-UHFFFAOYSA-N,
NCGC00016391-05,
CAS-130-26-7,
TG2-36-2,
DSSTox_CID_2837,
DSSTox_RID_76751,
PBT-1,
DSSTox_GSID_22837,
22112-03-4,
SMR000058282,
Clioquinol [INN:BAN],
SR-01000002987,
Linolasept,
Clioqinol,
Clioquinol [USP:INN:BAN],
Cloquinol,
Clioquinol (CQ),
component of Hyquin,
Vioform N.N.R,
NSC 74938,
Nystaform (Salt/Mix),
PubChem16777,
Clioquinol (USP/INN),
AC1L1EGW,
component of Formtone-HC,
component of Heb-Cort V,
Prestwick0_000886,
Prestwick1_000886,
Prestwick2_000886,
Prestwick3_000886,
Formtone-HC (Salt/Mix),
ACMC-1CD8U,
CHEMBL497,
EC 204-984-4,
cid_2788,
SCHEMBL3967,
NCIOpen2_009062,
Oprea1_438281,
BSPBio_000672,
BSPBio_002466,
5-21-03-00294 (Beilstein Handbook Reference),
ksc-8-192,
MLS000069389,
MLS002454410,
SPECTRUM1505114,
SPBio_002891,
BPBio1_000740,
component of Hyquin (Salt/Mix),
DTXSID7022837,
8-Quinolinol,5-chloro-7-iodo-,
BDBM32188,
CTK4B6611,
NSC3531,
WLN: T66 BNJ GG II JQ,
HMS1570B14,
HMS1648J07,
HMS2093I12,
HMS2097B14,
HMS2230I20,
HMS3372J20,
HMS3714B14,
KUC105859N,
Pharmakon1600-01505114,
ALBB-031653,
component of Cort-Quin (Salt/Mix),
NSC-3531,
ZINC6409735,
Tox21_110416,
Tox21_200291,
ANW-19167,
IN1375,
LS-725,
NSC759822,
s4601,
SBB032280,
STK399761,
5-chloro-8-hydroxy-7-iodo-quinoline,
component of Heb-Cort V (Salt/Mix),
AKOS000120779,
Tox21_110416_1,
AC-6792,
AN-9693,
CCG-213339,
DB04815,
MCULE-5389218452,
NSC-759822,
RTR-035598,
TRA0054336,
SMP1_000073,
NCGC00016391-01,
NCGC00016391-02,
NCGC00016391-03,
NCGC00016391-04,
NCGC00016391-06,
NCGC00016391-07,
NCGC00016391-08,
NCGC00016391-09,
NCGC00016391-10,
NCGC00016391-13,
NCGC00021665-03,
NCGC00021665-04,
NCGC00021665-05,
NCGC00257845-01,
S4601 5-Chloro-8-hydroxy-7-iodoquin,
AJ-56165,
AK-57345,
AS-14597,
HY-14603,
L813,
SBI-0206782.P001,
TR-035598,
AB00384254,
FT-0603209,
ST24032993,
ST50585810,
V2416,
A16461,
Clioquinol, VETRANAL(TM), analytical standard,
component of Vioform-Hydrocortisone (Salt/Mix),
D03538,
AB00384254_17,
5-Chloro-7-iodo-8-quinolinol, >=95.0% (HPLC),
CU-01000000767-2,
I01-1475,
Q-200875,
SR-01000002987-2,
SR-01000002987-3,
SR-01000002987-4,
BRD-K09255212-001-04-2,
Z2768770393,
Clioquinol, British Pharmacopoeia (BP) Reference Standard,
Clioquinol, European Pharmacopoeia (EP) Reference Standard,
Clindamycin phosphate, Antibiotic for Culture Media Use Only,
Clioquinol, United States Pharmacopeia (USP) Reference Standard,
InChI=1/C9H5ClINO/c10-6-4-7(11)9(13)8-5(6)2-1-3-12-8/h1-4,13,
CQL,
Cort-quin,
Hysone,
Nystaform,
Racet,
Vioform-hydrocortisone,
Nystaform-HC,
EnteroVioform,
Entero Vioform,
Entero Septol,
Mixture Name,
Racet (Salt/Mix),
component of Cort-Quin,
Clioquinol [BAN:INN],
Lidaform-HC (Salt/Mix),
Nystaform-HC (Salt/Mix),
D06ABW,
5-Chlor-7-jod-8-chinolinol,
C9-H5-Cl-I-N-O,
5 Chloro 7 iodo 8 quinolinol,
CID2788,
5-Chlor-8-hydroxy-7-iodchinolin,
8-Quinolinol, 5-cloro-7-yodo-,
component of Vioform-Hydrocortisone,
c0187,
ACN-028008,
CS-4283,
D007464,
|
| Complexity | 193 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 304.91g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 13 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 305.499g/mol |
| Monoisotopic Mass | 304.91g/mol |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Topological Polar Surface Area | 33.1A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 3.5 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | H301 |
| Precuationary statements | P301+P310 |
| Siginal words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

