
Price
$0.00
无数据
无数据
无数据
| CAS Number | 119-47-1 |
| Catalog Number | AG003B3E(AGN-PC-0JK8J3) |
| Chemical Name | 6,6'-Methylenebis(2-(tert-butyl)-4-methylphenol) |
| EC Number | 204-327-1 |
| IUPAC Name | 2-tert-butyl-6-[(3-tert-butyl-2-hydroxy-5-methylphenyl)methyl]-4-methylphenol |
| InChI | InChI=1S/C23H32O2/c1-14-9-16(20(24)18(11-14)22(3,4)5)13-17-10-15(2)12-19(21(17)25)23(6,7)8/h9-12,24-25H,13H2,1-8H3 |
| InChI Key | KGRVJHAUYBGFFP-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00043641 |
| Molecular Formula | C23H32O2 |
| Molecular Weight | 340.4990 |
| NSC Number | 7781 |
| SMILES | OC1=C(CC2=C(O)C(C(C)(C)C)=CC(C)=C2)C=C(C)C=C1C(C)(C)C |
| UNII | KVM0X4X57B |
| Synonyms | 2,2'-methylenebis(4-methyl-6-tert-butylphenol),
2,2'-methylenebis(6-tert-butyl-4-cresol),
bis(2-hydroxy-3-tert-butyl-5-methylphenyl)methane,
GERI-BP002-A,
MBMBP,
119-47-1,
Antioxidant 2246,
Bisalkofen BP,
Antioxidant BKF,
Antioxidant 1,
2,2'-Methylenebis(6-tert-butyl-p-cresol),
Anti Ox,
Chemanox 21,
Catolin 14,
6,6'-Methylenebis(2-(tert-butyl)-4-methylphenol),
Advastab 405,
Nocrac NS 6,
Plastanox 2246,
Vulkanox bkf,
2,2'-Methylenebis(6-tert-butyl-4-methylphenol),
Bisaklofen BP,
Lederle 2246,
Sumilizer MDP,
AO 1 (Antioxidant),
Synox 5lt,
Antioxidant NG-2246,
Alterungsschutzmittel BKF,
Calco 2246,
2,2'-Methylenebis(4-methyl-6-tert-butylphenol),
CAO 5,
Plastanox 2246 Antioxidant,
Antage W 400,
Cyanox 2246,
CAO 14,
OXY CHEK 114,
Phenol, 2,2'-methylenebis[6-(1,1-dimethylethyl)-4-methyl-,
AO 2246,
NG 2246,
UNII-KVM0X4X57B,
GERI-BP002-A,
Nocrack NS 6,
2,2'-Bis-6-terc.butyl-p-kresylmethan,
AO 1 (VAN),
CCRIS 4919,
A-22-46,
Di(2-hydroxy-5-methyl-3-tert-butylphenyl)methane,
HSDB 5585,
Methylene bis methyl butyl phenol,
Methane, 2,2'-bis(6-t-butyl-p-cresyl)-,
Methane, 2,2'-bis(6-tert-butyl-p-cresyl)-,
NSC 7781,
EINECS 204-327-1,
6,6'-Di-tert-butyl-2,2'-methylenedi-p-cresol,
2,2'-Methylene-bis(6-tert-butyl-4-methylphenol),
Bis(6-hydroxy-3-methyl-5-tert-butylphenyl)methane,
BRN 2062676,
KVM0X4X57B,
2,2'-Methylenebis(6-(1,1-dimethylethyl)-p-cresol),
AI3-18027,
AO 1,
BIS(2-HYDROXY-3-TERT-BUTYL-5-METHYLPHENYL)METHANE,
BKF,
2,2-Methylenebis(4-methyl-6-t-butylphenol),
p-Cresol, 2,2'-methylenebis(6-tert-butyl-,
2,2'-Bis-6-terc.butyl-p-kresylmethan [Czech],
KGRVJHAUYBGFFP-UHFFFAOYSA-N,
2,2'-Methylenebis(6-tert-butyl-4-methyl-phenol),
A 22-46,
FR-0126,
Phenol, 2,2'-methylenebis(6-(1,1-dimethylethyl)-4-methyl-,
2,2-methylenebis(6-tert-butyl-p-cresol),
DSSTox_CID_870,
p-Cresol, 2,2'-methylenebis[6-tert-butyl-,
2,2'-Methylenebis(4-methyl-6-t-butylphenol),
2,2-methylenebis(6-tert-butyl-4-methylphenol),
2,2'-methylene-bis(4-methyl-6-t-butylphenol),
DSSTox_RID_75838,
2,2'-Methylenebis[4-Methyl-6-tert-butylphenol],
DSSTox_GSID_20870,
2,2'-methanediylbis[6-(1,1-dimethylethyl)-4-methylphenol],
2-tert-Butyl-6-(2-hydroxy-3-tert-butyl-5-methyl-benzyl)-4-methyl-phenol,
2-tert-butyl-6-[(3-tert-butyl-2-hydroxy-5-methylphenyl)methyl]-4-methylphenol,
CAS-119-47-1,
2,2'-Methylenebis[6-tert-butyl-p-cresol],
MBMBP,
2,2'-methanediylbis(6-tert-butyl-4-methylphenol),
Antioxidant OMB,
Agidol 2,
Ionol 46,
Ralox 46,
Lowinox 22M46,
ACMC-1BUVJ,
AC1L1QWW,
2,2'-methylenebis(6-tert-butyl-4-cresol),
Rubber Antioxidant 2246,
p-Cresol, 2,2'-methylenebis(6-tert- butyl-,
EC 204-327-1,
CAO-5,
Oprea1_122036,
SCHEMBL34162,
2,2'-methylene-bis-(4-methyl-6-tert-butylphenol),
