| CAS Number | 897067-94-6 |
| Catalog Number | AG003ATF(AGN-PC-0WAJSO) |
| Chemical Name | Potassium N-propyltrifluoroborate |
| IUPAC Name | potassium;trifluoro(propyl)boranuide |
| InChI | InChI=1S/C3H7BF3.K/c1-2-3-4(5,6)7;/h2-3H2,1H3;/q-1;+1 |
| InChI Key | UICGOEGLXMDRPY-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD09992883 |
| Molecular Formula | C3H7BF3K |
| Molecular Weight | 149.9922 |
| SMILES | [B-](CCC)(F)(F)F.[K+] |
| Synonyms | 897067-94-6,
potassium trifluoro(propyl)boranuide,
Potassium trifluoro(propyl)borate,
Potassium n-propyltrifiuoroborate,
potassium n-propyltrifluoroborate,
AKOS013012891,
NE39163,
RL05637,
J-524018,
|
| Complexity | 53 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 150.023g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 8 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 149.993g/mol |
| Monoisotopic Mass | 150.023g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 0A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precautionary statements
|
|
|
Signal Words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number