
Price
$0.00
无数据
无数据
无数据
| CAS Number | 5600-21-5 |
| Catalog Number | AG003GEY(AGN-PC-07H7YD) |
| Chemical Name | 4-Chloro-6-methylpyrimidin-2-amine |
| EC Number | 227-018-3 |
| IUPAC Name | 4-chloro-6-methylpyrimidin-2-amine |
| InChI | InChI=1S/C5H6ClN3/c1-3-2-4(6)9-5(7)8-3/h2H,1H3,(H2,7,8,9) |
| InChI Key | NPTGVVKPLWFPPX-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00006091 |
| Molecular Formula | C5H6ClN3 |
| Molecular Weight | 143.5742 |
| SMILES | C1=C(N=C(N)N=C1Cl)C |
| UNII | 8ZBB1FM476 |
| Synonyms | 2-amino-4-chloro-6-methylpyrimidine,
4-amino-6-chloro-2-methylpyrimidine,
4-chloro-6-methyl-2-pyridinamine,
2-AMINO-4-CHLORO-6-METHYLPYRIMIDINE,
5600-21-5,
4-chloro-6-methylpyrimidin-2-amine,
AM (inhibitor),
AM (pesticide),
prepn. AM,
4-Chloro-6-methyl-2-pyrimidinamine,
4-Chloro-6-methylpyrimidin-2-ylamine,
2-Pyrimidinamine, 4-chloro-6-methyl-,
AM (nitrification inhibitor),
Pyrimidine, 2-amino-4-chloro-6-methyl-,
NSC 7892,
NSC 23661,
EINECS 227-018-3,
2-Amino-6-chloro-4-methylpyrimidine,
MFCD00006091,
2-amino-4-chloro-6-methyl pyrimidine,
4-chloro-6-methyl-pyrimidin-2-ylamine,
BRN 0114297,
UNII-8ZBB1FM476,
AI3-08093,
MLS000389365,
8ZBB1FM476,
CHEBI:58960,
NPTGVVKPLWFPPX-UHFFFAOYSA-N,
4-chloro-6-methyl-2-pyrimidinylamine,
SMR000255638,
6-chloro-4-methylpyrimidine-2-ylamine,
zlchem 1189,
PubChem21481,
AC1Q2INI,
ACMC-1AM9Q,
2-Amino-4-chloro-6-methylpyrimidine (ACLP),
2-Pyrimidinamine, 4-chloro-6-methyl- (9CI),
AC1L2J4Y,
5-25-10-00178 (Beilstein Handbook Reference),
cid_21810,
KSC490Q9F,
SCHEMBL150686,
CHEMBL1723906,
DTXSID5022229,
BDBM47756,
CTK3J0892,
ZINC39463,
NSC7892,
HMS1757D09,
HMS2536F11,
2-amino-4-chloro-6methylpyrimidine,
ACT01430,
KS-00000A4E,
NSC-7892,
NSC23661,
2-Amino-4-methyl-6-chloropyrimidine,
4-chloro-6-methyl-2-pyrimidineamine,
4-chloro-6-methylpyrimidine-2-amine,
ANW-32437,
BBL023495,
NSC-23661,
SBB004134,
STK397556,
4-chloro-6-methyl-pyrimidin-2-amine,
2-amino-4-chloro-6-methyl-pyrimidine,
AKOS000111542,
CS-W001984,
MCULE-1686570214,
RP01394,
RTC-061207,
TRA0069606,
VP50005,
4-chloranyl-6-methyl-pyrimidin-2-amine,
NCGC00246049-01,
(4-chloro-6-methyl-pyrimidin-2-yl)amine,
AC-15862,
AJ-08846,
AK-29399,
AS-11855,
BR-29399,
CJ-00245,
EN002507,
HC210334,
SC-15409,
SY011380,
ZB001136,
2-Amino-4-chloro-6-methylpyrimidine, 97%,
AB0006847,
AB1005558,
DB-031853,
LS-134624,
ST2411338,
TC-061207,
TL8003642,
A8069,
AM20100378,
BB 0238494,
FT-0611102,
ST45021892,
2-Amino-4-chloro-6-methylpyrimidineZLD0658,
MFCD00006091 (98%),
1796-EP2270002A1,
1796-EP2270011A1,
1796-EP2272517A1,
1796-EP2272822A1,
1796-EP2272832A1,
1796-EP2277880A1,
1796-EP2277881A1,
1796-EP2277882A1,
1796-EP2280004A1,
1796-EP2280006A1,
1796-EP2280020A1,
1796-EP2280021A1,
1796-EP2281813A1,
1796-EP2281819A1,
1796-EP2284148A1,
1796-EP2287155A1,
1796-EP2287158A1,
1796-EP2289883A1,
1796-EP2292592A1,
1796-EP2292610A1,
1796-EP2292619A1,
1796-EP2295401A2,
1796-EP2295409A1,
1796-EP2295412A1,
1796-EP2295413A1,
1796-EP2295434A2,
1796-EP2298312A1,
1796-EP2298734A2,
1796-EP2298735A1,
1796-EP2298767A1,
1796-EP2298776A1,
1796-EP2301536A1,
1796-EP2301538A1,
1796-EP2301922A1,
1796-EP2301931A1,
1796-EP2302015A1,
1796-EP2305248A1,
1796-EP2305627A1,
1796-EP2305652A2,
1796-EP2305653A1,
1796-EP2305659A1,
1796-EP2305663A1,
1796-EP2305668A1,
1796-EP2305679A1,
1796-EP2308848A1,
1796-EP2308852A1,
1796-EP2308871A1,
1796-EP2311455A1,
1796-EP2311818A1,
1796-EP2311837A1,
1796-EP2314584A1,
1796-EP2314587A1,
1796-EP2314593A1,
1796-EP2315303A1,
1796-EP2316452A1,
1796-EP2380867A1,
1796-EP2380871A1,
A-1959,
16492-EP2281563A1,
16492-EP2316459A1,
AE-848/06047015,
L001028,
I03-0469,
W-105536,
F0827-0306,
DU7,
null,
C5H6ClN3,
C5-H6-Cl-N3,
CID21810,
ACN-052521,
A1088,
2-Amino-4-chloro-6-methylpyrimidine, 97% - 5G 5g,
AM,
|
| Complexity | 98.2 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 143.025g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 9 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 143.574g/mol |
| Monoisotopic Mass | 143.025g/mol |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Topological Polar Surface Area | 51.8A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1.2 |
| Symbol: | |
| Hazard Class | |
| Hazard statements | H315-H319-H335 |
| Packing Group | |
| Precautionary statements | P261-P305+P351+P338 |
| Signal Words | warning |
| UN Code |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

