| CAS Number | 35438-63-2 |
| Catalog Number | AG003AKN(AGN-PC-0KYT0V) |
| Chemical Name | 3-Formylperylene |
| IUPAC Name | perylene-3-carbaldehyde |
| InChI | InChI=1S/C21H12O/c22-12-14-10-11-19-17-8-2-5-13-4-1-7-16(20(13)17)18-9-3-6-15(14)21(18)19/h1-12H |
| InChI Key | IQZOCQOQNWTNOW-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00127748 |
| Molecular Formula | C21H12O |
| Molecular Weight | 280.3194 |
| SMILES | C1=CC(=C2C=CC=C3C4=CC=CC5=CC=CC(C1=C23)=C45)C=O |
| Synonyms | Perylene-3-carbaldehyde,
3-Perylenecarboxaldehyde,
35438-63-2,
3-FORMYLPERYLENE,
3-Perylenecarbaldehyde,
3-perylencarboxaldehyde,
perylene-3-carboxaldehyde,
AC1MWG03,
SCHEMBL3743177,
DTXSID20395203,
IQZOCQOQNWTNOW-UHFFFAOYSA-N,
ZINC3190119,
MFCD00127748,
ACM35438632,
P2110,
F6609-8307,
CID3698916,
|
| Complexity | 443 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 280.089g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 22 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 280.326g/mol |
| Monoisotopic Mass | 280.089g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 17.1A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 5.2 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard Class
|
|
|
Hazard statements
|
H302-H315-H319-H335
|
|
Packing Group
|
|
|
Precautionary statements
|
P261-P305+P351+P338
|
|
Signal Words
|
warning
|
|
UN Code
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number