| CAS Number | 118799-18-1 |
| Catalog Number | AG003JU3(AGN-PC-001KG4) |
| Chemical Name | 3-n-Octylpyrrole |
| IUPAC Name | 3-octyl-1H-pyrrole |
| InChI | InChI=1S/C12H21N/c1-2-3-4-5-6-7-8-12-9-10-13-11-12/h9-11,13H,2-8H2,1H3 |
| InChI Key | WFHVTZRAIPYMMO-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00191474 |
| Molecular Formula | C12H21N |
| Molecular Weight | 179.3018 |
| SMILES | CCCCCCCCC1=CNC=C1 |
| Synonyms | 3-n-Octylpyrrole,
3-octyl-1H-pyrrole,
118799-18-1,
3-Octylpyrrole,
3-octyl-1H-pyrrol,
1H-Pyrrole, 3-octyl-,
SCHEMBL152937,
ACMC-209a07,
CTK0H3146,
DTXSID30561119,
ZINC2556848,
ANW-17237,
MFCD00191474,
AKOS015839937,
ATE0000004,
TR-003199,
O0241,
I14-93170,
|
| Complexity | 112 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 179.167g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 13 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 179.307g/mol |
| Monoisotopic Mass | 179.167g/mol |
| Rotatable Bond Count | 7 |
| Topological Polar Surface Area | 15.8A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 4.8 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precautionary statements
|
|
|
Signal Words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number