
Price
$0.00
无数据
无数据
无数据
| CAS Number | 300-85-6 |
| Catalog Number | AG003JKE(AGN-PC-00UNUQ) |
| Chemical Name | 3-Hydroxybutanoic acid |
| IUPAC Name | 3-hydroxybutanoic acid |
| InChI | InChI=1S/C4H8O3/c1-3(5)2-4(6)7/h3,5H,2H2,1H3,(H,6,7) |
| InChI Key | WHBMMWSBFZVSSR-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00004546 |
| Molecular Formula | C4H8O3 |
| Molecular Weight | 104.1045 |
| NSC Number | 3806 |
| SMILES | CC(O)CC(O)=O |
| Synonyms | (+ -)-3-Hydroxybutyric Acid,
3 Hydroxybutyrate,
3 Hydroxybutyric Acid,
3-Hydroxybutyrate,
3-Hydroxybutyric Acid,
beta Hydroxybutyrate,
beta Hydroxybutyric Acid,
beta-Hydroxybutyrate,
beta-Hydroxybutyric Acid,
3-hydroxybutyric acid,
3-hydroxybutanoic acid,
300-85-6,
Butanoic acid, 3-hydroxy-,
beta-Hydroxybutyric acid,
DL-beta-Hydroxybutyric acid,
beta-Hydroxybuttersaeure,
3 HBA,
3-Hydroxybuttersaeure,
beta-Hydroxy-n-butyric acid,
625-71-8,
DL-3-Hydroxybutyric Acid,
Butyric acid, 3-hydroxy-,
3-hydroxy-butanoic acid,
beta-hydroxybutanoic acid,
(1)-3-Hydroxybutyric acid,
Poly-beta-hydroxybutyric acid,
(+-)-3-Hydroxybutyric acid,
3-OH-butyric acid,
3-hydroxy-butyric acid,
NSC 3806,
Butanoic acid,3-hydroxy-,
.beta.-Hydroxybutyric acid,
DL-3-Hydroxy-n-butyric Acid,
.beta.-Hydroxy-n-butyric acid,
AI3-21675,
D(-)-beta-hydroxy butyric acid,
CHEBI:20067,
WHBMMWSBFZVSSR-UHFFFAOYSA-N,
Butyric acid, 3-hydroxy- (8CI),
MFCD00004546,
DL-3-Hydroxybutyrate,
3-Hydroxybutyric acid, 98%,
3 Hydroxybutyrate,
SMR000112209,
b-Hydroxybutyric acid,
Poly(3-hydroxybutyrate),
Poly-beta-hydroxybutyrate,
b-Hydroxybutyrate,
b-Hydroxybutanoate,
3-Hydroxybutanoic acid homopolymer,
3-hydroxy-butanoate,
EINECS 206-099-9,
EINECS 210-908-0,
BHBA,
b-Hydroxy-n-butyrate,
b-Hydroxybutanoic acid,
3- hydroxybutyric acid,
3-oxidanylbutanoic acid,
PubChem13860,
DL-b-Hydroxybutyric acid,
b-Hydroxy-n-butyric acid,
ACMC-1AY9Q,
bmse000161,
bmse000905,
SCHEMBL2731,
MLS001332397,
MLS001332398,
3-Hydroxybutyric acid, 95%,
DL-.beta.-Hydroxybutyric acid,
AC1L198P,
CHEMBL1162496,
CTK4G4394,
NSC3806,
(.+/-.)-3-Hydroxybutyric acid,
HMS2270C20,
HMS3369F13,
NSC-3806,
BBL027467,
LMFA01050005,
SBB065815,
STL377875,
AKOS009156821,
AC-5701,
MCULE-3566732882,
RTR-012974,
Butanoic acid, 3-hydroxy-, homopolymer,
26063-00-3,
AK-89074,
AK116228,
AN-10697,
AN-23366,
M347,
HY-113378,
TL8004190,
4CH-014288,
CS-0062335,
FT-0615836,
FT-0625402,
A833855,
I04-0448,
I04-9929,
J-016241,
J-017776,
869DD3C9-3114-4BE2-B4A6-6F1787476E95,
Biopol,
3-hydroxybutyrate,
3-hydroxybutanoate,
beta-hydroxybutyrate,
3-hydroxy-butyrate,
(S)-3-hydroxybutanoic acid,
beta Hydroxybutyrate,
beta-hydroxybutanoate,
3 Hydroxybutyric Acid,
(R)-3-Hydroxybutanoic acid,
beta-hydroxy-n-butyrate,
beta Hydroxybutyric Acid,
(R)-3-Hydroxybutyric acid,
3-HYDROXYBUTYRICACID,
(S)-3-Hydroxybutyric acid,
C4H8O3,
UNII-TZP1275679,
(3R)-3-hydroxybutanoic acid,
(3S)-3-hydroxybutanoic acid,
CID441,
(+ -)-3-Hydroxybutyric Acid,
Butyric acid, 3-hydroxy-, DL-,
(C4-H8-O3)x-,
C4-H8-O3,
FA(4:0(OH)),
3-Hydroxybutyric acid, technical 5g,
TZP1275679,
Butanoic acid, 3-hydroxy-, (.+.)-,
Butanoic acid, 3-hydroxy-, (.+-.)-,
H0228,
6168-83-8,
625-72-9,
D020155,
|
| Complexity | 69.3 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 104.047g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 7 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 104.105g/mol |
| Monoisotopic Mass | 104.047g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 57.5A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | -0.5 |
| Symbol: | |
| Hazard Class | 8 |
| Hazard statements | H315-H319-H335 |
| Packing Group | Ⅱ |
| Precautionary statements | P261-P305+P351+P338 |
| Signal Words | warning |
| UN Code | UN 3265 |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

