| CAS Number | 51600-24-9 |
| Catalog Number | AG003CEH(AGN-PC-0SAV4Y) |
| Chemical Name | (S)-(-)-1-(1-Naphthyl)ethylamine hydrochloride |
| IUPAC Name | (1S)-1-naphthalen-1-ylethanamine;hydrochloride |
| InChI | InChI=1S/C12H13N.ClH/c1-9(13)11-8-4-6-10-5-2-3-7-12(10)11;/h2-9H,13H2,1H3;1H/t9-;/m0./s1 |
| InChI Key | ZTNKTVBJMXQOBQ-FVGYRXGTSA-N |
| MDL Number | MFCD07369797 |
| Molecular Formula | C12H14ClN |
| Molecular Weight | 207.6993 |
| SMILES | Cl.N[C@@H](C)C1=CC=CC2C=CC=CC1=2 |
| Synonyms | (S)-(-)-1-(1-Naphthyl)ethylamine hydrochloride,
51600-24-9,
(S)-1-(Naphthalen-1-yl)ethanamine hydrochloride,
(S)-(-)-1-(1-NAPHTHYL)ETHYLAMINE HYDROC&,
MFCD07369797,
ACM51600249,
(s)-(-)-1-(1-naphthyl)ethylamine hcl,
AS-48150,
DB-071382,
FT-0771235,
(1S)-1-(naphthalen-1-yl)ethan-1-amine hydrochloride,
(S)-(-)-1-(1-Naphthyl)ethylamine hydrochloride, 97%,
|
| Complexity | 167 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 207.081g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 14 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 207.701g/mol |
| Monoisotopic Mass | 207.081g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 26A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |   |
|
Hazard Class
|
9
|
|
Hazard statements
|
H302-H315-H319-H335-H400
|
|
Packing Group
|
Ⅲ
|
|
Precautionary statements
|
P261-P273-P305+P351+P338
|
|
Signal Words
|
danger
|
|
UN Code
|
UN 3077
|
Certificate of Analysis
Lot Number