
Price
$0.00
No data
No data
No data
| CAS Number | 139-65-1 |
| Catalog Number | AG003KGW(AGN-PC-0JK8PL) |
| Chemical Name | 4,4'-Thiodianiline |
| EC Number | 205-370-9 |
| IUPAC Name | 4-(4-aminophenyl)sulfanylaniline |
| InChI | InChI=1S/C12H12N2S/c13-9-1-5-11(6-2-9)15-12-7-3-10(14)4-8-12/h1-8H,13-14H2 |
| InChI Key | ICNFHJVPAJKPHW-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00025342 |
| Molecular Formula | C12H12N2S |
| Molecular Weight | 216.3021 |
| NSC Number | 6191 |
| SMILES | S(c1ccc(cc1)N)c1ccc(cc1)N |
| UNII | 6GGU990BQF |
| Synonyms | 4,4'-thiodianiline,
4,4'-Thiodianiline,
139-65-1,
4,4'-Diaminodiphenyl sulfide,
Bis(4-aminophenyl) sulfide,
4,4'-Thioaniline,
Benzenamine, 4,4'-thiobis-,
Bis(4-aminophenyl)sulfide,
p,p-Thiodianiline,
4,4-thiodianiline,
Thiodi-p-phenylenediamine,
Bis(p-aminophenyl)sulfide,
Di(p-aminophenyl) sulfide,
Thioaniline,
4,4'-THIOBISBENZENAMINE,
Aniline, 4,4'-thiodi-,
4-(4-aminophenyl)sulfanylaniline,
4,4'-Diaminophenyl sulfide,
p,p'-Diaminodiphenyl sulfide,
Sulfide, bis(p-aminophenyl),
Di(p-aminophenyl)sulphide,
4,4'-Thiobis(aniline),
Bis(p-aminophenyl)sulphide,
Bis(4-aminophenyl)sulphide,
Bis(p-aminophenyl) sulfide,
NCI-C01707,
4,4'-Diaminodiphenylsulphide,
4,4-Diaminodiphenyl sulphide,
p,p'-Diaminodiphenyl sulphide,
para,para'-Thiodianiline,
UNII-6GGU990BQF,
NSC 6191,
Thiodi-para-phenylenediamine,
4,4'-Diaminodiphenylsulfide,
Bis(para-aminophenyl)sulphide,
CCRIS 585,
Di(para-aminophenyl) sulphide,
4,4'-Diamino diphenyl sulfide,
HSDB 5074,
para,para'-Diaminodiphenyl sulphide,
Sulfide, diphenyl, 4,4'-diamino-,
EINECS 205-370-9,
BRN 1875513,
6GGU990BQF,
AI3-52492,
4-[(4-aminophenyl)thio]aniline,
CHEBI:82374,
ICNFHJVPAJKPHW-UHFFFAOYSA-N,
4-[(4-aminophenyl)sulfanyl]aniline,
4,4 -Thiodianiline,
NCGC00091380-04,
4,4'-Thiobis[aniline],
4,4'-sulfanediyldianiline,
4-(4-aminophenylthio)phenylamine,
4-Aminophenyl Sulfide,
p,p'-Thiodianiline,
4-aminophenylsulfide,
MFCD00025342,
Aniline,4'-thiodi-,
4-Aminophenylthioether,
4,4'-Thiobisaniline,
PubChem15291,
AC1L1RNG,
Benzenamine,4'-thiobis-,
p,p′-Thiodianiline,
WLN: ZR DSR DZ,
ACMC-1BNW9,
ChemDiv3_000187,
DSSTox_CID_1344,
4,4-diaminodiphenylsulfide,
DSSTox_RID_76098,
DSSTox_GSID_21344,
SCHEMBL49068,
MLS002303004,
4,4\'-THIODIANILINE,
AC1Q525V,
CHEMBL348856,
DTXSID9021344,
3-[(4-aminophenyl)thio]aniline,
CTK3J0496,
ICNFHJVPAJKPHW-UHFFFAOYSA-,
4-(4-aminophenylthio)benzenamine,
NSC6191,
HMS1473I11,
HMS3091M14,
ZINC225617,
ACT07465,
ALBB-006286,
KS-000011WC,
NSC-6191,
4-[(4-aminophenyl)thio]phenylamine,
Tox21_400005,
ANW-20521,
BBL019136,
LS-812,
SBB048127,
STK502135,
4,4'-Diaminodiphenyl sulfide, 98%,
AKOS000120259,
MCULE-8747149875,
RP26987,
RTR-005195,
TRA0068330,
IDI1_019505,
NCGC00091380-01,
NCGC00091380-02,
NCGC00091380-03,
NCGC00091380-05,
AC-16457,
AN-43837,
AS-14556,
CAS-139-65-1,
L601,
SMR001252212,
ZB009597,
4-[(4-Aminophenyl)sulfanyl]phenylamine #,
TL8006820,
TR-005195,
BB 0261090,
EU-0033395,
FT-0617024,
R1545,
ST50307641,
C19303,
4,4'-Diaminodiphenyl sulfide, analytical standard,
A807574,
SR-01000389036,
4-Aminophenylthioether 10 microg/mL in Acetonitrile,
I09-1411,
J-007300,
J-514036,
SR-01000389036-1,
BRD-K54288638-001-01-9,
InChI=1/C12H12N2S/c13-9-1-5-11(6-2-9)15-12-7-3-10(14)4-8-12/h1-8H,13-14H2,
4,4?-Thiodianiline,
4,4/'-Thiodianiline,
C12H12N2S,
CID8765,
4,4'-thiodianiline and its salts,
C12-H12-N2-S,
ZINC00225617,
4,4'-Thiodianiline, 99% - 25G 25g,
T0632,
4-13-00-01306 (Beilstein Handbook Reference),
C011749,
119-59-5,
|
| Complexity | 162 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 216.072g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 15 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 216.302g/mol |
| Monoisotopic Mass | 216.072g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 77.3A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 2.2 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | H302-H350-H411 |
| Precuationary statements | P201-P273-P308+P313 |
| Siginal words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

