
Price
$0.00
No data
No data
No data
| CAS Number | 5683-33-0 |
| Catalog Number | AG003B7N(AGN-PC-0JKG5S) |
| Chemical Name | N,N-dimethylpyridin-2-amine |
| EC Number | 227-147-5 |
| IUPAC Name | N,N-dimethylpyridin-2-amine |
| InChI | InChI=1S/C7H10N2/c1-9(2)7-5-3-4-6-8-7/h3-6H,1-2H3 |
| InChI Key | PSHKMPUSSFXUIA-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00006261 |
| Molecular Formula | C7H10N2 |
| Molecular Weight | 122.1677 |
| NSC Number | 93902 |
| SMILES | CN(C)C1=NC=CC=C1 |
| UNII | 18Q95U3Z8H |
| Synonyms | 2-Dimethylaminopyridine,
5683-33-0,
N,N-Dimethylpyridin-2-amine,
2-(Dimethylamino)pyridine,
2-Dimethylaminopyridin,
dimethylaminopyridine,
2-Dimethylaminopyridine cobalt complex,
2-Pyridinamine, N,N-dimethyl-,
Dimethylamino-2 pyridine,
Dimethylaminopyridin,
UNII-18Q95U3Z8H,
Pyridine, 2-(dimethylamino)-,
dimethylamino pyridine,
EINECS 227-147-5,
MFCD00006261,
NSC 93902,
(Dimethylamino)-2-pyridine,
BRN 0110353,
N,N-Dimethyl-2-pyridinamine,
Pyridinamine, N,N-dimethyl-,
PSHKMPUSSFXUIA-UHFFFAOYSA-N,
18Q95U3Z8H,
PYRIDINE, 2-DIMETHYLAMINO-,
dimethlaminopyridine,
Dimethyaminopyridine,
dimethylaminopyndine,
dimethlyaminopyridine,
dimethylaminopiridine,
dimethylaninopyridine,
dimethyamino pyridine,
dimethylamino-pyridine,
dimethylamino~pyridine,
(dimethylamino)pyridine,
2-Pyridinamide, N,N-dimethyl- (9CI),
dimethyl-2-pyridylamine,
PubChem14996,
AC1L2JAS,
SCHEMBL364,
(n,n-dimethylamino)pyridine,
2-Pyridinamine,N-dimethyl-,
N-(2-Pyridyl)dimethylamine,
ACMC-1AZ95,
Dimethyl-pyridin-2-yl-amine,
(N,N- dimethylamino)pyridine,
5-22-08-00287 (Beilstein Handbook Reference),
KSC493E3P,
WLN: T6NJ BN1&1,
2-Dimethylaminopyridine, 98%,
2-Pyridinamide, N,N-dimethyl-,
DTXSID9022231,
N,N-Dimethyl-2-pyridinamine #,
2-(N,N-dimethylamino)-pyridine,
CTK3J3237,
Methyl-pyridin-2-yl-methyl-amine,
2-(Dimethylamino)pyridine, 97%,
Methyl-pyridin-2-yl -methyl-amine,
KS-00000N0U,
NSC93902,
8318AB,
ANW-32588,
NSC-93902,
ZINC19014797,
AKOS005206861,
MCULE-7687537640,
RP18068,
2-Pyridinamine, N,N-dimethyl- (9CI),
AJ-70718,
BP-10156,
CJ-15923,
DB-052973,
LS-131425,
RT-001352,
ST2419636,
D1680,
FT-0608797,
ST51037872,
7671-EP2280000A1,
7717-EP2269977A2,
7717-EP2272537A2,
7717-EP2272825A2,
7717-EP2272826A1,
7717-EP2272834A1,
7717-EP2272841A1,
7717-EP2275410A1,
7717-EP2275412A1,
7717-EP2277880A1,
7717-EP2280006A1,
7717-EP2281563A1,
7717-EP2281813A1,
7717-EP2281818A1,
7717-EP2281820A2,
7717-EP2281821A1,
7717-EP2284169A1,
7717-EP2284174A1,
7717-EP2286915A2,
7717-EP2287153A1,
7717-EP2287161A1,
7717-EP2287162A1,
7717-EP2289887A2,
7717-EP2289888A2,
7717-EP2292592A1,
7717-EP2292610A1,
7717-EP2295401A2,
7717-EP2295412A1,
7717-EP2295413A1,
7717-EP2298754A1,
7717-EP2298758A1,
7717-EP2298759A1,
7717-EP2298767A1,
7717-EP2299326A1,
7717-EP2301928A1,
7717-EP2301929A1,
7717-EP2301935A1,
7717-EP2301939A1,
7717-EP2301940A1,
7717-EP2302382A2,
7717-EP2302383A2,
7717-EP2305663A1,
7717-EP2305664A1,
7717-EP2305672A1,
7717-EP2305674A1,
7717-EP2305675A1,
7717-EP2305684A1,
7717-EP2305688A1,
7717-EP2305808A1,
7717-EP2305825A1,
7717-EP2308828A2,
7717-EP2308833A2,
7717-EP2308849A1,
7717-EP2308850A1,
7717-EP2308877A1,
7717-EP2308880A1,
7717-EP2311802A1,
7717-EP2311803A1,
7717-EP2311806A2,
7717-EP2314295A1,
7717-EP2371811A2,
57361-EP2295422A2,
57361-EP2295436A1,
57361-EP2298773A1,
57361-EP2308878A2,
I12-0322,
W-203143,
InChI=1/C7H10N2/c1-9(2)7-5-3-4-6-8-7/h3-6H,1-2H,
dmap,
C7H10N2,
CID21885,
C7-H10-N2,
2-Dimethylaminopyridine, 98% - 25G 25g,
A8125,
|
| Complexity | 81 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 122.084g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 9 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 122.171g/mol |
| Monoisotopic Mass | 122.084g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 16.1A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1.6 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | H315-H319-H335 |
| Precuationary statements | P261-P305+P351+P338 |
| Siginal words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

