| CAS Number | 614-65-3 |
| Catalog Number | AG003HF9(AGN-PC-0ODDVL) |
| Chemical Name | 2-Hydroxybenzaldehyde Phenylhydrazone |
| IUPAC Name | 2-[(phenylhydrazinylidene)methyl]phenol |
| InChI | InChI=1S/C13H12N2O/c16-13-9-5-4-6-11(13)10-14-15-12-7-2-1-3-8-12/h1-10,15-16H |
| InChI Key | SERARPRVBWDEBA-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00136159 |
| Molecular Formula | C13H12N2O |
| Molecular Weight | 212.2472 |
| SMILES | OC1=CC=CC=C1/C=N/NC2=CC=CC=C2 |
| Synonyms | 2-((2-Phenylhydrazono)methyl)phenol,
2-Hydroxybenzaldehyde phenylhydrazone,
614-65-3,
ACMC-20ant7,
(6E)-6-[(2-phenylhydrazinyl)methylidene]cyclohexa-2,4-dien-1-one,
CTK8C6032,
KS-00003ZSJ,
SERARPRVBWDEBA-UHFFFAOYSA-N,
HMS2607D23,
2-(2-phenylcarbonohydrazonoyl)phenol,
AKOS030656527,
ZINC254413453,
MCULE-3170740061,
2-HYDROXYBENZALDEHYDEPHENYLHYDRAZONE,
SALICYLALDEHYDE PHENYLHYDRAZONE,
H1478,
6-[(2-phenylhydrazinyl)methylidene]cyclohexa-2,4-dien-1-one,
|
| Complexity | 224 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 212.095g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 16 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 212.252g/mol |
| Monoisotopic Mass | 212.095g/mol |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Topological Polar Surface Area | 44.6A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 1 |
| XLogP3 | 3.4 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |   |
|
Hazard statements
|
H302-H318
|
|
Precuationary statements
|
P280-P305+P351+P338
|
|
Siginal words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number