
Price
$0.00
无数据
无数据
无数据
| CAS Number | 492-08-0 |
| Catalog Number | AG003BDC(AGN-PC-0S2AA6) |
| Chemical Name | (+)-Sparteine |
| EC Number | 201-988-8 |
| IUPAC Name | (1R,2S,9R,10R)-7,15-diazatetracyclo[7.7.1.02,7.010,15]heptadecane |
| InChI | InChI=1S/C15H26N2/c1-3-7-16-11-13-9-12(14(16)5-1)10-17-8-4-2-6-15(13)17/h12-15H,1-11H2/t12-,13-,14-,15+/m1/s1 |
| InChI Key | SLRCCWJSBJZJBV-TUVASFSCSA-N |
| MDL Number | MFCD00869353 |
| Molecular Formula | C15H26N2 |
| Molecular Weight | 234.3803 |
| SMILES | C1CCCN2[C@@H]1[C@H]1CN3[C@@H]([C@@H](C2)C1)CCCC3 |
| Synonyms | alpha Isosparteine,
alpha-Isosparteine,
Anhydrous, Sparteine Sulfate,
beta Isosparteine,
beta-Isosparteine,
D-sparteine,
Depasan Retard,
Genisteine Alkaloid,
L-Sparteine,
Pachycarpine,
Pachycarpine Sulfate (1:1), Pentahydrate, (7S-(7alpha,7aalpha,14alpha,14abeta))-Isomer,
Sparteine,
Sparteine Hydrochloride, (7R-(7alpha,7aalpha,14alpha,14abeta))-Isomer,
Sparteine Hydrochloride, (7S-(7alpha,7aalpha,14alpha,14abeta))-Isomer,
Sparteine Hydroiodide, (7R-(7alpha,7aalpha,14alpha,14abeta))-Isomer,
Sparteine Monohydrochloride, (7R-(7alpha,7aalpha,14alpha,14abeta))-Isomer,
Sparteine Monohydroiodide, (7R-(7alpha,7aalpha,14alpha,14abeta))-Isomer,
Sparteine Sulfate,
Sparteine Sulfate (1:1), (7S-(7alpha,7aalpha,14alpha,14aalpha))-Isomer,
Sparteine Sulfate (1:1), (7S-(7alpha,7aalpha,14alpha,14abeta))-Isomer,
Sparteine Sulfate Anhydrous,
Sparteine, (+)-Isomer,
Sparteine, (-)-Isomer,
Sparteine, (7R-(7alpha,7aalpha,14alpha,14abeta))-Isomer,
Sparteine, (7R-(7alpha,7abeta,14alpha,14abeta))-Isomer,
Sparteine, (7S-(7alpha,7aalpha,14alpha,14aalpha))-Isomer,
Sparteine, (7S-(7alpha,7aalpha,14alpha,14abeta))-Isomer,
Sparteine, (7S-(7alpha,7abeta,14alpha,14abeta))-Isomer,
Sulfate Anhydrous, Sparteine,
(+)-Sparteine,
Pachycarpine,
492-08-0,
Sparteine,
d-Sparteine,
lupinidine,
Sparteine, d-isomer,
Genisteine Alkaloid,
(-)-Sparteine,
BRN 3540601,
6-alpha,7-beta,9-beta,11-beta-Sparteine,
Sparteina [DCIT],
90-39-1,
Sparteinum [INN-Latin],
Esparteina [INN-Spanish],
Depasan Retard,
EINECS 201-988-8,
Sparteine[INN],
(10S,1R,2R,9R)-7,15-diazatetracyclo[7.7.1.0<2,7>.0<10,15>]heptadecane,
(7R-(7alpha,7aalpha,14alpha,14abeta))-Dodecahydro-7,14-methano-2H,6H-dipyrido (1,2-a:1',2'-e)(1,5)diazocine,
7,14-Methano-2H,6H-dipyrido(1,2-a:1',2'-e)(1,5)diazocine, decahydro-, (7R,7aR,14R,14aS)-,
24915-04-6,
Sparteine, (+)-Isomer,
Sparteine, (-)-Isomer,
(-)-Sparteine sulfate salt,
7,14-Methano-2H,6H-dipyrido(1,2-a:1',2'-e)(1,5)diazocine, dodecahydro-,
AK142759,
( )-Sparteine,
Sparteine, (-)-,
NSC376144,
5-23-05-00497 (Beilstein Handbook Reference),
DivK1c_000631,
SCHEMBL847129,
Depasan (Sulfate pentahydrate),
CHEMBL412873,
HMS501P13,
KBio1_000631,
Sparteine, (7R-(7alpha,7aalpha,14alpha,14abeta))-Isomer,
Sparteine, (7S-(7alpha,7aalpha,14alpha,14abeta))-Isomer,
Tocosamine (Sulfate pentahydrate),
NINDS_000631,
SLRCCWJSBJZJBV-TUVASFSCSA-N,
ZINC156956,
MFCD00069653,
MFCD00869353,
SBB012438,
AKOS022176272,
CS-W008350,
DS-3062,
HY-W008350,
