
Price
$0.00
No data
No data
No data
| CAS Number | 608-07-1 |
| Catalog Number | AG003I03(AGN-PC-0JK60U) |
| Chemical Name | 5-Methoxytryptamine |
| EC Number | 210-153-7 |
| IUPAC Name | 2-(5-methoxy-1H-indol-3-yl)ethanamine |
| InChI | InChI=1S/C11H14N2O/c1-14-9-2-3-11-10(6-9)8(4-5-12)7-13-11/h2-3,6-7,13H,4-5,12H2,1H3 |
| InChI Key | JTEJPPKMYBDEMY-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00005662 |
| Molecular Formula | C11H14N2O |
| Molecular Weight | 190.2417 |
| NSC Number | 56422 |
| SMILES | COC1=CC2=C(NC=C2CCN)C=C1 |
| UNII | 3VMW6141KC |
| Synonyms | 5 Methoxytryptamine,
5-Methoxytryptamine,
Meksamine,
Methoxytryptamine,
Mexamine,
5-METHOXYTRYPTAMINE,
608-07-1,
2-(5-Methoxy-1H-indol-3-yl)ethanamine,
Mexamine,
3-(2-Aminoethyl)-5-methoxyindole,
Methoxytryptamine,
Mexamine base,
5MOT,
5-Mot,
1H-Indole-3-ethanamine, 5-methoxy-,
2-(5-Methoxyindol-3-yl)ethylamine,
Meksamin,
Meksamin (free base),
O-Methylserotonin,
5-MeOT,
2-(5-Methoxy-1H-Indol-3-Yl)Ethan-1-Amine,
NSC 56422,
5-MT,
UNII-3VMW6141KC,
INDOLE, 3-(2-AMINOETHYL)-5-METHOXY-,
5-methoxy-1H-indole-3-ethanamine,
EINECS 210-153-7,
Lopac-M-6628,
5-Methoxytryptamine, 97%,
BRN 0145587,
CHEMBL8165,
3VMW6141KC,
CHEBI:2089,
JTEJPPKMYBDEMY-UHFFFAOYSA-N,
NSC56422,
MFCD00005662,
2-(5-Methoxy-1H-indol-3-yl)ethylamine,
C05659,
5-Methoxytryptamine, free base,
5 Methoxytryptamine,
SMR000112269,
DEACETYLMELATONIN,
5-methoxy-tryptamine,
5-Methoxy tryptamine,
PubChem1928,
tryptamine, 5-Methoxy,
Spectrum_000193,
Tryptamine, 5-methoxy-,
AC1L1CCC,
Spectrum2_001111,
Spectrum4_000602,
Spectrum5_001300,
CBMicro_004933,
ACMC-209mm8,
Biomol-NT_000156,
bmse000626,
AC1Q4F1U,
Lopac0_000789,
Melatonin Related Compound A,
Oprea1_086738,
SCHEMBL41982,
GTPL107,
KBioGR_001124,
KBioSS_000673,
5-22-12-00018 (Beilstein Handbook Reference),
5-Methoxytryptamine (5-MT),
KSC353A0B,
MLS000515795,
MLS001424170,
ARONIS27067,
SPBio_001242,
AC1Q56M4,
BPBio1_000530,
IND055,
BDBM82087,
CTK2F3000,
KBio2_000673,
KBio2_003241,
KBio2_005809,
KS-00000NGV,
ZINC57163,
DTXSID60209638,
HMS1607I12,
HMS2052G13,
HMS2267B16,
HMS3394G13,
WLN: T56 BMJ D2Z GO1,
2-(5-Methoxyindol-3-yl)ethylamin,
5-methoxy-3-(2-aminoethyl)indole,
ACT02753,
ALBB-004965,
KS-000048KA,
SMSF0037571,
ZERO/005525,
5-METHOXYINDOLE-3-ETHANAMINE,
ANW-33582,
BBL010667,
CCG-15123,
CM-025,
NSC-56422,
SBB002534,
STK386888,
AKOS000265074,
AB00463,
CB06924,
CS-W015885,
DS-1776,
Ethanamine,2-(5-methoxy-3-indolyl)-,
LS20673,
MCULE-6141263456,
NC00364,
RP17857,
RTC-071750,
TRA0100740,
CAS_66-83-1,
NCGC00015694-01,
NCGC00015694-02,
NCGC00015694-03,
NCGC00015694-04,
NCGC00015694-05,
NCGC00162256-01,
NCGC00162256-02,
NCGC00162256-03,
AC-15796,
AJ-09618,
AM804127,
AN-41877,
AN-46395,
CPD000112269,
LS-82282,
SAM001246909,
SC-12097,
SC-18330,
ST078854,
TL806386,
TS-02682,
2-(5-Methoxy-1H-indol-3-yl)ethanamine #,
AB0008526,
AB1005675,
DB-053709,
ST2403990,
TC-071750,
4CH-018103,
A8462,
BB 0253965,
EU-0033500,
FT-0620577,
M0131,
O-Methylserotonin, purum, >=98.0% (NT),
1H-Indole-3-ethanamine, 5-methoxy- (9CI),
EN300-75859,
08M071,
J10473,
M-2402,
M14131,
2-(5-METHOXY-1H-INDOL-3-YL)-ETHYLAMINE,
L000647,
I05-0057,
BRD-K30197592-001-01-5,
BRD-K30197592-003-02-9,
F0266-0466,
Z1698584701,
A3347/0142106,
2-(5-Methoxy-1H-indol-3-yl)ethanamine (5-Methoxytryptamine),
2901782C-4651-419E-81A0-8179F6F3AA3E,
Melatonin Related Compound A, United States Pharmacopeia (USP) Reference Standard,
null,
Meksamine,
5-Methoxytryptamine hydrochloride,
O-Methylserotonin hydrochloride,
D04AQE,
C11H14N2O,
CID1833,
1h-indol-3-etanamina, 5-metoxi-,
AR-1J3920,
C11-H14-N2-O,
5-Methoxytryptamine, 98% - 1G 1g,
ACN-037126,
[2-(5-Methoxy-1H-indol-3-yl)ethyl]amine,
2-[5-(methyloxy)-1h-indol-3-yl]ethanamine,
2863B,
M-3550,
M-3551,
66-83-1,
Indole 3-(2-aminoethyl)-5-methoxy-(6CI 8CI),
D008735,
2-(5-methoxy-1H-indol-3-yl)ethanamine hydrochloride,
68160-56-5,
|
| Complexity | 186 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 190.111g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 14 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 190.246g/mol |
| Monoisotopic Mass | 190.111g/mol |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Topological Polar Surface Area | 51A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 0.5 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | H302 |
| Precuationary statements | P280-P305+P351+P338 |
| Siginal words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

