
Price
$0.00
No data
No data
No data
| CAS Number | 91-21-4 |
| Catalog Number | AG003DA8(AGN-PC-0BT2YV) |
| Chemical Name | 1,2,3,4-tetrahydroisoquinoline |
| EC Number | 202-050-0 |
| IUPAC Name | 1,2,3,4-tetrahydroisoquinoline |
| InChI | InChI=1S/C9H11N/c1-2-4-9-7-10-6-5-8(9)3-1/h1-4,10H,5-7H2 |
| InChI Key | UWYZHKAOTLEWKK-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00006896 |
| Molecular Formula | C9H11N |
| Molecular Weight | 133.1903 |
| NSC Number | 15312 |
| SMILES | C12=C(CNCC2)C=CC=C1 |
| UNII | 56W89FBX3E |
| Synonyms | 1,2,3,4-tetrahydro-2-azanaphthalene,
1,2,3,4-tetrahydroisoquinoline,
3,4-dihydro-1H-isoquinoline,
HCl of 1,2,3,4-tetrahydroisoquinoline,
isoquinoline, 1,2,3,4-tetrahydro-,
tetrahydroisoquinoline,
1,2,3,4-Tetrahydroisoquinoline,
91-21-4,
Tetrahydroisoquinoline,
1,2,3,4-Tetrahydro-isoquinoline,
ISOQUINOLINE, 1,2,3,4-TETRAHYDRO-,
MFCD00006896,
1,2,3,4-Tetrahydro isoquinoline,
EINECS 202-050-0,
NSC 15312,
1,2,3,4-Tetrahydro-2-isoquinoline,
1,2,3,4-Tetrahydro-2-azanaphthalene,
BRN 0116156,
UNII-56W89FBX3E,
CHEMBL14346,
AI3-15931,
56W89FBX3E,
UWYZHKAOTLEWKK-UHFFFAOYSA-N,
1,2,3,4-Tetrahydroisoquinoline, 95%,
3,4-dihydro-1H-isoquinoline,
tetrahydroisoquinolin,
tetrahyroisoquinoline,
PubChem7253,
tetrahydro-isoquinoline,
AC1L1NVS,
DSSTox_CID_6115,
ACMC-209r8i,
THIQ 6,
EC 202-050-0,
DSSTox_RID_78022,
DSSTox_GSID_26115,
racemic tetrahydroisoquinoline,
SCHEMBL19085,
WLN: T66 CMT&J,
5-20-06-00320 (Beilstein Handbook Reference),
KSC486S9R,
1,3,4-Tetrahydroisoquinoline,
1,2,3,4-Tetrahydroleucoline,
3,4-dihydro-1 H-isoquinoline,
AC1Q1H80,
AC1Q1H81,
DTXSID6026115,
1,2,3,4 Tetrahydroisoquinoline,
1,2,3,4-tetrahydroisochinoline,
1,2.3.4-tetrahydroisoquinoline,
BDBM13016,
CTK3I6998,
KS-00000DJA,
CHEBI:125498,
1,2,3,4- Tetrahydroisoquinoline,
1,2,3,4-?Tetrahydroisoquinoline,
1,2,3,4-tetra-hydroisoquinoline,
1,2,3,4,-tetrahydro-isoquinoline,
1,2,3,4-tetrahydro-iso-quinoline,
ACT05258,
NSC15312,
ZINC3860771,
Tox21_200374,
1, 2, 3, 4-tetrahydroisoquinoline,
ANW-39568,
BBL027622,
NSC-15312,
SBB027303,
STL182848,
1, 2, 3, 4 Tetrahydroisoquinoline,
1, 2, 3, 4-tetrahydro-isoquinoline,
AKOS000119066,
CS-W002013,
LS-1918,
MCULE-1879569263,
MP-2228,
RP01008,
RTC-030790,
TRA0098395,
CAS-91-21-4,
NCGC00091283-01,
NCGC00091283-02,
NCGC00257928-01,
AJ-46049,
AK-26995,
AN-42550,
BR-26995,
SC-07296,
SY001156,
TS-01726,
DB-005616,
ST2408413,
TC-030790,
FT-0600443,
ST45255416,
T1676,
W9361,
AZ0001-0101,
15811-EP2270018A1,
15811-EP2272517A1,
15811-EP2274283A1,
15811-EP2280009A1,
15811-EP2281818A1,
15811-EP2289894A2,
15811-EP2292611A1,
15811-EP2298770A1,
15811-EP2298780A1,
15811-EP2305250A1,
15811-EP2305651A1,
15811-EP2305676A1,
15811-EP2308510A1,
15811-EP2308562A2,
15811-EP2308854A1,
15811-EP2311807A1,
15811-EP2314575A1,
15811-EP2316470A2,
15811-EP2371811A2,
51852-EP2272832A1,
51852-EP2275404A1,
51852-EP2275412A1,
51852-EP2281563A1,
51852-EP2292592A1,
51852-EP2298743A1,
51852-EP2311824A1,
81937-EP2305676A1,
MFCD00006896 (97+%),
L001004,
I08-0129,
Q-102336,
W-100315,
BRD-K18436203-001-01-4,
Z57834231,
F2190-0352,
InChI=1/C9H11N/c1-2-4-9-7-10-6-5-8(9)3-1/h1-4,10H,5-7H,
2CK,
D03EPY,
C9H11N,
1,2,3,4-tetrahydroisoquinolin,
Isoquinoline,2,3,4-tetrahydro-,
CID7046,
ACN-S002390,
C9-H11-N,
HCl of 1,2,3,4-tetrahydroisoquinoline,
1,2,3,4-Tetrahydroisoquinoline hydrochloride,
A10846,
1,2,3,4-Tetrahydroisoquinoline, 97% - 5G 5g,
C014843,
27387-31-1,
|
| Complexity | 111 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 133.089g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 10 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 133.194g/mol |
| Monoisotopic Mass | 133.089g/mol |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Topological Polar Surface Area | 12A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1.6 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | H315-H319-H335 |
| Precuationary statements | P261-P305+P351+P338 |
| Siginal words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

