
Price
$0.00
No data
No data
No data
| CAS Number | 99-55-8 |
| Catalog Number | AG003HNL(AGN-PC-0CXJH3) |
| Chemical Name | 2-Methyl-5-nitroaniline |
| EC Number | 202-765-8 |
| IUPAC Name | 2-methyl-5-nitroaniline |
| InChI | InChI=1S/C7H8N2O2/c1-5-2-3-6(9(10)11)4-7(5)8/h2-4H,8H2,1H3 |
| InChI Key | DSBIJCMXAIKKKI-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00007741 |
| Molecular Formula | C7H8N2O2 |
| Molecular Weight | 152.1506 |
| NSC Number | 8947 |
| SMILES | NC1=CC([N+]([O-])=O)=CC=C1C |
| UN Number | 2660 |
| UNII | 433MYH2DWM |
| Synonyms | 2-methyl-5-nitroaniline,
5-nitro-2-toluidine,
5-nitro-2-toluidine monohydrochloride,
5-nitro-2-toluidine sulfate,
5-nitro-ortho-toluidine,
2-Methyl-5-nitroaniline,
99-55-8,
2-Amino-4-nitrotoluene,
5-NITRO-O-TOLUIDINE,
Fast Scarlet G,
PNOT,
Scarlet G Base,
2-Methyl-5-nitrobenzenamine,
4-Nitro-2-aminotoluene,
Devol Scarlet B,
Diabase Scarlet G,
Scarlet Base NSP,
Fast Red SG Base,
Benzenamine, 2-methyl-5-nitro-,
Fast scarlet base G,
3-Nitro-6-methylaniline,
6-Methyl-3-nitroaniline,
Fast Scarlet Base J,
Fast Scarlet G Base,
Fast Scarlet J Salt,
Fast Scarlet T Base,
Lake Scarlet G Base,
5-Nitro-2-toluidine,
Daito Scarlet Base G,
Devol Scarlet G Salt,
Diazo Fast Scarlet G,
Azofix Scarlet G salt,
Fast Scarlet GC Base,
Scarlet Base Ciba II,
Scarlet Base Irga II,
Kayaku Scarlet G Base,
Mitsui Scarlet G Base,
Azogene Fast Scarlet G,
Lithosol Orange R Base,
Symulon Scarlet G Base,
1-Amino-2-methyl-5-nitrobenzene,
o-Toluidine, 5-nitro-,
Hiltonil Fast Scarlet G Base,
Naphthanil Scarlet G Base,
Fast Scarlet G Salt,
Sugai Fast Scarlet G Base,
Azoene Fast Scarlet GC Base,
Azoene Fast Scarlet GC salt,
Amarthol Fast Scarlet G salt,
Amarthol Fast Scarlet G Base,
Dainichi Fast Scarlet G Base,
Hiltonil Fast Scarlet G Salt,
5-Nitro-2-methylaniline,
2-Methyl-5-nitro-benzeneamine,
Hiltonil Fast Scarlet GC Base,
Naphtoelan Fast Scarlet G Base,
Naphtoelan Fast Scarlet G Salt,
C.I. Azoic Diazo Component 12,
Fast Scarlet M4NT Base,
Rcra waste number U181,
2-methyl-5-nitro aniline,
NCI-C01843,
C.I. 37105,
5-Nitro-ortho-toluidine,
Azoic Diazo Component 12,
UNII-433MYH2DWM,
CCRIS 483,
CI Azoic Diazo Component 12,
o-amino-p-nitrotoluene,
HSDB 4144,
fast scarlet mN4t base,
NSC 8947,
EINECS 202-765-8,
RCRA waste no. U181,
P-NITRO-P-TOLUIDINE,
2-methyl-5-nitrophenylamine,
BRN 0879021,
433MYH2DWM,
2-methyl-5-nitro-benzenamin,
CI 37105,
AI3-01557,
Azoic diazo component 12, base,
CHEBI:66891,
DSBIJCMXAIKKKI-UHFFFAOYSA-N,
MFCD00007741,
C.I. Azoic Diazo Component No. 12,
DSSTox_CID_959,
DSSTox_RID_75887,
DSSTox_GSID_20959,
CAS-99-55-8,
SMR000343278,
2-methyl-5-nitroanilin,
Conazoic Diazo AB,
PubChem14022,
PubChem14491,
2-methyl,5-nitroaniline,
AC1Q1YQX,
AC1Q2FJC,
AC1Q2FJD,
timtec-bb sbb007597,
2-amino-4-nitro toluene,
2-amino-4-nitro-toluene,
2-methyl-5-nitro-aniline,
2-Methyl-5-nitroaniline-,
ACMC-209sd4,
