
Price
$0.00
无数据
无数据
无数据
| CAS Number | 70024-40-7 |
| Catalog Number | AG003CY2(AGN-PC-0TXIWQ) |
| Chemical Name | Terazosin hydrochloride dihydrate |
| IUPAC Name | [4-(4-amino-6,7-dimethoxyquinazolin-2-yl)piperazin-1-yl]-(oxolan-2-yl)methanone;dihydrate;hydrochloride |
| InChI | InChI=1S/C19H25N5O4.ClH.2H2O/c1-26-15-10-12-13(11-16(15)27-2)21-19(22-17(12)20)24-7-5-23(6-8-24)18(25)14-4-3-9-28-14;;;/h10-11,14H,3-9H2,1-2H3,(H2,20,21,22);1H;2*1H2 |
| InChI Key | NZMOFYDMGFQZLS-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00941408 |
| Molecular Formula | C19H30ClN5O6 |
| Molecular Weight | 459.9244 |
| SMILES | O=C(C1OCCC1)N2CCN(CC2)C3=NC(N)=C4C=C(C(OC)=CC4=N3)OC.[H]Cl.[H]O[H].[H]O[H] |
| Synonyms | A 45975,
Adecur,
Apo-Terazosin,
Deflox,
Dysalfa,
Flotrin,
Heitrin,
Hytrin,
Hytrin BPH,
Hytrine,
Magnurol,
Novo-Terazosin,
Nu-Terazosin,
PMS-Terazosin,
ratio-Terazosin,
Sutif,
Tazusin,
Terazoflo,
terazosin,
Terazosin AZU,
Terazosin Hexal,
Terazosin hydrochloride,
terazosin hydrochloride anhydrous,
terazosin, monohydrochloride, dihydrate,
Terazosina Alter,
Terazosina Kern,
Terazosina Qualix,
Zayasel,
Terazosin hydrochloride dihydrate,
70024-40-7,
Magnurol,
Terazosin HCl,
Dysalfa,
Flotrin,
Heitrin,
Hytrine,
Terazosin HCl dihydrate,
Adecur,
Deflox,
Urodie,
Hytrin,
Hydracin,
Hytrinex,
Isontyn,
Sinalfa,
Teralfa,
Teraprost,
Unoprost,
Hitrin,
Uroflo,
Vicard,
Itrin,
Terazosin Abbot,
Terazosin monohydrochloride dihydrate,
Abbott-45975,
Terazosin (hydrochloride dihydrate),
Hytracin,
1-(4-Amino-6,7-dimethoxy-2-quinazolinyl)-4-(tetrahydro-2-furoyl)piperazine monohydrochloride dihydrate,
1-(4-Amino-6,7-dimethoxy-2-quinazolinyl)-4-((tetrahydro-2-furanyl)carbonyl)piperazine HCl 2H2O,
A-45975,
Terazosin hydrochloride dihydrate, 98%,
Hytrin BPH,
(4-(4-Amino-6,7-dimethoxyquinazolin-2-yl)piperazin-1-yl)(tetrahydrofuran-2-yl)methanone hydrochloride dihydrate,
[4-(4-amino-6,7-dimethoxyquinazolin-2-yl)piperazin-1-yl]-(oxolan-2-yl)methanone dihydrate hydrochloride,
Piperazine, 1-(4-amino-6,7-dimethoxy-2-quinazolinyl)-4-((tetrahydro-2-furanyl)carbonyl)-, monohydrochloride, dihydrate,
Dysalfa dihydrate,
Flotrin dihydrate,
Heitrin dihydrate,
[4-(4-amino-6,7-dimethoxyquinazolin-2-yl)piperazin-1-yl]-(oxolan-2-yl)methanone;dihydrate;hydrochloride,
Terazosin Hydrochloride [USAN:JAN],
Hytrin (TN),
MFCD00941408,
Terazosin monohydrochloride dihydrate,
PubChem2386,
Terazosin hydrochloride [USAN:USP:JAN],
Terazosin HCl (Hytrin),
AC1L1Y7M,
C19H30ClN5O6,
Terazosin hydrochloride (USAN),
methanone hydrochloride dihydrate,
CHEMBL3989562,
CTK8B3512,
HY-B0371A,
ABT-975,
NZMOFYDMGFQZLS-UHFFFAOYSA-N,
C19H25N5O4.2H2O.HCl,
BCP12141,
ANW-42643,
MY-208,
RW2755,
s2059,
Terazosin hydrochloride dihydrate,(S),
AKOS015962345,
Terazosin hydrochloride hydrate (JAN),
AC-8239,
AN-8176,
API0024686,
