
Price
$0.00
No data
No data
No data
| CAS Number | 120-47-8 |
| Catalog Number | AG003LJ6(AGN-PC-03VFVQ) |
| Chemical Name | Ethyl 4-hydroxybenzoate |
| IUPAC Name | ethyl 4-hydroxybenzoate |
| InChI | InChI=1S/C9H10O3/c1-2-12-9(11)7-3-5-8(10)6-4-7/h3-6,10H,2H2,1H3 |
| InChI Key | NUVBSKCKDOMJSU-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00002353 |
| Molecular Formula | C9H10O3 |
| Molecular Weight | 166.1739 |
| SMILES | O=C(OCC)C1=CC=C(O)C=C1 |
| UNII | 14255EXE39 |
| Synonyms | ethyl paraben,
ethyl-p-hydroxybenzoate,
ethylparaben,
p-hydroxybenzoic acid ethyl ester,
Ethylparaben,
ETHYL 4-HYDROXYBENZOATE,
120-47-8,
Ethyl paraben,
Ethyl p-hydroxybenzoate,
Mycocten,
4-Hydroxybenzoic acid ethyl ester,
Ethyl parasept,
Ethyl parahydroxybenzoate,
Easeptol,
Ethyl butex,
Tegosept E,
Napagin A,
Nipagin A,
Nipazin A,
Solbrol A,
Sobrol A,
p-Carbethoxyphenol,
p-Hydroxybenzoic acid ethyl ester,
Aseptoform E,
Mekkings E,
Aseptin A,
Bonomold OE,
Ethyl p-oxybenzoate,
Benzoic acid, 4-hydroxy-, ethyl ester,
Ethyl-p-hydroxybenzoate,
Ethyl para-hydroxybenzoate,
Carbethoxyphenol,
Ethyl-4-hydroxybenzoate,
p-Oxybenzoesaeureaethylester,
CATALASE,
Caswell No. 447,
4-Carbethoxyphenol,
NSC 23514,
p-Hydroxybenzoate ethyl ester,
Ethylparaben [NF],
HSDB 938,
UNII-14255EXE39,
4-Hydroxy-benzoic acid ethyl ester,
4-Hydroxybenzoic acid, ethyl ester,
4-(Ethoxycarbonyl)phenol,
Para-hydroxybenzoic acid ethyl ester,
EINECS 204-399-4,
Ethylester kyseliny p-hydroxybenzoove,
MFCD00002353,
p-Oxybenzoesaeureaethylester [German],
9001-05-2,
Benzoic acid, p-hydroxy-, ethyl ester,
EPA Pesticide Chemical Code 061202,
BRN 1101972,
Ester etylowykwasu p-hydroksybenzoesowego,
E214,
AI3-30960,
Ethylester kyseliny p-hydroxybenzoove [Czech],
NUVBSKCKDOMJSU-UHFFFAOYSA-N,
Ester etylowykwasu p-hydroksybenzoesowego [Polish],
Ethylparaben (NF),
14255EXE39,
NCGC00160654-01,
DSSTox_CID_2528,
WLN: QR DVO2,
E.C. 1.11.1.6,
DSSTox_RID_76615,
DSSTox_GSID_22528,
Ethyl 4-hydroxybenzoate, 99%,
p-Hydroxybenzoic acid, ethyl ester,
CAS-120-47-8,
Ethylparaben [USAN],
Ethyl chemosept,
Aseptine a,
Nipagina A,
PubChem20417,
AC1L1QZS,
Ethyl 4-hydroxy-benzoate,
Ethyl 4-hydroxyl-benzoate,
Ethylparaben, INN, USAN,
ACMC-209a7k,
bmse010255,
EC 204-399-4,
AC1Q64JT,
p-Hydroxybenzoic ethyl ester,
SCHEMBL28368,
4-10-00-00367 (Beilstein Handbook Reference),
Ethyl 4-Hydroxybenzoate,(S),
BIDD:ER0023,
CHEMBL15841,
Ethyl parahydroxybenzoate (TN),
AC1Q346Q,
ZINC1392,
DTXSID9022528,
ethyl 4-hydroxybenzenecarboxylate,
CHEBI:31575,
4-hydroxybenzoic acid-ethyl ester,
NSC8510,
Ethyl parahydroxybenzoate (JP17),
ETHYL PARA HYDROXY BENZOATE,
HMS2091E17,
