
Price
$0.00
No data
No data
No data
| CAS Number | 51-52-5 |
| Catalog Number | AG003HIA(AGN-PC-0WA6UP) |
| Chemical Name | Propylthiouracil |
| EC Number | 200-103-2 |
| IUPAC Name | 6-propyl-2-sulfanylidene-1H-pyrimidin-4-one |
| InChI | InChI=1S/C7H10N2OS/c1-2-3-5-4-6(10)9-7(11)8-5/h4H,2-3H2,1H3,(H2,8,9,10,11) |
| InChI Key | KNAHARQHSZJURB-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00006041 |
| Molecular Formula | C7H10N2OS |
| Molecular Weight | 170.2321 |
| SMILES | O=C(C=C(CCC)N1)NC1=S |
| UNII | 721M9407IY |
| Synonyms | 6 Propyl 2 Thiouracil,
6-Propyl-2-Thiouracil,
Propylthiouracil,
propylthiouracil,
51-52-5,
6-Propyl-2-thiouracil,
Propacil,
Prothiurone,
Prothyran,
Procasil,
Propycil,
Prothiucil,
Protiural,
Thiuragyl,
2-Mercapto-6-propylpyrimidin-4-ol,
Prothycil,
Propyl-Thiorist,
Propyl-Thyracil,
6-N-Propylthiouracil,
Propythiouracil,
Propilthiouracil,
Propyl-Thiorit,
Propylthiorit,
6-Propylthiouracil,
Propylthiouracile,
Thyreostat II,
6-propyl-2-thioxo-2,3-dihydropyrimidin-4(1H)-one,
Propiltiouracilo,
6-N-Propyl-2-thiouracil,
6-Thio-4-propyluracil,
PTU (thyreostatic),
Propylthiouracilum,
4-Propyl-2-thiouracil,
2-Mercapto-6-propyl-4-pyrimidone,
6-Propil-tiouracile,
Uracil, 6-propyl-2-thio-,
2-Mercapto-6-propylpyrimid-4-one,
2-Thio-6-propyl-1,3-pyrimidin-4-one,
2-Thio-4-oxo-6-propyl-1,3-pyrimidine,
Propiltiouracile [DCIT],
2,3-Dihydro-6-propyl-2-thioxo-4(1H)-pyrimidinone,
4-Hydroxy-2-mercapto-6-propylpyrimidine,
NSC 6498,
2-Mercapto-4-hydroxy-6-n-propylpyrimidine,
6-Propil-tiouracile [Italian],
Propiltiouracilo [INN-Spanish],
PROPYL THIOURACIL,
Propylthiouracile [INN-French],
Propylthiouracilum [INN-Latin],
4(1H)-Pyrimidinone, 2,3-dihydro-6-propyl-2-thioxo-,
6-Propyl-2-thio-2,4(1H,3H)pyrimidinedione,
CCRIS 544,
CHEBI:8502,
UNII-721M9407IY,
HSDB 3390,
6-propyl-2 thiouracil,
6-propyl-2-sulfanylidene-1H-pyrimidin-4-one,
EINECS 200-103-2,
AI3-25477,
MLS000028494,
KNAHARQHSZJURB-UHFFFAOYSA-N,
6-propyl-2-sulfanylpyrimidin-4-ol,
MFCD00006041,
721M9407IY,
500-50-5,
6-propyl-2-thioxo-1H-pyrimidin-4-one,
CAS-51-52-5,
NCGC00022715-03,
2-mercapto-6-propylpyrimidin-4(3H)-one,
SMR000058275,
Propiltiouracile,
DSSTox_CID_1209,
DSSTox_RID_76011,
6-propyl-2-sulfanyl-3,4-dihydropyrimidin-4-one,
DSSTox_GSID_21209,
53939-84-7,
WLN: T6MYMVJ BUS F3,
6-Propyl-2-thioxo-2, 3-dihydropyrimidin-4(1H)-one,
thyreos tat ii,
ptu(thyreostatic),
6-Propyl-2-thio-2,3H)-pyrimidinedione,
Propylthiouracil (TN),
Propylthiouracil [INN:BAN:JAN],
SR-05000001706,
4(1H)-Pyrimidinone,3-dihydro-6-propyl-2-thioxo-,
6-Prop yl-2-thiouracil,
thyreostat propyl-thyracil,
6-(n-Propyl)-2-thiouracil,
3CJ,
Prestwick_810,
Propylthiouracil [USP:INN:BAN:JAN],
AC1LCWBA,
Spectrum_000876,
HC210060,
ACMC-1AMSS,
Opera_ID_530,
Prestwick0_000494,
Prestwick1_000494,
Prestwick2_000494,
Prestwick3_000494,
Spectrum2_001302,
Spectrum3_001731,
Spectrum4_000492,
Spectrum5_001815,
6-Propyl-2-thio-2,4(1H,3H)-pyrimidinedione,
6-propyl-2-thiopyrimidine-2,4(1H,3H)-dione,
CHEMBL1518,
6-n-PROPYL-2-MERCAPTO-4-HYDROXYPYRIMIDINE,
SCHEMBL41239,
BSPBio_000387,
BSPBio_003402,
KBioGR_001003,
KBioSS_001356,
KSC492M9T,
MLS002303010,
MLS006011901,
DivK1c_000268,
SPECTRUM1500515,
SPBio_001363,
SPBio_002308,
BPBio1_000427,
GTPL6650,
DTXSID5021209,
SCHEMBL17375339,
CTK1G9150,
CTK3J2699,
HMS500N10,
KBio1_000268,
KBio2_001356,
KBio2_003924,
KBio2_006492,
KBio3_002622,
KS-00000KWP,
