| CAS Number | 872355-65-2 |
| Catalog Number | AG003MDQ(AGN-PC-0BKEUR) |
| Chemical Name | Ethyl 5-Amino-3-Chloropicolinate |
| IUPAC Name | ethyl 5-amino-3-chloropyridine-2-carboxylate |
| InChI | InChI=1S/C8H9ClN2O2/c1-2-13-8(12)7-6(9)3-5(10)4-11-7/h3-4H,2,10H2,1H3 |
| InChI Key | UMRAOWMLHPGXOL-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD18250721 |
| Molecular Formula | C8H9ClN2O2 |
| Molecular Weight | 200.6223 |
| SMILES | O=C(OCC)C1=NC=C(N)C=C1Cl |
| Synonyms | 872355-65-2,
Ethyl 5-amino-3-chloropicolinate,
ethyl 5-amino-3-chloropyridine-2-carboxylate,
ACMC-20edyr,
CTK8E5859,
DTXSID10718866,
KS-000001BL,
MFCD18250721,
ZINC71791155,
AKOS015855522,
AB73531,
FCH1328956,
RTX-012692,
AK141798,
CJ-21566,
AJ-118692,
AX8270675,
ST24047078,
|
| Complexity | 189 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 200.035g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 13 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 200.622g/mol |
| Monoisotopic Mass | 200.035g/mol |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Topological Polar Surface Area | 65.2A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1.4 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precautionary statements
|
|
|
Signal Words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number