
Price
$0.00
No data
No data
No data
| CAS Number | 5466-77-3 |
| Catalog Number | AG003H7Y(AGN-PC-096FMD) |
| Chemical Name | Octinoxate |
| IUPAC Name | 2-ethylhexyl (E)-3-(4-methoxyphenyl)prop-2-enoate |
| InChI | InChI=1S/C18H26O3/c1-4-6-7-15(5-2)14-21-18(19)13-10-16-8-11-17(20-3)12-9-16/h8-13,15H,4-7,14H2,1-3H3/b13-10+ |
| InChI Key | YBGZDTIWKVFICR-JLHYYAGUSA-N |
| MDL Number | MFCD00072582 |
| Molecular Formula | C18H26O3 |
| Molecular Weight | 290.3972 |
| NSC Number | 26466 |
| SMILES | CCCCC(CC)COC(=O)C=CC1=CC=C(OC)C=C1 |
| Synonyms | 2-ethylhexyl-4-methoxycinnamate,
2-ethylhexyl-p-methoxycinnamate,
escalol 557,
Heliopan New,
octinoxate,
octyl-methoxycinnamate,
octylmethoxycinnamate,
OMC cinnamate,
Parsol MCX,
Octinoxate,
2-Ethylhexyl 4-methoxycinnamate,
Octyl methoxycinnamate,
83834-59-7,
5466-77-3,
2-Ethylhexyl-p-methoxycinnamate,
Parsol MCX,
Parsol MOX,
4-Methoxycinnamic Acid 2-Ethylhexyl Ester,
Parsol,
2-Ethylhexyl-4-methoxycinnamate,
2-Ethylhexyl trans-4-methoxycinnamate,
Escalol,
Neo Heliopan,
2-Ethylhexyl 3-(4-methoxyphenyl)acrylate,
2-Ethylhexyl p-methoxycinnamate,
Ethylhexyl methoxycinnamate,
(E)-2-Ethylhexyl 3-(4-methoxyphenyl)acrylate,
NSC 26466,
Octyl 4-methoxycinnamic acid,
Sunscreen AV,
CHEBI:88667,
YBGZDTIWKVFICR-JLHYYAGUSA-N,
2-Propenoic acid, 3-(4-methoxyphenyl)-, 2-ethylhexyl ester,
Ethylhexyl p-methoxycinnamate,
2-Ethylhexyl methoxycinnamate,
2-ethylhexyl (E)-3-(4-methoxyphenyl)prop-2-enoate,
CCRIS 6200,
EINECS 226-775-7,
2-Propenoic acid, 3-(4-methoxyphenyl)-, 2-ethylhexyl ester, (2E)-,
AI3-05710,
Octinoxate [USAN],
Uvinul MC80,
Escalol 557,
2-ethylhexyl (2E)-3-(4-methoxyphenyl)prop-2-enoate,
Neo heliopan AV,
NCGC00160623-01,
Parsol (TN),
Uvinul MC 80,
UvinulT MC 80 N,
2-ethylhexyl 3-(4-methoxyphenyl)-2-propenoate,
Neo heliopan, type AV,
Octyl p-Methoxycinnamate,
Octinoxate (USP/INN),
AC1NS6VI,
EC 629-661-9,
3-(4-Methoxyphenyl)-2-propenoic acid, 2-ethylhexyl ester,
DSSTox_CID_28119,
DSSTox_RID_82199,
DSSTox_GSID_47205,
SCHEMBL15609,
MLS004773966,
CHEMBL1200608,
DTXSID9047205,
3-(4-Methoxyphenyl)-2-propenoic acid 2-ethylhexyl ester,
4-Methoxycinnamic Acid Octyl Ester,
HY-B1234,
NSC26466,
p-Methoxyzimtsaure-2-ethylhexylester,
Tox21_302576,
LS-212,
MFCD00072582,
NSC-26466,
SBB008472,
AKOS015838519,
2-Ethylhexyl 4-methoxycinnamate, 98%,
AN-6572,
CS-4732,
DB09496,
FR-2109,
RTR-026019,
NCGC00160623-02,
NCGC00160623-03,
NCGC00181309-01,
NCGC00256897-01,
AS-11708,
SC-19282,
SMR001550370,
ST075156,
CAS-83834-59-7,
TR-026019,
FT-0082582,
M1082,
ST24022227,
Z3587,
2-Ethylhex-1-yl 3-(4-methoxyphenyl)acrylate,
D05225,
SR-01000883955,
2-Ethylhex-1-yl 3-(4-methoxyphenyl)prop-2-enoate,
2-Ethylhexyl 4-methoxycinnamate, analytical standard,
SR-01000883955-1,
C118580000,
(E)-3-(4-methoxyphenyl) prop-2-enoic acid 2-ethylhexyl ester,
Octinoxate, pharmaceutical secondary standard; traceable to USP,
Octinoxate, United States Pharmacopeia (USP) Reference Standard,
Octinoxate, Pharmaceutical Secondary Standard; Certified Reference Material,
2-Ethylhexyl trans-4-methoxycinnamate, 98%, contains 500-1000 ppm BHT as stabilizer,
OCTYL METHOXYCINNAMATE 7.5%, OCTINOXATE, Octyl Methoxycinnamate, Octyl Methoxycinnamate (2-ethylhexyl trans-4-methoxycinnamate),
Octyl 4-Methoxycinnamate,
Heliopan New,
OMC cinnamate,
Tinosorb OMC,
EHMC cpd,
octylmethoxycinnamate,
octyl-methoxycinnamate,
Eusolex 2292,
Octyl methoxy cinnamate,
Octyl4-methoxycinnamate,
Uvinul 3088,
UNII-4Y5P7MUD51,
Octinoxate [USAN:USP:INN],
4Y5P7MUD51,
C18H26O3,
HSDB 7459,
2- ethylhexyl 4- methoxycinnamate,
2-Propenoic acid, 2-ethylhexyl ester,
C18-H26-O3,
CID5355130,
2-ethylhexyl 3-(methoxyphenyl)-2-propenoate,
2-ethylhexyl 3-(4-methoxyphenyl)prop-2-enoate,
EC 226-775-7,
C118580,
C516303,
4-Methoxycinnamic acid 2-ethylhexyl ester, 98% - 100G 100g,
|
| Complexity | 304 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Exact Mass | 290.188g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 21 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 290.403g/mol |
| Monoisotopic Mass | 290.188g/mol |
| Rotatable Bond Count | 10 |
| Topological Polar Surface Area | 35.5A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 5.3 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | H302-H312-H315-H319-H335 |
| Precuationary statements | P261-P280-P305+P351+P338 |
| Siginal words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

