| CAS Number | 69620-20-8 |
| Catalog Number | AG0039WP(AGN-PC-0WH44O) |
| Chemical Name | 9-(Bromomethyl)nonadecane |
| IUPAC Name | 9-(bromomethyl)nonadecane |
| InChI | InChI=1S/C20H41Br/c1-3-5-7-9-11-12-14-16-18-20(19-21)17-15-13-10-8-6-4-2/h20H,3-19H2,1-2H3 |
| InChI Key | XSQSDBVMLJNZKU-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD28515435 |
| Molecular Formula | C20H41Br |
| Molecular Weight | 361.4435 |
| SMILES | BrCC(CCCCCCCC)CCCCCCCCCC |
| Synonyms | 9-(bromomethyl)nonadecane,
69620-20-8,
1-Bromo-2-octyldodecane,
2-octyldodecyl bromide,
2-octyl-1-bromododecane,
2-octyl-1-dodecylbromide,
9-(Bromomethyl)-nonadecane,
SCHEMBL1437436,
XSQSDBVMLJNZKU-UHFFFAOYSA-N,
MFCD28515435,
CS-W004393,
OR70149,
B5188,
|
| Complexity | 179 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 360.239g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 21 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 361.452g/mol |
| Monoisotopic Mass | 360.239g/mol |
| Rotatable Bond Count | 17 |
| Topological Polar Surface Area | 0A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 10.6 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard Class
|
|
|
Hazard statements
|
H302-H315-H319-H332-H335
|
|
Packing Group
|
|
|
Precautionary statements
|
P261-P280-P305+P351+P338
|
|
Signal Words
|
warning
|
|
UN Code
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number