
Price
$0.00
无数据
无数据
无数据
| CAS Number | 1708-40-3 |
| Catalog Number | AG003HUS(AGN-PC-0JLBKC) |
| Chemical Name | 2-Phenyl-1,3-dioxan-5-ol |
| EC Number | 216-963-7 |
| IUPAC Name | 2-phenyl-1,3-dioxan-5-ol |
| InChI | InChI=1S/C10H12O3/c11-9-6-12-10(13-7-9)8-4-2-1-3-5-8/h1-5,9-11H,6-7H2 |
| InChI Key | BWKDAAFSXYPQOS-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00047504 |
| Molecular Formula | C10H12O3 |
| Molecular Weight | 180.2005 |
| NSC Number | 97343 |
| SMILES | OC1COC(OC1)C1=CC=CC=C1 |
| Synonyms | cis-2-Phenyl-1,3-dioxan-5-ol,
2-Phenyl-1,3-dioxan-5-ol,
4141-19-9,
1708-40-3,
1,3-Dioxan-5-ol, 2-phenyl-,
1,3-O-Benzylideneglycerol,
cis-1,3-O-Benzylideneglycerol,
UNII-U197W5BT6M,
cis-5-Hydroxy-2-phenyl-1,3-dioxane,
UNII-V226TA551J,
1,3-Dioxan-5-ol, 2-phenyl-, cis-,
(2s,5s)-2-phenyl-1,3-dioxan-5-ol,
trans-2-Phenyl-1,3-dioxan-5-ol,
U197W5BT6M,
1,3-Dioxan-5-ol,2-phenyl-,
BWKDAAFSXYPQOS-UHFFFAOYSA-N,
V226TA551J,
4141-20-2,
UNII-8B20N807G3,
AH-034/32828051,
MFCD00047504,
8B20N807G3,
1,3-benzylideneglycerol,
disodium,sulfanide,
trans-1,3-o-Benzylideneglycerol,
2-phenyl-5-hydroxy-1,3-dioxane,
NSC97343,
EINECS 216-963-7,
m-Dioxan-5-ol, 2-phenyl-, cis-,
2alpha-Phenyl-1,3-dioxan-5beta-ol,
m-Dioxan-5-ol, 2-phenyl-, trans-,
NSC 97343,
trans-5-Hydroxy-2-phenyl-1,3-dioxane,
5-Hydroxy-2-phenyl-1,3-dioxane, cis-,
PubChem21308,
1,3-Dioxan-5-ol, 2-phenyl-, trans-,
5-Hydroxy-2-phenyl-1,3-dioxane, trans-,
AC1L2LQX,
1,3-benzylidene glycerol,
ACMC-209e1p,
AC1Q59TO,
1,3-o-benzylidene glycerol,
2-phenyl[1.3]dioxan-5-ol,
SCHEMBL395492,
SCHEMBL997557,
AC1Q707K,
SCHEMBL2745834,
2-phenyl-[1,3]dioxan-5-ol,
2-Phenyl-1,3-dioxinan-5-ol,
cis-1,3-o-benzylidene glycerol,
DTXSID3061899,
SCHEMBL13012216,
SCHEMBL13902833,
CTK4I4800,
(-)(camphorylsulfonyl)oxaziridine,
2-Phenyl-1,3-dioxan-5-ol #,
BWKDAAFSXYPQOS-AOOOYVTPSA-N,
BWKDAAFSXYPQOS-MGCOHNPYSA-N,
ZINC403119,
8774AA,
ANW-22475,
ANW-50059,
MFCD00274343,
NSC-97343,
2alpha-Phenyl-1,3-dioxan-5alpha-ol,
1,3-Dioxan-5-ol,2-phenyl-, cis-,
AKOS015840427,
AKOS015840559,
cis-1,3-O-Benzylideneglycerol, 97%,
ZINC100004611,
ZINC148990618,
AC-8542,
AN-7924,
CS-W017206,
DS-1234,
FCH1114878,
LS30203,
TRA0039615,
KS-0000151I,
AJ-21942,
AK-51339,
AK-60429,
BR-51339,
CJ-03805,
ZB013062,
AX8054282,
DB-009182,
TR-007492,
TR-030629,
4CH-007160,
FT-0633786,
FT-0662807,
FT-0699997,
P1422,
ST24030260,
ST24040996,
ST51038396,
W6181,
S-2006,
141P199,
A811248,
I14-52887,
UNII-8B20N807G3 component BWKDAAFSXYPQOS-AOOOYVTPSA-N,
UNII-8B20N807G3 component BWKDAAFSXYPQOS-MGCOHNPYSA-N,
UNII-DTD5NUE52Q component BWKDAAFSXYPQOS-MGCOHNPYSA-N,
cis-2-Phenyl-1,3-dioxan-5-ol, cis-5-Hydroxy-2-phenyl-1,3-dioxane,
2-Phenyl-1,3-dioxan-5-ol, mixture of cis and trans, >=97.0% (HPLC),
Benzalglycerin,
Benzylideneglycerol,
Benzal glyceral acetal,
1, 2-phenyl-,
Benzaldehyde glyceryl acetal,
2-Phenyl-m-dioxan-5-ol,
2-Phenyl-1,3-dioxan-2-ol,
5-Hydroxy-2-phenyl-1,3-dioxane,
C10H12O3,
Benzaldehyde glycerol cyclic acetal,
cis-2-Phenyl-1?3-Dioxan-5-ol,
CID74362,
AR-1E4809,
ACN-035944,
C10-H12-O3,
CB10344,
1-[(2-hydroxyethyl)amino]propan-2-ol,
Benzaldehyde, cyclic acetal with glycerol,
A6851,
Benzaldehyde 1,2,3-propanetriol cyclic acetal,
Benzaldehyde, cyclic acetal with 1,2,3-propanetriol,
103478-62-2,
104372-31-8,
27610-45-3,
443-55-0,
6579-55-1,
|
| Complexity | 146 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 180.079g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 13 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 180.203g/mol |
| Monoisotopic Mass | 180.079g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 38.7A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 0.7 |
| Symbol: | |
| Hazard Class | |
| Hazard statements | H302-H315-H319-H335 |
| Packing Group | |
| Precautionary statements | P261-P305+P351+P338 |
| Signal Words | warning |
| UN Code |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

