| CAS Number | 1312309-63-9 |
| Catalog Number | AG003AOM(AGN-PC-0WNQOJ) |
| Chemical Name | 3-[2-(2-Azidoethoxy)ethoxy]propanoic acid |
| IUPAC Name | 3-[2-(2-azidoethoxy)ethoxy]propanoic acid |
| InChI | InChI=1S/C7H13N3O4/c8-10-9-2-4-14-6-5-13-3-1-7(11)12/h1-6H2,(H,11,12) |
| InChI Key | IEHDSRSXQAOLJT-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD20926378 |
| Molecular Formula | C7H13N3O4 |
| Molecular Weight | 203.1958 |
| SMILES | N(=[N+]=[N-])CCOCCOCCC(=O)O |
| Synonyms | Azido-PEG2-acid,
1312309-63-9,
N3-PEG2-CH2CH2COOH,
3-[2-(2-azidoethoxy)ethoxy]propanoic acid,
N3-dPEGtrade mark(24)-COOH,
KM4569,
ZINC79016527,
BP-20522,
1167575-20-3,
|
| Complexity | 203 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 203.091g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 14 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 203.198g/mol |
| Monoisotopic Mass | 203.091g/mol |
| Rotatable Bond Count | 9 |
| Topological Polar Surface Area | 70.1A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 0.3 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precuationary statements
|
|
|
Siginal words
|
unknown
|
Certificate of Analysis
Lot Number