
Price
$0.00
无数据
无数据
无数据
| CAS Number | 65-23-6 |
| Catalog Number | AG003JJJ(AGN-PC-00PNRU) |
| Chemical Name | 3-Hydroxy-4,5-bis(hydroxymethyl)-2-methylpyridine |
| IUPAC Name | 4,5-bis(hydroxymethyl)-2-methylpyridin-3-ol |
| InChI | InChI=1S/C8H11NO3/c1-5-8(12)7(4-11)6(3-10)2-9-5/h2,10-12H,3-4H2,1H3 |
| InChI Key | LXNHXLLTXMVWPM-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD10567404 |
| Molecular Formula | C8H11NO3 |
| Molecular Weight | 169.1778 |
| NSC Number | 759148 |
| SMILES | CC1=NC=C(CO)C(CO)=C1O |
| UNII | KV2JZ1BI6Z |
| Synonyms | Pyridoxin,
Pyridoxine,
Pyridoxine Hydrochloride,
Pyridoxol,
Pyridoxol Hydrochloride,
Rodex,
pyridoxine,
65-23-6,
Pyridoxol,
vitamin B6,
Gravidox,
Pyridoxin,
3-hydroxy-4,5-bis(hydroxymethyl)-2-methylpyridine,
Hydoxin,
Adermine,
Pyridoxolum,
3,4-Pyridinedimethanol, 5-hydroxy-6-methyl-,
5-Hydroxy-6-methyl-3,4-pyridinedimethanol,
4,5-bis(hydroxymethyl)-2-methylpyridin-3-ol,
Pyridoxinum,
Piridossina [DCIT],
Pyridoxinum [INN-Latin],
Piridossina,
Piridoxina [INN-Spanish],
Piridoxina,
3-Hydroxy-4,5-dimethylol-alpha-picoline,
Pyridoxine [INN:BAN],
Aderoxine,
2-Picoline-4,5-dimethanol, 3-hydroxy-,
2-Methyl-3-hydroxy-4,5-di(hydroxymethyl)pyridine,
Hexa-Betalin,
2-Methyl-3-hydroxy-4,5-bis(hydroxymethyl)pyridine,
2-Methyl-4,5-bis(hydroxymethyl)-3-hydroxypyridine,
CHEBI:16709,
UNII-KV2JZ1BI6Z,
(5-Hydroxy-6-methylpyridine-3,4-diyl)dimethanol,
EINECS 200-603-0,
Pyridoxin hydrochloride,
4,5-Bis(hydroxymethyl)-2-methyl-3-pyridinol,
4,5-bis(hydroxymethyl)-2-methyl-pyridin-3-ol,
Adermin hydrochloride,
C8H11NO3,
2-Methyl-3-hydroxy-4,5-dihydroxymethyl-pyridin [German],
Pyridoxinum hydrochloricum,
Prestwick0_000623,
Prestwick1_000623,
Prestwick2_000623,
Prestwick3_000623,
KV2JZ1BI6Z,
Pyridoxine hydrogen chloride,
TimTec1_000657,
Oprea1_061614,
BSPBio_000586,
CBDivE_015627,
SPBio_002805,
BPBio1_000646,
2-Methyl-3-hydroxy-4,5-dihydroxymethyl-pyridin,
2-methyl-3-hydroxy-4,5-dihydroxymethylpyridine,
LXNHXLLTXMVWPM-UHFFFAOYSA-N,
M.V.I.-12,
STK177324,
12001-77-3,
DB00165,
CAS-58-56-0,
SMP2_000230,
NCGC00016261-01,
NCGC00016261-03,
LS-134393,
DSSTox_CID_3541,
C00314,
DSSTox_RID_77070,
DSSTox_GSID_23541,
Tex Six T.R.,
AC-907/25014218,
2-methyl-3-hydroxy-4,5-bis(hydroxy-methyl) pyridine,
Adermin,
Bezatin,
Pirivitol,
CAS-65-23-6,
NSC36225,
Pyridoxine (Vit B6),
SR-05000001644,
NCGC00164317-01,
Hexermine,
Nestrex,
Pridoxine,
Rodex TD,
Pyridoxine (INN),
Beesix (Salt/Mix),
nchembio.93-comp1,
Becilan (Salt/Mix),
Benadon (Salt/Mix),
Hexobion (Salt/Mix),
Vitamin B6 (TN),
Pyridoxol, Vitamin B6,
Pyridoxine, >=98%,
Hexabetalin (Salt/Mix),
