| CAS Number | 1072951-74-6 |
| Catalog Number | AG003IRC(AGN-PC-0WA7V9) |
| Chemical Name | (3-((2-Isopropyl-5-methylphenoxy)methyl)phenyl)boronic acid |
| IUPAC Name | [3-[(5-methyl-2-propan-2-ylphenoxy)methyl]phenyl]boronic acid |
| InChI | InChI=1S/C17H21BO3/c1-12(2)16-8-7-13(3)9-17(16)21-11-14-5-4-6-15(10-14)18(19)20/h4-10,12,19-20H,11H2,1-3H3 |
| InChI Key | AABBYGNTCONFJV-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD22200781 |
| Molecular Formula | C17H21BO3 |
| Molecular Weight | 284.1578 |
| SMILES | CC1=CC=C(C(C)C)C(OCC2=CC(B(O)O)=CC=C2)=C1 |
| Synonyms | 1072951-74-6,
(3-((2-Isopropyl-5-methylphenoxy)methyl)phenyl)boronic acid,
3-[(2'-Isopropyl-5'-methylphenoxy)methyl]phenylboronic acid,
3-[(2-Isopropyl-5-methylphenoxy)methyl]phenylboronic acid,
SCHEMBL2558651,
CTK8A9150,
DTXSID40584758,
ANW-15700,
MFCD08276820,
AKOS010795578,
ZINC169903671,
RTR-001634,
SEL14370183,
OR361308,
AX8281789,
TR-001634,
Z7081,
I04-6799,
(3-{[5-Methyl-2-(propan-2-yl)phenoxy]methyl}phenyl)boronic acid,
C17H21BO3,
|
| Complexity | 308 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 284.158g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 21 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 284.162g/mol |
| Monoisotopic Mass | 284.158g/mol |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Topological Polar Surface Area | 49.7A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precautionary statements
|
|
|
Signal Words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number