6-propyl-2-sulfanylidene-2,3-dihydropyrimidin-4(1H)-one,
NSC6498,
NINDS_000268,
HMS1569D09,
HMS1766D22,
HMS1920L22,
HMS2092E03,
HMS2096D09,
HMS2230B22,
HMS3259M04,
HMS3371D17,
HMS3655J07,
HMS3713D09,
Pharmakon1600-01500515,
BCP22165,
HY-B0346,
NSC-6498,
NSC70461,
Propylthiouracil (JP17/USP/INN),
ZINC4640636,
Tox21_110882,
Tox21_201741,
Tox21_300280,
2-mercapto-6-propyl-pyrimidin-4-ol,
ACM500505,
AN-733,
ANW-75636,
BBL003084,
BDBM50133597,
CCG-39240,
HTS000719,
LS-158,
NSC 70461,
NSC-70461,
NSC757302,
s1988,
SBB003855,
STL102645,
6-Propyl-2-sulfanyl-4-pyrimidinol #,
AKOS000120319,
AKOS001053246,
AKOS015892537,
Tox21_110882_1,
2-thio-4-hydroxy-6-n-propylpyrimidine,
BS-3928,
CS-2390,
DB00550,
MCULE-9403710688,
NC00533,
NSC-757302,
PS-3436,
RTR-036940,
4-hydroxy-6-n-propylpyrimidine-2-thiol,
IDI1_000268,
6-Propyl-2-thiouracil, enzyme inhibitor,
NCGC00016229-01,
NCGC00016229-02,
NCGC00016229-03,
NCGC00016229-04,
NCGC00016229-05,
NCGC00016229-06,
NCGC00016229-07,
NCGC00016229-08,
NCGC00016229-09,
NCGC00016229-10,
NCGC00016229-11,
NCGC00016229-13,
NCGC00016229-14,
NCGC00090881-01,
NCGC00090881-02,
NCGC00090881-03,
NCGC00178089-01,
NCGC00178089-02,
NCGC00183321-01,
NCGC00254180-01,
NCGC00259290-01,
2-mercapto-4-hydroxy-6-propyl pyrimidine,
6-propyl-2-sulfanyl-3H-pyrimidin-4-one,
AC-10795,
AK163671,
CC-33983,
CPD000058275,
propylthiouracil / 6-Propyl-2-thiouracil,
SAM002554926,
SC-17509,
SMR003317355,
SY038617,
SBI-0051497.P003,
AB2000408,
TR-036940,
BB 0242498,
FT-0621285,
FT-0695546,
P0533,
ST50308196,
SW196944-3,
MFCD00006041 (95%),
3052-EP2272832A1,
C07569,
D00562,
K-9466,
K-9745,
L-4426,
2-THIO-4-HYDROXY-6-N-PROPYL-PYRIMIDINE,
6-Propyl-2-thiouracil, purum, >=98.0% (T),
AB00052082_05,
AB00052082_06,
AS-871/40901436,
C-24421,
6-propyl-2-thioxo-2,3-dihydro-4(1H)-pyrimidinone,
I03-0144,
SR-05000001706-1,
SR-05000001706-2,
SR-05000001706-3,
W-105881,
6-Propyl-2-thioxo-2,3-dihydro-1H-pyrimidin-4 -one,
BRD-K48168960-001-04-4,
BRD-K48168960-001-05-1,
BRD-K48168960-001-08-5,
Z56922173,
F1967-1318,
F2199-0035,
F3097-4245,
4(1H)-PYRIMIDINONE,6-BUTYL-2,3-DIHYDRO-2-THIOXO-,
6-Propyl-2-thiouracil, VETRANAL(TM), analytical standard,
6-propyl-2-sulfanylidene-1,2,3,4-tetrahydropyrimidin-4-one,
Propylthiouracil, European Pharmacopoeia (EP) Reference Standard,
Propylthiouracil, United States Pharmacopeia (USP) Reference Standard,
InChI=1/C7H10N2OS/c1-2-3-5-4-6(10)9-7(11)8-5/h4H,2-3H2,1H3,(H2,8,9,10,11,
Thyreostat,
propylthiouracil-,
Propyl thiouracile,
6 Propyl 2 Thiouracil,
C7H10N2OS,
D00MIN,
D0K2MK,
Propylthiouracil [BAN:INN:JAN],
C7-H10-N2-O-S,
Propylthiouracil (JP15/USP/INN),
CID657298,
T 72,
B2121,
PTU,
6-Propyl-2-thiouracil, 99% - 100G 100g,
6-Propyl-2-thioxo-2,3-dihydropyrimidin-4 -one,
D011441,
2,3-Dihydro-6-propyl-2-thioxo-4(1H)pyrimidinone,
4 (1H)-pirimidinona, 2,3-dihidro-6-propil-2-tioxo-,
T0517-6237,
N/A,
|
| Complexity | 223 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 170.051g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 11 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 170.23g/mol |
| Monoisotopic Mass | 170.051g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 73.2A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 0.8 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | H302-H315-H319-H335-H350-H360 |
| Precuationary statements | P261-P305+P351+P338 |
| Siginal words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