4-06-00-06801 (Beilstein Handbook Reference),
BIDD:ER0324,
2,1-dimethylethyl)-p-cresol],
CAO-14,
CHEMBL460648,
DTXSID4020870,
CTK8A9397,
NSC7781,
NSC-7781,
ZINC1543799,
Tox21_201529,
Tox21_302923,
ANW-17334,
BBL025607,
MFCD00043641,
SBB007695,
STL377901,
2,2;-Methylenebis(4-methyl-6-tert,
AKOS000447157,
CCG-207916,
CCG-208597,
LS-7516,
MCULE-8897993815,
RTR-003271,
KS-00000W13,
2,2'-methylenebis(6-t-butyl-p-cresol),
NCGC00164172-01,
NCGC00164172-02,
NCGC00256347-01,
NCGC00259079-01,
p-Cresol,2'-methylenebis[6-tert-butyl-,
AJ-26869,
AK-28736,
AN-22804,
AS-13205,
H598,
Methane,2'-bis(6-tert-butyl-p-cresyl)-,
SC-79689,
2,2'Methylenebis(6-tert-4-methylphenol),
AX8017725,
TR-003271,
FT-0609309,
M0217,
p-Cresol, 2,2'-methylenebis*6-tert-butyl-,
ST24029563,
2,2'-Bis(4-methyl-6-tert-butylphenol)methane,
2,2'-methyl enebis(4-methyl-6-t-butylphenol),
2,2'-Methylene-bis(6-tert-butyl)-para-cresol,
2,2'-Methylenebis(6-t-butyl-4-methylphenol),
MLS-0146298.0001,
2,2'-Methylene-bis-(4-methyl-6-t-butylphenol),
6,6'-methylenebis(2-tert-butyl-4-methylphenol),
2,2'-methylene-bis(4-methyl-6-tert-butylphenol),
2,2'-methylene-bis(4-methyl-6-tert.butylphenol),
2,2'-methylenebis (6-tert-butyl-4-methylphenol),
bis(2-hydroxy-5-methyl-3-tert-butylphenyl)methane,
Bis(3-tert-butyl-2-hydroxy-5-methylphenyl)methane,
2,2'- methylene bis(4-methyl-6-tert. butylphenol),
2,2'-methylene-bis(4-methyl-6-tertiarybutylphenol),
2,2'-methylene-bis-(4-methyl-6-tert.butylphenol),
2,2'-methylene-bis-(6-tert-butyl-4-methylphenol),
2,2-Methylene-Bis(4-Methyl-6-Tertiarybutylphenol),
I14-6006,
J-004134,
p-Cresol, 2,2'-methylenebis(6-tert-butyl- (8CI),
2,2'-Methylenebis 6-(1,1-dimethylethyl)-4-methyl-phenol,
Phenol,2'-methylenebis[6-(1,1-dimethylethyl)-4-methyl-,
WLN: 1X1 & 1 & R BQ C3R BQ CX1 & 1 & 1,
Phenol, 2,2'-methylenebis*6-(1,1-dimethylethyl)-4-methyl-,
3,3'-Di-tert-butyl-2,2'-dihydroxy-5,5'-dimethyldiphenylmethane,
2,2 inverted exclamation marka-Methylenebis(6-tert-butyl-4-methylphenol),
2-(tert-butyl)-6-{[3-(tert-butyl)-2-hydroxy-5-methylphenyl]methyl}-4-methylphe nol,
2-tert-butyl-6-[(3-tert-butyl-2-hydroxy-5-methyl-phenyl)methyl]-4-methyl-phenol,
methylene di-t-butylcresol,
C23H32O2,
S 67,
CID8398,
C23-H32-O2,
2,2'-Mthylnebis(4-mthyl-6-tert-butylphnol),
6,6'-Di-tert-Butyl-2,2'methylenedi-p-cresol,
2,2'-methylenebis(4-methyl-6-tert-butyl phenol),
C008437,
p-Cresol, 6,6'-di-tert-butyl-2,2'-methylenedi-,
2,2'-Methylenebis(6-tert-butyl-4-methyl-phenol) 100g,
BIS(6-T-BUTYL-4-METHYLPHENOL), 2,2'-METHYLENE-,
Fenol, 2,2'-metilenbis [6-(1,1-dimetiletil)-4-metil-,
AO1,
2,2'-Methylenebis(6-tert-butyl-p-cresol), 98% - 100G 100g,
PHENOL, 2,2'-METHYLENEBIS[6-(1,1-DIMETHYLETHYL)-4-METHYL,
BIS[6-(METHYLPHENOL-DIMETHYLETHYL)-4- METHYLPHENOL], 2,2'-METHYLENE-,
MBP,
|
| Complexity | 390 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 340.24g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 25 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 340.507g/mol |
| Monoisotopic Mass | 340.24g/mol |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Topological Polar Surface Area | 40.5A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 7.2 |
| Symbol: | |
| Hazard Class | |
| Hazard statements | H302 |
| Packing Group | |
| Precautionary statements | P280-P305+P351+P338 |
| Signal Words | warning |
| UN Code |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

