| CAS Number | 13557-75-0 |
| Catalog Number | AG003AJZ(AGN-PC-0PKN4I) |
| Chemical Name | sodium 2-{[2-(dodecanoyloxy)propanoyl]oxy}propanoate |
| EC Number | 236-942-6 |
| IUPAC Name | sodium;2-(2-dodecanoyloxypropanoyloxy)propanoate |
| InChI | InChI=1S/C18H32O6.Na/c1-4-5-6-7-8-9-10-11-12-13-16(19)23-15(3)18(22)24-14(2)17(20)21;/h14-15H,4-13H2,1-3H3,(H,20,21);/q;+1/p-1 |
| InChI Key | NTYZDAJPNNBYED-UHFFFAOYSA-M |
| MDL Number | MFCD32206178 |
| Molecular Formula | C18H31NaO6 |
| Molecular Weight | 366.4249 |
| SMILES | CCCCCCCCCCCC(OC(C)C(OC(C([O-])=O)C)=O)=O.[Na+] |
| Synonyms | Sodium lauroyl lactylate,
13557-75-0,
EINECS 236-942-6,
SCHEMBL285255,
Dodecanoic acid, 2-(1-carboxyethoxy)-1-methyl-2-oxoethyl ester, sodium salt,
2-[2-(Dodecanoyloxy)propionyloxy]propionic acid sodium salt,
UNII-7243K85WFO,
C18H32O6.Na,
C18-H32-O6.Na,
7243K85WFO,
CID9951057,
Sodium 2-(2-dodecanoyloxypropanoyloxy)propanoate,
Sodium 2-(1-carboxylatoethoxy)-1-methyl-2-oxoethyl laurate,
Sodium 2- (1- carboxylatoethoxy)- 1- methyl- 2- oxoethyl laurate,
|
| Complexity | 386 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 366.202g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 25 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 366.43g/mol |
| Monoisotopic Mass | 366.202g/mol |
| Rotatable Bond Count | 16 |
| Topological Polar Surface Area | 92.7A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precautionary statements
|
|
|
Signal Words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number