
Price
$0.00
无数据
无数据
无数据
| CAS Number | 93-53-8 |
| Catalog Number | AG003B9L(AGN-PC-0W357Y) |
| Chemical Name | 2-Phenylpropanal |
| EC Number | 202-255-5 |
| FEMA Number | 2886 |
| IUPAC Name | 2-phenylpropanal |
| InChI | InChI=1S/C9H10O/c1-8(7-10)9-5-3-2-4-6-9/h2-8H,1H3 |
| InChI Key | IQVAERDLDAZARL-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00006973 |
| Molecular Formula | C9H10O |
| Molecular Weight | 134.1751 |
| NSC Number | 5231 |
| SMILES | C(C(C)C1=CC=CC=C1)=O |
| Synonyms | 2-phenylpropenal,
hydratropic aldehyde,
2-Phenylpropanal,
2-Phenylpropionaldehyde,
Hydratropaldehyde,
93-53-8,
Hydratropic aldehyde,
Hyacinthal,
Cumene aldehyde,
Hydratropa aldehyde,
Hydrotropic aldehyde,
2-Phenyl-1-propanal,
2-Phenyl propionaldehyde,
Aldehyd hydratropovy,
alpha-Phenylpropanal,
alpha-Phenylpropionaldehyde,
2-Fenyl-1-propanal,
Propionaldehyde, 2-phenyl-,
alpha-Methylphenylacetaldehyde,
alpha-Formylethylbenzene,
alpha-Methyltolualdehyde,
Cumene aldehyde (VAN),
dl-2-Phenylpropionaldehyde,
alpha-Phenyl propionaldehyde,
alpha-Methylbenzeneacetaldehyde,
Benzeneacetaldehyde, .alpha.-methyl-,
alpha-Methyl phenylacetaldehyde,
alpha-Methylbenzenealdehydealpha-,
alpha-Methyl-alpha-toluic aldehyde,
NSC 5231,
Aldehyd hydratropovy [Czech],
2-Fenyl-1-propanal [Czech],
FEMA No. 2886,
2-phenylpropanaldehyde,
alpha-Tolualdehyde, alpha-methyl-,
2-phenyl-propionaldehyde,
Benzeneacetalaldehyde, alpha-methyl-,
EINECS 202-255-5,
.alpha.-Formylethylbenzene,
BENZENEACETALDEHYDE, alpha-METHYL-,
phenylpropanal,
.alpha.-Phenylpropionaldehyde,
AI3-02934,
.alpha.-Methylphenylacetaldehyde,
34713-70-7,
2-phenyl propanal,
IQVAERDLDAZARL-UHFFFAOYSA-N,
MFCD00006973,
.alpha.-Tolualdehyde, .alpha.-methyl-,
.alpha.-Methyl-.alpha.-toluic aldehyde,
DL-2-Phenylpropionaldehyde, 98%,
(2R)-2-phenylpropanal,
2-phenylpropan-1-al,
methylphenylacetaldehyde,
Hydratropaldehyde, 8CI,
ACMC-209rmc,
alpha -formylethylbenzene,
AC1Q1QVD,
(1-formylethyl)-Benzene,
alpha -phenylpropionaldehyde,
WLN: VHY1&R,
Benzene, (1-formylethyl)-,
DSSTox_CID_31202,
DSSTox_GSID_52629,
SCHEMBL60688,
KSC180S1F,
alpha -methylphenylacetaldehyde,
2-Phenylpropionaldehyde, 98%,
alpha-Methyl-alpha-tolualdehyde,
AC1L1O44,
alpha-Methyl-Benzeneacetaldehyde,
benzeneacetaldehyde, |A-methyl-,
(.+/-.)-Hydratropic aldehyde,
CHEMBL3730701,
DTXSID0052629,
a-Methylbenzeneacetaldehyde, 9CI,
CTK0I0912,
FEMA 2886,
alpha-Methyl-Benzeneacetalaldehyde,
NSC5231,
Benzeneacetaldehyde, alpha -methyl-,
CS-D1673,
KS-000011MS,
NSC-5231,
alpha -tolualdehyde, alpha -methyl-,
Tox21_303843,
alpha -methyl-alpha -toluic aldehyde,
ANW-40066,
SBB007693,
AKOS000119425,
AKOS017278381,
FR-0124,
LS-3045,
MCULE-2832199887,
RTC-069970,
CAS-93-53-8,
NCGC00357113-01,
AN-24264,
AS-19246,
SY036235,
SY036236,
2-Phenylpropionaldehyde, analytical standard,
AB1010072,
TC-069970,
2-Phenylpropionaldehyde, >=95%, FCC, FG,
FT-0613345,
FT-0700564,
P0646,
ST51047704,
X5951,
MFCD24673692 (95%),
MFCD24673693 (95%),
2-Phenylpropionaldehyde, purum, >=97.0% (GC),
36663-EP2311801A1,
36663-EP2311802A1,
36663-EP2311803A1,
36663-EP2371814A1,
S01-0321,
W-109347,
F2191-0025,
(R)-2-phenylpropanal,
hydratropaldehyd-,
2-Phenylpropenal,
(s)-2-phenylpropanal,
Propanal, phenyl-,
Phenylpropionaldehyde,
UNII-8JKX55PKZQ,
a-methylphenylacetaldehyde,
8JKX55PKZQ,
Benzeneacetaldehyde, ?-methyl-,
C9H10O,
Bencenacetaldehido, ?-metil-,
(2S)-2-PHENYLPROPANAL,
CID7146,
C9-H10-O,
|A-Phenylpropionaldehyde; Hydratropaldehyde,
C013026,
38235-74-4,
33530-47-1,
1335-10-0,
|
| Complexity | 103 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 134.073g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 10 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 134.178g/mol |
| Monoisotopic Mass | 134.073g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 17.1A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1.9 |
| Symbol: | |
| Hazard Class | |
| Hazard statements | H227-H315-H319-H335 |
| Packing Group | |
| Precautionary statements | P305+P351+P338 |
| Signal Words | warning |
| UN Code |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