(+)-Sparteine, >=98.0% (GC),
IDI1_000631,
NCGC00142614-02,
NCGC00142614-03,
SC-52337,
ST069362,
LS-101145,
LS-145713,
ST2407809,
4CH-016073,
S0461,
(1R,2R,9R,10S)-7,15-diazatetracyclo[7.7.1.0^{2,7}.0^{10,15}]heptadecane,
Pachycarpine Sulfate [1:1], Pentahydrate, (7S-(7alpha,7aalpha,14alpha,14abeta))-Isomer,
(7R,7aR,14R,14aS)-Dodecahydro-7,14-methano-2H,6H-dipyrido[1,2-a:1',2'-e][1,5]diazocine,
[7S-(7.alpha.,7a.alpha.,14.alpha.,14a.beta.)]-Dodecahydro-7,14-methano-2H,6H-dipyrido[1,2-a:1',2'-e][1,5]diazocine,
beta-Isosparteine,
Esparteina,
Genisteine,
Sparteinum,
Actospar,
Sparteina,
alpha-Isosparteine,
spartein-,
beta Isosparteine,
L-SPARTEINE,
alpha Isosparteine,
Sparteine [INN],
.beta.-Isosparteine,
Quinolizidine alkaloid,
(-)-beta-Isosparteine,
SPARTEINE SULFATE,
UNII-HPV1ED2WZQ,
Sparteine sulfate anhydrous,
Anhydrous, Sparteine Sulfate,
Sulfate Anhydrous, Sparteine,
C15H26N2,
CID7014,
UNII-298897D62S,
NSC26253,
ACN-057115,
C15-H26-N2,
6-beta,7-alpha,9-alpha,11-alpha-Pachycarpine,
D013034,
Sparteine, (7R-(7alpha,7abeta,14alpha,14abeta))-Isomer,
Sparteine, (7S-(7alpha,7aalpha,14alpha,14aalpha))-Isomer,
Sparteine, (7S-(7alpha,7abeta,14alpha,14abeta))-Isomer,
7,14-Methano-2H,6H-dipyrido(1,2-a:1',2'-e)(1,5)diazocine, dodecahydro-, (7S-(7alpha,7aalpha,14alpha,14abeta))-,
Sparteine Hydrochloride, (7R-(7alpha,7aalpha,14alpha,14abeta))-Isomer,
Sparteine Hydrochloride, (7S-(7alpha,7aalpha,14alpha,14abeta))-Isomer,
Sparteine Hydroiodide, (7R-(7alpha,7aalpha,14alpha,14abeta))-Isomer,
Sparteine Monohydrochloride, (7R-(7alpha,7aalpha,14alpha,14abeta))-Isomer,
Sparteine Monohydroiodide, (7R-(7alpha,7aalpha,14alpha,14abeta))-Isomer,
Sparteine Sulfate (1:1), (7S-(7alpha,7aalpha,14alpha,14aalpha))-Isomer,
Sparteine Sulfate (1:1), (7S-(7alpha,7aalpha,14alpha,14abeta))-Isomer,
Pachycarpine Sulfate (1:1), Pentahydrate, (7S-(7alpha,7aalpha,14alpha,14abeta))-Isomer,
[7S-(7alpha,7aalpha,14alpha,14abeta)]-Dodecahydro-7,14-methano-2H,6H-dipyrido[1,2-a:1',2'-e][1,5]diazocine,
7,14-Methano-2H,6H-dipyrido[1,2-a:1',2'-e][1,5]diazocine, dodecahydro-, [7S-(7.alpha.,7a.beta.,14.alpha.,14a.beta.)]-,
7,14-Methano-2H,6H-dipyrido[1,2-a:1',2'-e][1,5]diazocine, dodecahydro-, [7S-(7alpha,7aalpha,14alpha,14abeta)]-,
Dodecahydro-7,14-methano-2H,6H-dipyrido(1,2-a:1',2'-e)(1,5)diazocine (7S-(7alpha,7abeta,14alpha,14abeta))-,
|
| Complexity | 263 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 4 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 234.21g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 17 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 234.387g/mol |
| Monoisotopic Mass | 234.21g/mol |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Topological Polar Surface Area | 6.5A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 2.5 |
| Symbol: | |
| Hazard Class | |
| Hazard statements | H302+H312+H332 |
| Packing Group | |
| Precautionary statements | P280 |
| Signal Words | warning |
| UN Code |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