Fast Scarlet M 4NT Base,
EC 202-765-8,
WLN: ZR B1 ENW,
AC1L1OS1,
SCHEMBL2313,
Azoene Fast Scarlet G Salt,
2-amino-4-nitrotoluene[qr],
azoene fast scarlet g c salt,
2-methyl-5 -nitrobenzenamine,
2-methyl-5-nitroaniline[qr],
4-12-00-01807 (Beilstein Handbook Reference),
KSC486M5R,
MLS000517118,
MLS002152874,
2-Methyl-5-nitro-phenylamine,
hiltonil fast scar let g salt,
(2-Methyl-5-nitrophenyl)amine,
CHEMBL324642,
C.I.Azoic Diazo Component 12,
naphtoela n fast scarlet g salt,
DTXSID4020959,
2-Methyl-5-nitroaniline, 95%,
2-Methyl-5-nitroaniline, 98%,
CTK3I6658,
KS-00000JSX,
4-nitro-2-amino-1-methylbenzene,
NSC8947,
1-Methyl-2-amino-4-nitrobenzene,
2-Methyl-5-nitroaniline, 98+%,
HMS2679N16,
BCP24941,
CS-M3392,
NSC-8947,
ZINC1648344,
Tox21_201945,
Tox21_300134,
ANW-41030,
BBL013017,
FC0975,
SBB007597,
STL163886,
AKOS000119136,
AS06937,
LS-2064,
MCULE-5108293188,
RP21599,
RTR-032990,
SB10516,
TRA0085102,
C.I. Azoic Diazo Component No. 1 2,
5-Nitro-o-toluidine, analytical standard,
NCGC00091592-01,
NCGC00091592-02,
NCGC00091592-03,
NCGC00091592-04,
NCGC00254217-01,
NCGC00259494-01,
AJ-28757,
AK-44165,
BR-44165,
CJ-05949,
CJ-26680,
H637,
SC-26007,
DB-030868,
TL8006070,
TR-032990,
2-Methyl-5-nitroaniline, analytical standard,
AM20060769,
FT-0620718,
FT-0620719,
N0115,
ST24032504,
ST45255285,
C16398,
M-5883,
150179-EP2281563A1,
150179-EP2289894A2,
AH-034/32850060,
I01-6036,
Q-100917,
2-Amino-4-nitrotoluene 10 microg/mL in Acetonitrile,
5-NITRO-ortho-TOLUIDINE (2-METHYL-5-NITROANILINE),
F2190-0478,
InChI=1/C7H8N2O2/c1-5-2-3-6(9(10)11)4-7(5)8/h2-4H,8H2,1H,
Fast Red G Base,
Nitro-o-toluidine,
4-Methyl-3-nitroaniline,
C7H8N2O2.ClH,
5-Nitro-o-toluidinium chloride,
C7H8N2O2,
Bencenamina, 2-metil-5-nitro-,
2-Methyl-5-nitroaniline hydrate,
C7-H8-N2-O2.Cl-H,
CID7444,
5-Nitro-o-toluidine hydrochloride,
C7-H8-N2-O2,
EINECS 256-960-8,
AR-1E3745,
c0464,
ACN-040603,
4-Nitro-2-aminotoluene, monohydrochloride,
2-Methyl-5-nitrobenzenamine, hydrochloride,
2-Methyl-5-nitroaniline, 99% - 100G 100g,
Benzenamine, 2-methyl-5-nitro-, monohydrochloride,
3,8-diphenyl-2h-naphtho[2,3-b]thiete 1,1-dioxide,
Benzenamine, 2-methyl-5-nitro-, hydrochloride (1:1),
Methyl-5-nitroaniline, 2-; (5-Nitro-o-toluidine; Benzenamine, 2-methyl-5-nitro-),
119-32-4,
51085-52-0,
6340-07-4,
|
| Complexity | 155 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 152.059g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 11 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 152.153g/mol |
| Monoisotopic Mass | 152.059g/mol |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Topological Polar Surface Area | 71.8A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1.9 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | H301+H311+H331-H351-H412 |
| Precuationary statements | P261-P273-P280-P301+P310-P311 |
| Siginal words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