CS-2428,
KS-1119,
piperazin-1-yl)(tetrahydrofuran-2-yl),
VA11841,
KS-00000H42,
terazosine, monohydrochloride, dihydrate,
AK307581,
H977,
AB0013399,
LS-110236,
TL8004378,
FT-0630794,
SW196457-4,
D00610,
024T407,
A836740,
C-22590,
Terazosin hydrochloride, United States Pharmacopeia (USP) Reference Standard,
Terazosin for system suitability, European Pharmacopoeia (EP) Reference Standard,
Terazosin hydrochloride dihydrate, European Pharmacopoeia (EP) Reference Standard,
Terazosin Hydrochloride, Pharmaceutical Secondary Standard; Certified Reference Material,
[4-(4-amino-6,7-dimethoxy-2-quinazolinyl)-1-piperazinyl]-(2-oxolanyl)methanone dihydrate hydrochloride,
[4-(4-amino-6,7-dimethoxy-quinazolin-2-yl)piperazin-1-yl]-tetrahydrofuran-2-yl-methanone dihydrate hydrochloride,
[4-(4-azanyl-6,7-dimethoxy-quinazolin-2-yl)piperazin-1-yl]-(oxolan-2-yl)methanone dihydrate hydrochloride,
1-(4-amino-6,7-dimethoxy-2-quinazolinyl)-4-(2-tetrahydrofuroyl)piperazine hydrochloride dihydrate,
1-(4-Amino-6,7-dimethoxy-2-quinazolinyl)-4-(tetrahydro-2-furanyl-)carbonyl)-piperazine hydrochloride dihydrate,
1-(4-Amino-6,7-dimethoxy-2-quinazolinyl)4-(2-tetrahydrofuroyl)piperazine hydrochloride dihydrate,
Piperazine, 1-(4-amino-6,7-dimethoxy-2-quinazolinyl)-4-((tetrahydro-2-furanyl)carbonyl)-,monohydrochloride, dihydrate,
Terazosin hydrochloride,
Zayasel,
terazosin,
Terazoflo,
Vasocard,
Tazusin,
Vasomet,
Sutif,
ratio-Terazosin,
Terazosin Hexal,
Terazosina Kern,
Novo-Terazosin,
Apo-Terazosin,
Nu-Terazosin,
Terazosina Alter,
PMS-Terazosin,
Terazosin AZU,
Terazosina Qualix,
UNII-D32S14F082,
Terazosin hydrochloride anhydrous,
C19H25N5O4.ClH.2H2O,
CID63016,
terazosin, monohydrochloride, dihydrate,
CS-O-05309,
D32S14F082,
C19-H25-N5-O4.Cl-H.2H2-O,
1602H,
(4-(4-amino-6,7-dimethoxyquinazolin-2-yl),
A 45975,
C041226,
4-Amino-6,7-dimethoxy-2-[4-(tetrahydro-2-furoyl)-1-piperazinyl]quinazoline Hydrochloride,
1-(4-Amino-6,7-dimethoxy-2-quinazolinyl)-4-[(tetrahydro-2-furanyl)carbonyl]piperazine hydrochloride,
63590-64-7,
|
| Complexity | 544 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 4 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 459.188g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 31 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 10 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 4 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 459.928g/mol |
| Monoisotopic Mass | 459.188g/mol |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Topological Polar Surface Area | 105A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Symbol: | |
| Hazard Class | |
| Hazard statements | H302 |
| Packing Group | |
| Precautionary statements | P280-P305+P351+P338 |
| Signal Words | warning |
| UN Code |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