Vitamin b6,hydrochloride,
AC1L1AMH,
bmse000288,
SCHEMBL3506,
CHEMBL1364,
BIDD:PXR0180,
P5669_SIGMA,
AC1Q2G66,
Pyridoxine-HCl Microencapsulated,
DTXSID4023541,
CTK8A2302,
ZINC49154,
NSC36225 (HCL),
Pyridoxol, Vitamin B6, Gravidox,
AIDS006784,
HMS2093L07,
KUC106691N,
Pharmakon1600-01505453,
AIDS-006784,
ALBB-022452,
HY-B1328,
Tox21_113644,
Tox21_300365,
ANW-46602,
BBL005552,
BDBM50103505,
c1302,
MFCD00006335,
NSC759148,
SBB065653,
ZINC00049154,
3-hydroxy-2-Picoline-4,5-dimethanol,
AKOS005410791,
Tox21_113644_1,
CCG-213453,
CS-W019950,
MCULE-7725975962,
NSC-759148,
RL04482,
TRA0073415,
NCGC00016261-02,
NCGC00016261-04,
NCGC00016261-05,
NCGC00016261-08,
NCGC00164317-02,
NCGC00254340-01,
AC-14512,
AJ-09075,
AK-27118,
AN-23744,
BC207806,
CJ-00293,
DS-11013,
SC-46372,
ZB001469,
58-56-0 (HCL),
KSC-11-207-23,
SBI-0206844.P001,
3-Hydroxy-4,5-dimethylol-.alpha.-picoline,
TR-022227,
AM20070169,
FT-0631288,
ST24022905,
ST50907853,
W7658,
EN300-39851,
4,5-bis(hydroxymethyl)-2-methylpyridine-3-ol,
D08454,
M-7962,
4,5-Bis(hydroxymethyl)-2-methyl-3-pyridinol #,
A835033,
I02-1897,
Q-201646,
SR-05000001644-1,
SR-05000001644-3,
2-Methyl-3-oxylato-4,5-bis(hydroxymethyl)pyridinium,
2B3E07D2-E4CC-4CC5-B085-6070BA01F9F0,
Z955123748,
2-methyl-3-hydroxy-4-hydroxymethyl-5-hydroxymethyl pyridine,
InChI=1/C8H11NO3/c1-5-8(12)7(4-11)6(3-10)2-9-5/h2,10-12H,3-4H2,1H,
Pyridoxine HCl,
Vitaped,
Alestrol,
Bonasanit,
Hexavibex,
Hexermin,
Hexobion,
Pyridipca,
Becilan,
Benadon,
Pyridox,
Beesix,
Pydox,
Rodex,
Infuvite Pediatric,
Pyridoxine chloride,
Cernevit-12,
Campoviton 6,
Pyridoxol hydrochloride,
Pyridoxinium chloride,
Adermine hydrochloride,
Aderomine hydrochloride,
Hexabione hydrochloride,
TRIDMAC,
PYRIDOXINE HYDROCHLORIDE,
M.V.I.-12 Lyophilized,
Vitamin B6, hydrochloride,
D0X8HP,
CID1054,
C8-H11-N-O3,
CS-O-02556,
3,4-piridindimetanol, 5-hidroxi-6-metil-,
D011736,
3-Hydroxy-5-(hydroxymethyl)-2-methylisonicotinaldehyde,
3,4-Pyridinedimethanol, 5-hydroxy-6-methyl-, hydrochloride,
58-56-0,
PN,
102393-82-8,
8059-24-3,
PXL,
UEG,
|
| Complexity | 142 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 169.074g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 12 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 169.18g/mol |
| Monoisotopic Mass | 169.074g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 73.6A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | -0.8 |
| Symbol: | |
| Hazard Class | |
| Hazard statements | H315-H319-H335 |
| Packing Group | |
| Precautionary statements | P261-P305+P351+P338 |
| UN Code | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

