| CAS Number | 97173-34-7 |
| Catalog Number | AG003965(AGN-PC-03IQHH) |
| Chemical Name | 2-Propanol, 1,1'-(hydroxyimino)bis- |
| IUPAC Name | 1-[hydroxy(2-hydroxypropyl)amino]propan-2-ol |
| InChI | InChI=1S/C6H15NO3/c1-5(8)3-7(10)4-6(2)9/h5-6,8-10H,3-4H2,1-2H3 |
| InChI Key | JYOCWMVETLTCNF-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD25974162 |
| Molecular Formula | C6H15NO3 |
| Molecular Weight | 149.1882 |
| SMILES | CC(CN(CC(O)C)O)O |
| Synonyms | 97173-34-7,
2-Propanol, 1,1'-(hydroxyimino)bis-,
1,1'-(HYDROXYAZANEDIYL)BIS(PROPAN-2-OL),
SCHEMBL591592,
1,1-(Hydroxyimino)bis[2-propanol],
MFCD25974162,
1,1'-(Hydroxyimino)bis(2-propanol),
AKOS028109974,
C6-H15-N-O3,
1-[hydroxy(2-hydroxypropyl)amino]propan-2-ol,
178242-64-3,
|
| Complexity | 79.1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 149.105g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 10 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 149.19g/mol |
| Monoisotopic Mass | 149.105g/mol |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Topological Polar Surface Area | 63.9A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | -0.7 |
Certificate of Analysis
Lot Number