| CAS Number | 672937-60-9 |
| Catalog Number | AG003F16(AGN-PC-0WAFVH) |
| Chemical Name | 2-(dicyclohexylphosphanyl)-1-phenyl-1H-pyrrole |
| IUPAC Name | dicyclohexyl-(1-phenylpyrrol-2-yl)phosphane |
| InChI | InChI=1S/C22H30NP/c1-4-11-19(12-5-1)23-18-10-17-22(23)24(20-13-6-2-7-14-20)21-15-8-3-9-16-21/h1,4-5,10-12,17-18,20-21H,2-3,6-9,13-16H2 |
| InChI Key | RVFZOTGUPNHVRA-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD05861613 |
| Molecular Formula | C22H30NP |
| Molecular Weight | 339.4541 |
| SMILES | N1(C2=CC=CC=C2)C(P(C3CCCCC3)C4CCCCC4)=CC=C1 |
| Synonyms | 2-(DICYCLOHEXYLPHOSPHINO)-1-PHENYL-1H-PYRROLE,
672937-60-9,
N-Phenyl-2-(dicyclohexylphosphino)pyrrole,
2-(Dicyclohexylphosphanyl)-1-phenyl-1H-pyrrole,
cataCXium® PCy,
ACMC-20aoni,
[cataCXium(R) PCy],
CATACXIUM(R) PCY,
SCHEMBL289929,
CTK5C6003,
DTXSID60478367,
ZINC2553987,
MFCD05861613,
AKOS016000576,
SC11203,
AJ-39634,
BP-12240,
RT-007201,
1-Phenyl-2-(dicyclohexylphosphino)-1H-pyrrole,
2-(Dicyclohexylphosphino)-1-phenyl-1H-pyrrole, 95%,
|
| Complexity | 348 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 339.212g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 24 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 339.463g/mol |
| Monoisotopic Mass | 339.212g/mol |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Topological Polar Surface Area | 4.9A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 5.8 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard Class
|
|
|
Hazard statements
|
H315-H319
|
|
Packing Group
|
|
|
Precautionary statements
|
P264-P280-P302+P352+P332+P313+P362+P364-P305+P351+P338+P337+P313
|
|
Signal Words
|
warning
|
|
UN Code
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number