| CAS Number | 1060808-92-5 |
| Catalog Number | AG003A5Q(AGN-PC-0WAGC2) |
| Chemical Name | 6-BROMO-4-CHLORONICOTINIC ACID |
| IUPAC Name | 6-bromo-4-chloropyridine-3-carboxylic acid |
| InChI | InChI=1S/C6H3BrClNO2/c7-5-1-4(8)3(2-9-5)6(10)11/h1-2H,(H,10,11) |
| InChI Key | XWVFYJPQFMTKCQ-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD13189219 |
| Molecular Formula | C6H3BrClNO2 |
| Molecular Weight | 236.4505 |
| SMILES | BrC1=NC=C(C(=O)O)C(=C1)Cl |
| Synonyms | 6-BROMO-4-CHLORONICOTINIC ACID,
1060808-92-5,
AK161047,
SCHEMBL3990094,
KS-00000SKK,
XWVFYJPQFMTKCQ-UHFFFAOYSA-N,
MFCD13189219,
ZINC95642400,
AKOS024464646,
AB67976,
CS-W000449,
FCH1381188,
AS-47068,
6-Bromo-4-chloronicotinic acid, AldrichCPR,
AJ-133410,
AX8294032,
6-bromo-4-chloro-pyridine-3-carboxylic acid,
ST24045183,
|
| Complexity | 167 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 234.904g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 11 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 236.449g/mol |
| Monoisotopic Mass | 234.904g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 50.2A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 2 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard Class
|
|
|
Hazard statements
|
H302-H315-H319-H335
|
|
Packing Group
|
|
|
Precautionary statements
|
P261-P305+P351+P338
|
|
Signal Words
|
warning
|
|
UN Code
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number