
No data
No data
No data
| CAS Number | 68-11-1 |
| Catalog Number | AG0039CA |
| Chemical Name | Mercaptoacetic acid |
| EC Number | 200-677-4 |
| IUPAC Name | 2-sulfanylacetic acid |
| InChI | InChI=1S/C2H4O2S/c3-2(4)1-5/h5H,1H2,(H,3,4) |
| InChI Key | CWERGRDVMFNCDR-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00004876 |
| Molecular Formula | C2H4O2S |
| Molecular Weight | 92.1170 |
| NSC Number | 1894 |
| RTECS Number | AI5950000 |
| SMILES | OC(=O)CS |
| UN Number | 1940 |
| UNII | 7857H94KHM |
| Synonyms | 2-mercaptoacetate,
2-mercaptoacetate, bismuth (3+), sodium salt (3:1:3),
2-mercaptoacetate, calcium salt (1:1),
2-mercaptoacetate, calcium salt (2:1),
2-mercaptoacetate, calcium salt (2:1) salt, trihydrate,
2-mercaptoacetate, monoammonium salt,
2-mercaptoacetate, monopotassium salt,
2-mercaptoacetate, monosodium salt,
2-thioglycolic acid,
ammonium thioglycolate,
calcium thioglycolate,
mercaptoacetic acid,
sodium thioglycolate,
sodium thioglycollate,
thioglycolic acid,
mercaptoacetic acid,
thioglycolic acid,
68-11-1,
2-Thioglycolic acid,
Acetic acid, mercapto-,
2-Mercaptoacetic acid,
Sulfanylacetic acid,
Thiovanic acid,
2-sulfanylacetic acid,
Mercaptoessigsaeure,
Thioglycollic acid,
Glycolic acid, thio-,
thioglycolate,
Acide thioglycolique,
Glycolic acid, 2-thio-,
USAF CB-35,
2-Mercaptoacetate,
Mercaptoethanoic acid,
Kyselina thioglykolova,
Kyselina merkaptooctova,
thioglycolicacid,
Thioglykolsaeure,
alpha-Mercaptoacetic acid,
Acetic acid, 2-mercapto-,
Merkaptoessigsaeure,
NSC 1894,
.alpha.-Mercaptoacetic acid,
Acide thioglycolique [French],
mercapto acetic acid,
mercapto-acetic acid,
UNII-7857H94KHM,
Kyselina thioglykolova [Czech],
CCRIS 4873,
Kyselina merkaptooctova [Czech],
HSDB 2702,
EINECS 200-677-4,
Thioglycolic acid solution,
MFCD00004876,
UN1940,
BRN 0506166,
AI3-24151,
CHEMBL116455,
CHEBI:30065,
CWERGRDVMFNCDR-UHFFFAOYSA-N,
7857H94KHM,
mercaptoacetic acid (thioglycolic acid),
DSSTox_CID_6141,
Mercaptoacetic acid, 98%,
DSSTox_RID_78033,
DSSTox_GSID_26141,
CAS-68-11-1,
mercaptoactic acid,
2-mercaptoaceticacid,
sJPhLPDIKTp@,
Sulfanylacetic acid #,
HSCH2COOH,
HSCH2CO2H,
AC1L1AST,
WLN: SH1VQ,
EC 200-677-4,
ACMC-1BG92,
Thioglycolic acid, >=97%,
Thioglycolic acid, >=98%,
Thioglycolic acid, >=99%,
4-03-00-00600 (Beilstein Handbook Reference),
KSC492E2P,
DTXSID8026141,
Thioglycolic acid, LR, ~80%,
CTK3J2227,
CWERGRDVMFNCDR-UHFFFAOYSA-,
NSC1894,
NSC-1894,
ZINC4658574,
Tox21_201717,
Tox21_303306,
ANW-13583,
BDBM50336509,
STL264219,
AKOS000118940,
LS-1576,
MCULE-8097997001,
RTR-037471,
Thioglycolic acid, for synthesis, 97%,
UN 1940,
KS-000015P9,
NCGC00249103-01,
NCGC00257153-01,
NCGC00259266-01,
AN-23774,
NCI60_001579,
SC-18319,
Thioglycolic acid [UN1940] [Corrosive],
DB-002789,
Thioglycolic acid [UN1940] [Corrosive],
TR-037471,
FT-0628213,
FT-0651867,
M0052,
8847-EP2292595A1,
8847-EP2295415A1,
8847-EP2308839A1,
8847-EP2316824A1,
C02086,
102887-EP2301938A1,
119037-EP2272817A1,
119037-EP2272843A1,
119037-EP2281817A1,
119037-EP2287155A1,
119037-EP2287160A1,
119037-EP2292597A1,
119037-EP2295414A1,
119037-EP2298756A1,
119037-EP2374786A1,
Thioglycolic acid solution, ~70 % (w/w) in H2O,
I04-0190,
F2191-0214,
InChI=1/C2H4O2S/c3-2(4)1-5/h5H,1H2,(H,3,4),
Thioglycolic acid solution, ~80% in H2O, for spectrophotometric det. of palladium, iron, uranium(VI), molybdates and nitrites,
Mercaptoacetate,
Tioglykolsyre,
acetic acid,
sodium salt,
Acetate Ion,
Sodium thioglycollate,
HEXANE,
SODIUM THIOGLYCOLATE,
CALCIUM THIOGLYCOLATE,
AMMONIUM THIOGLYCOLATE,
C2H4O2S,
CID1133,
Mercaptoacetic acid, 97% 100g,
2-mercaptoacetate, monosodium salt,
C2-H4-O2-S,
2-mercaptoacetate, monoammonium salt,
2-mercaptoacetate, monopotassium salt,
MFCD00043386,
NA1940,
Thioglycolic acid, 97.5% - 1L 1l,
2-mercaptoacetate, calcium salt (1:1),
2-mercaptoacetate, calcium salt (2:1),
Mercaptoacetic acid; (Thioglycolic acid),
Thioglycolic Acid 80% extra pure 500ml,
Thioglycolic acid, 98% - 100G 100g,
Sodium mercaptoacetate (sodium thioglycolate),
C017487,
2-mercaptoacetate, bismuth (3+), sodium salt (3:1:3),
2-mercaptoacetate, calcium salt (2:1) salt, trihydrate,
Mercaptoacetic acid (Thioglycolic acid) in aqueous solution,
MCR,
110-54-3,
367-51-1,
ACT,
ACY,
TGA,
|
| Complexity | 42.9 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 91.993g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 5 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 92.112g/mol |
| Monoisotopic Mass | 91.993g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 38.3A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 0.1 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | |
| Precuationary statements | |
| Siginal words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

