
Price
$0.00
No data
No data
No data
| CAS Number | 923-26-2 |
| Catalog Number | AG0039RK(AGN-PC-0JKB83) |
| Chemical Name | 2-hydroxypropyl 2-methylprop-2-enoate |
| EC Number | 213-090-3 |
| IUPAC Name | 2-hydroxypropyl 2-methylprop-2-enoate |
| InChI | InChI=1S/C7H12O3/c1-5(2)7(9)10-4-6(3)8/h6,8H,1,4H2,2-3H3 |
| InChI Key | VHSHLMUCYSAUQU-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00004536 |
| Molecular Formula | C7H12O3 |
| Molecular Weight | 144.1684 |
| SMILES | C(C(=C)C)(=O)OCC(C)O |
| Synonyms | 2-hydroxypropyl methacrylate,
methacrylic acid, 2-hydroxypropyl ester,
2-Hydroxypropyl methacrylate,
27813-02-1,
2-Hydroxypropylmethacrylate,
HPMA,
beta-Hydroxypropyl methacrylate,
923-26-2,
Acryester HP,
2-Hydroxypropyl 2-methylacrylate,
Poly(2-hydroxypropyl methacrylate),
2-Hydroxypropyl 2-methyl-2-propenoate,
2-Propenoic acid, 2-methyl-, 2-hydroxypropyl ester,
2-HPMA,
CHEBI:53440,
2HPMA,
METHACRYLIC ACID, 2-HYDROXYPROPYL ESTER,
EINECS 213-090-3,
methacrylic acid 2-hydroxypropyl ester,
BRN 1752228,
2-hydroxy-n-propyl methacrylate,
25703-79-1,
2-hydroxy-3-propyl methacrylate,
2-Propenoic acid, 2-methyl-, 2-hydroxypropyl ester, homopolymer,
VHSHLMUCYSAUQU-UHFFFAOYSA-N,
MFCD00004536,
2-hydroxypropyl 2-methylprop-2-enoate,
DSSTox_CID_5934,
W-100292,
Hydroxypropyl Methacrylate (mixture of 2-Hydroxypropyl and 2-Hydroxy-1-methylethyl Methacrylate),
2-Hydroxypropyl methacrylate homopolymer,
acryesterhp,
Hydroxypropyl methacrylate, 97+%, mixture of isomers, stabilized,
ACMC-20ah6g,
Epitope ID:131322,
2-Propenoic acid, 2-methyl-, monoester with 1,2-propanediol, homopolymer,
AC1L21XO,
DSSTox_RID_77971,
DSSTox_RID_78619,
DSSTox_RID_78792,
DSSTox_GSID_25934,
DSSTox_GSID_27936,
DSSTox_GSID_29629,
SCHEMBL19017,
9086-85-5,
KSC205K5R,
Jsp005374,
CHEMBL1873783,
DTXSID1029629,
Methacrylic acid 2-hydroxypropyl,
.beta.-hydroxypropyl methacrylate,
CTK1A5558,
1,2-Propanediol, 1-methacrylate,
2-Hydroxypropyl 2-methylacrylate #,
KS-00000VL9,
Tox21_200694,
Tox21_201232,
Tox21_202531,
2-HYDROXY PROPYL METHACRYLATE,
ANW-73190,
2-hydroxypropyl2-methyl-2-propenoate,
AKOS015899917,
FCH1116000,
LS-1083,
RP20915,
RTR-036341,
ACM27813021,
NCGC00090806-01,
NCGC00090806-02,
NCGC00090806-03,
NCGC00258248-01,
NCGC00258784-01,
NCGC00260080-01,
AK105956,
AN-22244,
AN-24743,
CAS-923-26-2,
CC-11007,
LS-89931,
2-methyl-2-propenoicaci2-hydroxypropylester,
AX8019918,
CAS-25703-79-1,
CAS-27813-02-1,
TR-036341,
FT-0694519,
M0512,
ST24040699,
2-propenoicacid,2-methyl-,2-hydroxypropylester,
128399-EP2277565A2,
128399-EP2277566A2,
128399-EP2277567A1,
128399-EP2277568A2,
128399-EP2277569A2,
128399-EP2277570A2,
128399-EP2292280A1,
128399-EP2295401A2,
140484-EP2277565A2,
140484-EP2277566A2,
140484-EP2277567A1,
140484-EP2277568A2,
140484-EP2277569A2,
140484-EP2277570A2,
140484-EP2292280A1,
2-hydroxypropyl methacrylate, stabilized, 96.50%,
C-33889,
Hydroxypropyl methacrylate(7.4cp(30 degrees c)),
2-Propenoic acid,2-methyl-, 2-hydroxypropyl ester,
I14-11801,
I14-48986,
2-hydroxypropyl methacrylate, stabilized with max. 0.11% mehq,
Rocryl 410,
HYDROXYPROPYL METHACRYLATE,
Propylene glycol monomethacrylate,
UNII-UKW89XAX2X,
UNII-V9B8S034AW,
C7H12O3,
HSDB 597,
V9B8S034AW,
Methacrylic Acid Hydroxypropyl Ester,
CID13539,
(C7-H12-O3)x-,
EINECS 248-666-3,
C7-H12-O3,
1,2-Propanediol, 2-methyl, monomethacrylate,
4-02-00-01532 (Beilstein Handbook Reference),
EC 248-666-3,
2-Hydroxypropyl methacrylate, mixture of isomers,
2-Propenoic acid, 2-methyl-, monoester with 1,2-propanediol,
Methacrylic acid, monoester with 1,2-propanediol,
C029639,
Hydroxypropyl methacrylate (stabilized with MEHQ),
Methacrylic acid, monoester with propane-1,2-diol,
2-Propenoic acid, 2-methyl-, 2-hydroxymethylethyl ester,
Hydroxypropyl methacrylate, 97%, mixture of isomers, stabilized - 100ML 100ml,
|
| Complexity | 140 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 144.079g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 10 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 144.17g/mol |
| Monoisotopic Mass | 144.079g/mol |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Topological Polar Surface Area | 46.5A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | |
| Precuationary statements | |
| Siginal words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