Parahydroxybenzoic acid ethyl ester,
Pharmakon1600-01400151,
4-hydroxy benzoic acid ethyl ester,
HY-B0934,
NSC-8510,
NSC23514,
4-(Dimethylamino)benzenesulfonicacid,
Tox21_111961,
Tox21_300335,
ANW-17502,
BBL012166,
BDBM50428380,
NSC-23514,
NSC755851,
s4525,
SBB038536,
STK070911,
AKOS000120512,
Tox21_111961_1,
CCG-213682,
CS-4403,
MCULE-4906467392,
NSC-755851,
RP22909,
RTR-033394,
TRA0100469,
NCGC00160654-02,
NCGC00160654-03,
NCGC00160654-04,
NCGC00160654-06,
NCGC00254462-01,
4CN-0920,
AC-11586,
AJ-08012,
AK-49315,
AN-22823,
AS-11988,
CJ-00047,
LS-37573,
NCI60_041866,
SC-22680,
SC-46755,
SBI-0206674.P002,
ST2413005,
E-214,
E0884,
FT-0626357,
ST50210582,
A16012,
A18133,
D01647,
Ethyl 4-hydroxybenzoate, ReagentPlus(R), 99%,
M-3934,
AB00375765_03,
132597-EP2272843A1,
132597-EP2277881A1,
132597-EP2281817A1,
132597-EP2287155A1,
132597-EP2295414A1,
145754-EP2292234A1,
145754-EP2292611A1,
145754-EP2372017A1,
SR-05000001552,
I01-7011,
SR-05000001552-1,
W-108475,
BRD-K02464583-001-01-4,
Ethyl 4-hydroxybenzoate, SAJ first grade, >=99.0%,
Ethyl 4-hydroxybenzoate, Vetec(TM) reagent grade, 99%,
Ethylparaben, certified reference material, TraceCERT(R),
F0728-0009,
UNII-AZF98361GV component NUVBSKCKDOMJSU-UHFFFAOYSA-N,
Ethylparaben, United States Pharmacopeia (USP) Reference Standard,
Ethyl parahydroxybenzoate, European Pharmacopoeia (EP) Reference Standard,
Ethylparaben, Pharmaceutical Secondary Standard; Certified Reference Material,
InChI=1/C9H10O3/c1-2-12-9(11)7-3-5-8(10)6-4-7/h3-6,10H,2H2,1H,
E4B,
Keloform,
ethyl-paraben,
Ethyl hydroxybenzoate,
ethyl4-hydroxybenzoate,
Ethyl 4- hydroxybenzoate,
Benzoic acid, ethyl ester,
C9H10O3,
CID8434,
4-(dimethylamino)benzenesulfonic acid,
AR-1J0674,
BENZOATE, 4-HYDROXY-, ETHYL,
C9-H10-O3,
Ethyl 4-hydroxybenzoate, 99% 250g,
ACN-057120,
H0211,
Ethyl 4-hydroxybenzoate, 98% - 100G 100g,
Ethyl 4- Hydroxybenzoate extra pure 99% 500gm,
C012313,
121-58-4,
Catalase, from bovine liver, 2000-5000 units/mg - 1G 1g,
Ethyl-4-hydroxybenzoate; (p-Hydroxybenzoic acid rthyl ester; Ethyl acetimidae hydrochloride),
ETP,
|
| Complexity | 148 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 166.063g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 12 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 166.176g/mol |
| Monoisotopic Mass | 166.063g/mol |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Topological Polar Surface Area | 46.5A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 2.5 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | H315-H319-H335 |
| Precuationary statements | P261-P305+P351+P338 |
| Siginal words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

