
Price
$0.00
No data
No data
No data
| CAS Number | 73874-95-0 |
| Catalog Number | AG003K6B(AGN-PC-0JVHBD) |
| Chemical Name | 4-(Boc-Amino)Piperidine |
| EC Number | 616-026-6 |
| IUPAC Name | tert-butyl N-piperidin-4-ylcarbamate |
| InChI | InChI=1S/C10H20N2O2/c1-10(2,3)14-9(13)12-8-4-6-11-7-5-8/h8,11H,4-7H2,1-3H3,(H,12,13) |
| InChI Key | CKXZPVPIDOJLLM-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00798171 |
| Molecular Formula | C10H20N2O2 |
| Molecular Weight | 200.2780 |
| SMILES | O=C(OC(C)(C)C)NC1CCNCC1 |
| Synonyms | 73874-95-0,
4-Boc-aminopiperidine,
tert-butyl piperidin-4-ylcarbamate,
4-N-Boc-Aminopiperidine,
4-(Boc-amino)piperidine,
4-(N-Boc-amino)piperidine,
tert-butyl N-(piperidin-4-yl)carbamate,
4-(tert-Butoxycarbonylamino)piperidine,
4-n-boc-amino-piperidine,
4-(boc-amino)-piperidine,
4-(n-boc amino)piperidine,
piperidin-4-yl-carbamic acid tert-butyl ester,
4-N-(tert-butoxycarbonyl)aminopiperidine,
4-Boc-amino-piperidine,
MFCD00798171,
tert-butyl N-piperidin-4-ylcarbamate,
4-(n-boc-amino) piperidine,
4-(n-boc-amino)-piperidine,
t-butyl piperidin-4-ylcarbamate,
tert-butylpiperidine-4-ylcarbamate,
4-tert-butoxycarbonylaminopiperidine,
tert-butyl N-(4-piperidyl)carbamate,
tert-butyl n-(4-piperidinyl)carbamate,
4-(n-tert-butoxycarbonylamino)piperidine,
(tert-butoxy)-N-(4-piperidyl)carboxamide,
Piperidin-4-ylcarbamic acid tert-butyl ester,
Carbamic acid, 4-piperidinyl-, 1,1-dimethylethyl ester,
4-N-BOC-Aminopiperidine, 98%,
MixCom4_000233,
tert-butyl-piperidin-4-ylcarbamat,
4-bocaminopiperidine,
PubChem7624,
4-(tert-Butoxycarbonyl)-aMinopiperidine,
4-BOCamino-piperidine,
ACMC-209osp,
n-boc piperidin-4-amine,
n-boc-piperidin-4-amine,
Maybridge2_000784,
4(BOC-amino)-piperidine,
4-(BOC amino)piperidine,
4-tert-boc-aminopiperidine,
4-(Boc-amino) piperidine,
4(n-boc amino) piperidine,
4-(BOC-amino)piperidine;,
AC1LF6P7,
AC1Q1ND4,
AC1Q1ND5,
AC1Q1ND6,
4-tert-boc-amino piperidine,
SCHEMBL56856,
KSC490S5B,
4-(N-BOC amino) piperidine,
4-(N-BOC amino)-piperidine,
tert-butyl 4-piperidylcarbamate,
t-butyl-piperidin-4-ylcarbamate,
4-t-butoxycarbonylaminopiperidine,
CTK3J0950,
tert-butyl 4-piperidinylcarbamate,
tert-butyl 4-piperidyl-carbamate,
tert-butyl-4-piperidinylcarbamate,
tert-butylpiperidin-4-ylcarbamate,
DTXSID20352356,
4-t-butoxycarbonylamino-piperidine,
CKXZPVPIDOJLLM-UHFFFAOYSA-N,
4-t-butyloxycarbonylaminopiperidine,
BH574,
tert-butyl 4-piperidinyl-carbamate,
tert-butyl-piperidin-4-ylcarbamate,
ZINC129481,
4-(N-Boc-amino)piperidine, 96%,
4-(t-butoxycarbonylamino)piperidine,
4-aminopiperidine, 4-boc protected,
ACN-S003611,
ACT02049,
ALBB-000294,
BCP04901,
CS-D0638,
EBD38048,
tert-butyl piperidin-4-yl-carbamate,
tert-butyl piperidine-4-ylcarbamate,
tert-butyl(piperidin-4-yl)carbamate,
4-ter-Butoxycarbonylamino-piperidine,
4-(t-butoxycarbonylamino)-piperidine,
4-(tertbutoxycarbonylamino)piperidine,
ANW-36407,
BBL001473,
CB-413,
CB0122,
CCG-54860,
FC0422,
SBB027350,
STK501502,
4-tert-Butyloxycarbonylaminopiperidine,
tert-butyl (piperidin-4-yl)carbamate,
tert-butyl n-(piperid-4-yl)carbamate,
4-(tert-butoxycarbonyl)aminopiperidine,
AKOS000169674,
AN-1368,
LS20679,
MCULE-9566697872,
RP04271,
RTR-023931,
SB10002,
TRA0010662,
1,1-dimethyethyl 4-piperidinylcarbamate,
4-(tert-butoxycarbonylamino)-piperidine,
IDI1_001977,
KS-000002R0,
1,1-dimethylethyl 4-piperidinylcarbamate,
4-[(tert-butoxycarbonyl)amino]piperidine,
(Tert-butoxy)-N-(4-piperidy)carboxamide,
AJ-12088,
AK-26303,
BC200265,
BP-10838,
BR-26303,
N570,
SC-06579,
SY002020,
1,1-dimethylethyl piperidin-4-ylcarbamate,
4-[(tert-butyloxycarbonyl)amino]piperidine,
O-tert-butyl N-(piperidin-4-yl)carbamate,
AB0007349,
AB1001293,
piperidin-4-yl-carbamic acid t-butyl ester,
ST1040247,
TL8005109,
TR-023931,
A9507,
AM20100714,
B2319,
BB 0240365,
C2191,
FT-0601658,
ST45136403,
EN300-36333,
piperidin-4-yl carbamic acid tert-butyl ester,
piperidin-4-yl-carbamic acid-tert-butyl ester,
B27750,
C-8203,
piperidin-4-yl-carbamic acid, tert-butyl ester,
piperidine-4-yl-carbamic acid tert-butyl ester,
MFCD00798171 (97+%),
6X-5030,
874B950,
SR-01000004625,
4-piperidinylcarbamic acid, 1,1-dimethylethyl ester,
I12-0005,
Q-103050,
SR-01000004625-1,
SR-01000004625-2,
4-piperidinyl-carbamic acid, 1,1-dimethylethyl ester,
BRD-K22624842-001-01-6,
F1989-0076,
Carbamic acid, N-4-piperidinyl-, 1,1-dimethylethyl ester,
tert-butyl piperidin-4-ylcarbamate;4-N-BOC-Aminopiperidine,
Boc-4-aminopiperidine,
4-Boc-amino piperidine,
N-Boc-4-amino piperidine,
C10H20N2O2,
AR-1L6182,
CID723833,
ACN-028711,
4-(Boc-amino)piperidine, 98% - 1G 1g,
4-(Boc-amino)piperidine, 98% - 25G 25g,
4-N-(tert-Butoxycarbonyl)aminopiperidine, 96% 1g,
87120-72-7,
88585-26-6,
|
| Complexity | 193 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 200.152g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 14 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 200.282g/mol |
| Monoisotopic Mass | 200.152g/mol |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Topological Polar Surface Area | 50.4A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1.1 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | H315-H319-H335 |
| Precuationary statements | P261-P305+P351+P338 |
| Siginal words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

