
Price
$0.00
No data
No data
No data
| CAS Number | 90-72-2 |
| Catalog Number | AG003FO7(AGN-PC-0JK7VI) |
| Chemical Name | 2,4,6-Tris((dimethylamino)methyl)phenol |
| EC Number | 202-013-9 |
| IUPAC Name | 2,4,6-tris[(dimethylamino)methyl]phenol |
| InChI | InChI=1S/C15H27N3O/c1-16(2)9-12-7-13(10-17(3)4)15(19)14(8-12)11-18(5)6/h7-8,19H,9-11H2,1-6H3 |
| InChI Key | AHDSRXYHVZECER-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00008330 |
| Molecular Formula | C15H27N3O |
| Molecular Weight | 265.3944 |
| NSC Number | 3257 |
| RTECS Number | SN3500000 |
| SMILES | OC1=C(CN(C)C)C=C(CN(C)C)C=C1CN(C)C |
| UN Number | 2735 |
| UNII | 2AGN35QF4W |
| Synonyms | 2,4,6-tris(dimethylaminomethyl)phenol,
DMP 30,
DMP-30,
tri-L-(dimethylaminomethyl)phenol,
tris-DMP,
90-72-2,
2,4,6-Tris(dimethylaminomethyl)phenol,
Sumicure D,
2,4,6-Tris((dimethylamino)methyl)phenol,
DMF 3,
2,4,6-Tris[(dimethylamino)methyl]phenol,
Actiron NX 3,
Ancamine K 54,
Capcure EH 30,
Epilink 230,
Araldite DY 061,
Araldite DY 064,
Araldite HY 960,
Anchor K 54,
Dabco TMR 30,
DMP-30,
2,4,6-Tri(dimethylaminomethyl)phenol,
Dmp 30,
Phenol, 2,4,6-tris[(dimethylamino)methyl]-,
Araldite Hardener HY 960,
EH 30,
UNII-2AGN35QF4W,
NSC 3257,
DY 061,
UP 606/2,
S 41028-4,
EINECS 202-013-9,
BRN 0795751,
2AGN35QF4W,
2,4,6-Tris-N,N-dimethylaminomethylfenol,
AI3-03346,
2,4,6-Tris((N,N-dimethylamino)methyl)phenol,
AHDSRXYHVZECER-UHFFFAOYSA-N,
alpha,alpha',alpha''-Tris(dimethylamino)mesitol,
2,4,6-Tris-N,N-dimethylaminomethylfenol [Czech],
Mesitol, alpha2,alpha4,alpha6-tris(dimethylamino)-,
DSSTox_CID_6548,
EN300-19383,
Phenol, 2,4,6-tris((dimethylamino)methyl)-,
DSSTox_RID_78146,
DSSTox_GSID_26548,
W-100326,
Mesitol, .alpha.,.alpha.',.alpha.''-tris(dimethylamino)-,
Mesitol, alpha,alpha',alpha''-tris(dimethylamino)- (7CI,8CI),
2,4,6-tris (dimethylaminomethyl)phenol,
CAS-90-72-2,
2,4,6-Tris[(N,N-dimethylamino)methyl]phenol,
HSDB 8201,
AC1Q3WNP,
ANCAMINE K54,
ChemDiv2_000266,
EC 202-013-9,
AC1L1NU4,
AC1Q79KD,
Oprea1_762610,
SCHEMBL36297,
4-13-00-01946 (Beilstein Handbook Reference),
KSC490K6F,
ACMC-209r73,
CHEMBL1887090,
DTXSID5026548,
CTK3J0562,
KS-00000WAZ,
ZINC56833,
NSC3257,
HMS1369M02,
Tris-2,6-dimethylaminomethylphenol,
2,6-Tri(dimethylaminomethyl)phenol,
NSC-3257,
ZX-AT008432,
Tox21_201895,
Tox21_303329,
Tris(2,6-dimethylaminomethyl)phenol,
ANW-39517,
MFCD00008330,
OR9020,
SBB055158,
AKOS001588352,
Mesitol, alpha(sup 2),alpha(sup 4),alpha(sup 6)-tris(dimethylamino)- (6CI),
2,4,6-tris(dimethylaminoethyl) phenol,
2,6-Tris-N,N-dimethylaminomethylfenol,
2,6-Tris[(dimethylamino)methyl]phenol,
MCULE-9049662666,
RTR-028487,
TRA0073961,
Tris(2,4,6-dimethylaminomethyl)phenol,
2,6-Tris-[(dimethylamino)methyl]phenol,
ACM26444724,
Tris(2,6-dimethylaminomonomethyl)phenol,
NCGC00164152-01,
NCGC00164152-02,
NCGC00257020-01,
NCGC00259444-01,
2,4,6-tris (dimethylaminomethyl) phenol,
AC-15151,
AJ-09444,
AK114449,
AN-24199,
CC-07225,
K654,
Phenol,4,6-tris[(dimethylamino)methyl]-,
Tris(2,4,6-dimethylaminomonomethyl)phenol,
2,4,6-tris(n,n-dimethylaminomethyl)phenol,
2,4,6-Tris[(dimethyllamino)methyl]-phenol,
2,6-Tris[(N,N-dimethylamino)methyl]phenol,
AX8066389,
DB-057218,
LS-105189,
ST2415733,
TR-028487,
.alpha.,.alpha.''-Tri(dimethylamino)mesitol,
EU-0033631,
FT-0609924,
.alpha.,.alpha.''-Tris(dimethylamino)mesitol,
2,4,6-tris(DIMETHYLAMINO-METHYL)PHENOL,
2,4,6-Tris(dimethylaminomethyl)phenol, 95%,
WLN: 1N1&1R BQ C1N1&1 E1N1&1,
Mesitol,.alpha.4,.alpha.6-tris(dimethylamino)-,
C-31384,
Epoxy embedding medium, accelerator, >=95% (NT),
Mesitol,.alpha.',.alpha.''-tris(dimethylamino)-,
SR-01000390646,
I01-6929,
SR-01000390646-1,
.alpha.,.alpha.',.alpha.''-Tri(dimethylamino)mesitol,
.alpha.,.alpha.',.alpha.''-Tris(dimethylamino)mesitol,
Mesitol, .alpha.2,.alpha.4,.alpha.6-tris(dimethylamino)-,
Mesitol, alpha(sup 2),alpha(sup 4),alpha(sup 6)-tris(dimethylamino)-,
InChI=1/C15H27N3O/c1-16(2)9-12-7-13(10-17(3)4)15(19)14(8-12)11-18(5)6/h7-8,19H,9-11H2,1-6H,
tris-DMP,
tris[ methyl]phenol,
Tris(dimethylaminomethyl)phenol,
C15H27N3O,
CID7026,
tri-L-(dimethylaminomethyl)phenol,
AR-1D3279,
C15-H27-N3-O,
TRIS[(DIMETHYLAMINO)METHYL]PHENOL,
2,4,6-tris-(dimethylaminomethyl)-phenol,
Tris(dimethylaminomethyl)phenol, 2,4,6-,
T0526,
Fenol, 2,4,6-tris-[(dimetilamino) metil]-,
C079270,
2,4,6-Tris(dimethylaminomethyl)phenol, 95% - 100G 100g,
26444-72-4,
96806-34-7,
DMP,
|
| Complexity | 236 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 265.215g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 19 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 265.401g/mol |
| Monoisotopic Mass | 265.215g/mol |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Topological Polar Surface Area | 30A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1.1 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | H314-H317-H412 |
| Precuationary statements | P273-P280-P305+P351+P338-P310 |
| Siginal words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

