
Price
$0.00
No data
No data
No data
| CAS Number | 6410-10-2 |
| Catalog Number | AG003D0Y(AGN-PC-0OEJZQ) |
| Chemical Name | 1-((4-Nitrophenyl)diazenyl)naphthalen-2-ol |
| EC Number | 229-093-8 |
| IUPAC Name | 1-[(4-nitrophenyl)diazenyl]naphthalen-2-ol |
| InChI | InChI=1S/C16H11N3O3/c20-15-10-5-11-3-1-2-4-14(11)16(15)18-17-12-6-8-13(9-7-12)19(21)22/h1-10,20H |
| InChI Key | WOTPFVNWMLFMFW-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00003908 |
| Molecular Formula | C16H11N3O3 |
| Molecular Weight | 293.2768 |
| SMILES | OC1=CC=C2C=CC=CC2=C1/N=N/C3=CC=C([N+]([O-])=O)C=C3 |
| UNII | D54Q24K2EI |
| Synonyms | para red,
Para Red,
6410-10-2,
1-(4-Nitrophenylazo)-2-naphthol,
Pigment Red 1,
C.I. Pigment Red 1,
Federal Red,
Para Toner,
Label Red,
Carnelio Para Red BS,
Eljon Para Red,
Para Red Light,
Para Red Toner,
Para Toner Red,
Pigment Red Zh,
Lutetia Red B,
Lutetia Red N,
p-Nitraniline red,
Para Red Dark,
Pigment Red B,
Pigment Red R,
Siloton Red B,
Siloton Red G,
Para Toner B,
Para Toner D,
Lake Brown BRA,
Tolyl Red D,
Tolyl Red M,
Conc. Para Red,
Lacal Red GN,
Tolyl Red LL,
Isol Para Red B,
Lake Red PN,
Para Red BS,
Para Red YS,
Lake Red 2R,
Para Nitraniline Red,
Kromon Para Red BS,
Kromon Para Red YS,
Para Red Toner RPT-52,
Monolite Fast Red B,
Recolite Para Red B,
Recolite Para Red G,
Conc. Para Red YS,
Carnelio Para Red YS,
Monolite Fast Red BA,
Tertropigment Red PAB,
Sanyo Signal Red Pure,
Symuler Fast Para Red,
Pigment Red 1, light,
Dainichi Para Red Toner,
1-((4-Nitrophenyl)diazenyl)naphthalen-2-ol,
Para Toner Dark 5065,
No. 7 Conc. Deep Red,
Para Red Light 10333,
Para Toner Light RT-370,
Para Red Dark RA-1280,
Para Toner Deep A-1757,
Para Red Light RA-1210,
Para Toner Light A-4329,
Para Toner Y-20-1150,
Para Red B 20-2080,
1-(p-Nitrophenylazo)-2-naphthol,
Duplex Para Red XD 20-2900,
Pigment Red G,
C.P. Britelite Toner RP-9,
C.P. Para Toner Light RP-2,
C.I. 12070,
Pigment Red G (VAN),
1-[(p-Nitrophenyl)azo]-2-naphthol,
1-((4-Nitrophenyl)azo)-2-naphthol,
1-[(4-Nitrophenyl)azo]-2-naphthol,
UNII-D54Q24K2EI,
2-Naphthol, 1-((4-nitrophenyl)azo)-,
D54Q24K2EI,
EINECS 229-093-8,
1-((p-Nitrophenyl)azo)-2-naphthol,
MFCD00003908,
NSC 70812,
1-((4-Nitrobenzene)azo)-2-naphthol,
NSC 210792,
BRN 0680469,
2-Naphthalenol, 1-((4-nitrophenyl)azo)-,
2-Naphthalenol, 1-[(4-nitrophenyl)azo]-,
2-Naphthalenol, 1-[2-(4-nitrophenyl)diazenyl]-,
1-[(4-nitrophenyl)diazenyl]naphthalen-2-ol,
2-Naphthalenol, 1-(2-(4-nitrophenyl)diazenyl)-,
parared,
Pararot,
paranitraniline rel,
AC1NSEES,
ACMC-1BHXZ,
AC1NSA6O,
AC1O0SSD,
Pararot, analytical standard,
SCHEMBL18769,
C.P.Para Toner Light RP-2,
Para Red, Dye content 95 %,
SCHEMBL2863152,
C. P. Britelite Toner RP-9,
CHEMBL1967257,
DTXSID1052325,
C.I. Pigment Red 1 (8CI),
CTK5C0710,
WOTPFVNWMLFMFW-ISLYRVAYSA-N,
KS-000016RZ,
NSC70812,
ZINC3860831,
2-Naphthol, 1-(p-nitrophenylazo)-,
4577AH,
ANW-43858,
NSC-70812,
NSC210792,
SBB057882,
ZINC12405010,
AKOS003581970,
AKOS030228107,
ZINC100002606,
MCULE-6339436263,
NSC-210792,
RTR-021997,
1-[(p-nitrophenyl)azo]-2-naphthalenol,
1-[(4-Nitrophenyl)azo]-2-naphthalenol,
CC-02341,
LS-95443,
NCI60_001772,
NCI60_038346,
ST008493,
1-(2-Hydroxynaphthyl)-4'-nitroazobenzene,
1-[(4-Nitrophenyl)diazenyl]-2-naphthol #,
DB-054608,
TR-021997,
FT-0636140,
P0586,
A-8754,
1,2-Naphthalenedione 1-(4-nitrophenyl)hydrazone,
2-Naphthalenol,1-[2-(4-nitrophenyl)diazenyl]-,
(E)-1-((4-nitrophenyl)diazenyl)naphthalen-2-ol,
1-[(E)-(4-nitrophenyl)diazenyl]naphthalen-2-ol,
C-30108,
1-[(4-nitrophenyl)hydrazinylidene]naphthalen-2-one,
I14-19428,
Pigment Red 1, C.I. 12070, Recolite Para Red l,
(1E)-1-[(4-nitrophenyl)hydrazinylidene]naphthalen-2-one,
(1Z)-1-[(4-nitrophenyl)hydrazinylidene]naphthalen-2-one,
1-[(Z)-2-(4-Nitrophenyl)hydrazono]naphthalene-2(1H)-one,
99366-04-8,
cyclosporin A,
Para Red-d4,
C.I. PIGMENT RED 2,
1- -2-NAPHTHOL,
Para Red - 100G 100g,
C16H11N3O3,
4-(Trifluoromethyl)phenyl isocyanate,
CID5357096,
CID5360175,
CID6076344,
4-16-00-00231 (Beilstein Handbook Reference),
1185235-75-9,
55126-45-9,
|
| Complexity | 415 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 293.08g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 22 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 293.282g/mol |
| Monoisotopic Mass | 293.08g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 90.8A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 4 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | H315-H319-H335 |
| Precuationary statements | P261-P305+P351+P338 |
| Siginal words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

